Прийом документів для призначення (перерахунку) пенсій            

Умови подачі документів до Пенсійного фонду регулюються статтею 44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Там визначено, що заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального управління Пенсійного фонду в порядку, визначеному  правлінням Пенсійного фонду.

Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» затверджений  Постановою правління Пенсійного фонду України  № 22-1 від 25.11.2005 року.

Згідно з Порядком, звернутися за призначенням пенсії особа може особисто або через представника, який діє від її імені на підставі посвідченої нотаріально довіреності. Крім, того, якщо особа працює, заяву на призначення їй пенсії та необхідні для цього документи може надати уповноважена особа підприємства, установи або організації. Заява може бути подана у будь-який час після виникнення права на пенсію, але не раніше, ніж за місяць до досягнення пенсійного віку. Днем  звернення за призначенням пенсії вважається день, коли в управлінні Пенсійного фонду прийнято відповідну заяву (форма заяви затверджена Порядком).

До заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи:

— документ про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків (крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстра-ційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган і мають відмітку у паспорті) або свідоцтво про загальнообов'язкове державне соціальне страхування;

— документи  про стаж (трудова книжка, військовий квиток, диплом  про освіту тощо);

— довідка про заробіток за будь-які 60 місяців стажу роботи до липня 2000 року (за бажанням пенсіонера  або якщо страховий стаж, починаючи з      1 липня 2000 року, становить менше 60 місяців). За період з 1 липня 2000 року заробітна плата підтверджується індивідуальними відомостями про застраховану особу із системи персоніфікованого обліку;

— документи, які засвідчують особливий статус особи (посвідчення учасника бойових дій, ЧАЕС, Почесний донор України тощо) при наявності.

Крім того особа, яка звертається за пенсією (незалежно від виду пенсії), повинна пред'-явити паспорт (або інший документ, що засвідчує її особу, місце проживання (реєстрації) та вік).

Документи про стаж, вік та заробітну плату подаються тільки в оригіналах. У разі, якщо підтвердженням страхового стажу є трудова книжка, надається копія з неї, завірена   адміністрацією підприємства, установи, організації за місцем останньої роботи або органом, що призначає пенсію.

Право особи на одержання пенсії встановлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного  розгляду всіх поданих документів. Для цього орган, що призначає пенсію, має право вимагати від під-приємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення (у визначений законом тримісячний термін) додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі.

Пунктом 5 статті 45 Закону встановлено, що документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган  Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.

Буває так, що до заяви додано не всі належні документи. У  цьому разі  управління Пен-сійного фонду повідомляє заявника  про перелік документів, які потрібно додати, про що в заяві робиться відповідний запис.  Якщо згадані документи буде подано протягом трьох місяців, то днем звернення щодо призначення пенсії залишиться день прийняття заяви.

Може  бути так, що подано не всі документи, але їх достатньо для визначення  права особи на пенсію. Тоді на її бажання  пенсію призначають на підставі наявних документів. У разі надходження всіх належних документів у визначений термін розмір пенсії переглядається із дати її призначення. А коли  вони надійшли пізніше, як через три місяці з дня повідомлення про необхідність їх подання, пенсію перераховують із першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся з приводу її перерахунку, якщо відповідну заяву з  усіма  належними  документами  він  подав до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву й документи подано після 15 числа.

Днем  звернення щодо перерахунку пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення виплати пенсії, ви-плати недоотриманої пенсії у зв'язку із смертю вважають день прийняття Пенсійним фондом заяви з усіма належними документами.

При прийманні документів орган, що призначає пенсію, видає пам'ятку пенсіонеру, копія якої зберігається у пенсійній справі. Пам'яткою передбачено, що пенсіонери зобов'язані повідомляти органи Пенсійного фонду про обставини, що спричиняють зміну розміру пенсійної виплати або припинення її ви-плати: про вступ на роботу, звільнення з роботи, реєстрацію або зняття з обліку як фізичної особи-підприємця.

Галина Бубела,

завідувач Ратнівського сектору обслуговування  громадян   об'єднаного управління Пенсійного фонду

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>