У Порядок звернення за призначенням пенсій внесено зміни

З вересня 2014 року в Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» внесено деякі зміни, які за-тверджені Постановою правління Пенсійного фонду України від 07.07.2014 року за № 13-1 і зареєстровані в Міністерстві юстиції України 31 липня 2014 року за № 895/25672. Хоча управління Пенсійного фонду вже приймає документи за новими правилами, пересічні громадяни та бухгалтери підприємств і організацій ще не знають їх достеменно.
Змін небагато, але вони суттєві. Їх внесено в Порядок для того, щоб узгодити його зі змінами в пенсійному законодавстві.
У Порядку визначено, що днем звернення щодо призначення пенсії вважають день прийняття фондом відповідної заяви. Якщо ж її надсилають поштою, днем звернення вважають дату з поштового штемпеля місця відправлення листа.
Буває так, що до заяви додано не всі належні документи. У цьому разі Пенсійний фонд повідомляє заявника про перелік документів, які потрібно додати, про що в заяві робиться відповідний запис. Якщо згадані документи буде подано протягом трьох місяців, то днем звернення щодо призначення пенсії залишиться день прийняття заяви.
Може бути так, що подано не всі документи, але їх достатньо для визначення права особи на пенсію. Тоді за її бажанням пенсію призначаємо на підставі наявних документів. У разі надходження всіх належних документів у визначений термін розмір пенсії переглядається із дати її призначення. А коли вони надійшли пізніше, як через три місяці з дня повідомлення про необхідність їх подання, пенсію перераховують із першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся з приводу її перерахунку, якщо відповідну заяву з усіма належними документами він подав до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву й документи подано після 15 числа.
Днем звернення щодо перерахунку пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення виплати пенсії, ви-плати недоотриманої пенсії у зв'язку із смертю вважають день прийняття Пенсійним фондом заяви з усіма належними документами.
Є зміни і щодо форми довідок про заробітну плату. Для підтвердження заробітної плати відділ персоніфікованого обліку надає індивідуальні відомості про за- страховану особу починаючи з липня 2000 року.
За бажанням пенсіонера у період до 1 січня 2016 року можна також подавати довідку про заробітну плату (дохід) до 1 липня 2000 року із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо здійснити перевірку відповідності змісту довідки до первинних документів.
Наступне нововведення стосується додаткового виключення з періоду, з якого обчислюють пенсію, часу догляду за дитиною до трирічного віку (для оптимізації заробітку понад 10 відсотків страхового стажу особи за період із 1 липня 2000 року по 1 січня 2005 року). Для цього подають довідку з місця роботи про періоди перебування у відпустках для догляду за дітьми до досягнення ними трирічного віку.
Є також новації щодо порядку звернення з приводу перерахунку пенсій пенсіонерів, які працюють. Якщо на час звернення щодо перерахунку пенсії з урахуванням додатково набутого страхового стажу (після призначення або попереднього перерахунку пенсії) в реєстрі за-страхованих осіб немає даних про страховий стаж за 24-й місяць, на бажання пенсіонера перерахунок пенсії здійснюємо за наявні місяці страхового стажу або після надходження відповідних даних. Час очікування таких даних обмежується трьома місяцями з дня звернення щодо перерахунку пенсії.
У Порядок також внесено зміни щодо документів, які підтверджують факт перебування на утриманні непрацездатних членів сім'ї (у разі призначення до пенсії надбавки на утриманця чи в разі призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника). Визначено, що для цього приймаються довідки органів місцевого самоврядування, або довідки про реєстрацію місця проживання (разом із годувальником за однією адресою), видані згідно з вимогами статті 3 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні».
У разі неможливості подати такі документи факт перебування на утриманні померлого годувальника встановлюють у судовому порядку.
У законодавстві передбачено, що на всіх членів сім'ї, котрі мають право на пенсію у зв'язку з втратою годувальника, призначають одну спільну пенсію. На вимогу члена сім'ї із загальної суми пенсії виділяють його частку, яку виплачують окремо.
Звернення за призначенням пенсії може здійснюватись у будь-який час після виникнення права на пенсію, або не ра-ніше, ніж за місяць до досягнення пенсійного віку.
Галина Бубела,
начальник відділу з обслуговування та розгляду звернень громадян

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>