ПОБОРОТИ ХВОРОБУ ДОПОМОГЛО... САДІВНИЦТВО

САДІВНИК

Василь Манецький, житель с. Підгір’я, за професією вчитель фізики. Але життя внесло свої корективи у його подальшу долю. Тяжко захворів, думав, що не виживе. І як важко було сприйняти, жити і знати, що для нього може не засвітитись завтрашній світанок! І це не на старості, а у розквіті літ! Борючись із болем, що виїдав душу, замислився: а який я слід залишу після себе на землі? Посаджу сад, вирішив. І це був час його реабілітації. Він заново знайшов себе у саду і відчув, що оживає разом з ним. Садівництвом Василь Васильович займається уже впродовж десяти років.


— Щоб відволіктися від хвороби, насамперед посадив біля оселі п’ять яблунь різних сортів, — розповідає Василь Манецький. — Це була мрія мого дитинства – посадити сад, плоди якого щоб були від весни до зими. Мій дід любив поратись у саду, пам'ятаю, щепив він яблуні. Але щепив яблуньки лише одного сорту – «паперівки». Їх було у нашому саду аж десять. Коли ж закінчиться сезон збору яблук, сад уже не радував нікого, бо в ньому жодного плоду більше не було. А тепер у моєму саду є все, про що мріяв, навіть більше. І мій сад плодоносить з весни і аж до пізньої осені. Садівництво стало моїм великим хобі, з яким і живу, біля якого насолоджуюся і набираюся сили, хоча, по правді, і втомлююся. Займатися садівництвом — то нелегка праця. Але для мене, як би сказати, це смисл всього життя.
У саду Василя Манецького тридцять сортів яблунь, пятнадцять сортів груш, по п’ятьсім сортів персиків, абрикосів, черешень, є сливи, алича, нектарин та фундук. Чоловік має саджанці цих всіх фруктових та кісточкових дерев і для себе, і для продажу. Чимало саджанців виділяє «для бартеру»: хтось поле зоре, хтось щось інше зробить, і як оплата за роботу – саджанці на вибір. Навіть на розіграш лотереї під час святкування Дня села виділив дещо із свого саду. У намірах Василя Васильовича ще більш ширше зайнятися садівництвом.
— Садівництво вимагає не лише чимало часу, а і багато вкладень. Бо підщепи і закупити треба, і обробити саджанці від шкідників та хвороб, і виростити їх здоровими, — говорить Василь Васильович. — Тож, якщо щось і продам, то відразу вкладаю у сад. Підщепи беру у перевірених садівників та на сортодослідній станції. За професією я фізик, а садівництво свого роду також дослідження, тільки в іншій сфері.
— Як виростити хороший, здоровий сад? — поцікавилась у свого співрозмовника.
— Викопати лунку і посадити саджанець – це далеко не все. І це знаю з власного досвіду. Хоча багато чого почерпаю з інтернетвидань, та що б там не говорили, не писали — все аналізую і перевіряю. Бо, зрозумів, що серед порад досвідчених садівників проскакують навіть дурниці недосвідчених.
— Нині саме пора садити саджанці, чи, можливо, вже запізно?
— Якщо надворі тепло, то садити можна навіть і зимою. Та найкраще тижнів за два
до заморозків. За цей час корінь встигає адаптуватися, і весною, коли брунька розвиватиметься, корінь вже працюватиме на саджанець.
— Василю Васильовичу, а взагалі, коли краще садити саджанці: осінню чи весною?
— Можна і весною, але найкраще зараз, восени. Будь-яке дерево, не лише фруктове чи кісточкове. Якщо ж весною висаджувати, то одночасно і корінь береться рости, і брунька розвиватися, а це навантаження на саджанець.
— Підкажіть, як правильно вибрати саджанець, на що звернути увагу під час купівлі?
— Насамперед оцініть, чи живий саджанець і який у нього корінь – він повинен бути чистим, не заболеним. Якщо саджанець з листками, то їх краще зірвати, бо вони випаровують вологу.
— У лунку під саджанець варто давати перегній чи щось інше для підживлення?
— Саджати потрібно на хорошій, родючій землі. Можна покласти перегній коров'яку чи конячий перегній, який потрібно перемішати із землею. Курячого гною або свинячого під саджанець класти не можна.
— Що порадите у тому випадку, якщо садити молоденький сад на місці старого?
— Якщо вже вирішили садити новий сад на місці старого, то потрібно викопати яму десь метр на метр і засипати її свіжою родючою землею, де й посадити саджанець.
— Час швидко біжить, не зогледівся – і вже весна. А навесні, як тільки появиться перший цвіт на молоденьких саджанцях, дехто його зриває. Це правильно?
— Перший цвіт зривати не обов’язково, якщо саджанець сильний, більш-менш сформований. А якщо ослаблений, то краще зірвати, аби не поламалось молоденьке гілля. І завжди потрібно слідкувати, щоб саджанець не захворів, не потерпав від шкідників, бо пригнітиться його ріст або ж взагалі пропаде.
— Ви маєте великий сад і на зиму вже, напевно, заготовили яблук з грушами. Скажіть, як їх краще обривати і зберігати?
— Найкраще класти плоди яблук та груш у ящики і зберігати у прохолодному місці. Але що б не робили – садите, обробляєте чи зберігаєте — за всім потрібен догляд. А якщо хтось хоче придбати саджанці – телефонуйте: 0974770268.

Спілкувалася Валентина БОРЗОВЕЦЬ

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>