ЛЕГАЛІЗАЦІЯ РОБОЧИХ МІСЦЬ ТА ЗАРОБІТНОЇ ПЛАТИ – СОЦІАЛЬНА ЗАХИЩЕНІСТЬ КОЖНОГО

В Україні в нинішніх кризових умовах гостро постала проблема легалізації заробітної плати та зайнятості населення. Значна частина роботодавців усвідомлюють важливість цієї проблеми і працюють у законодавчому полі. Але є й такі, які намагаються отримати якомога більший прибуток, ухиляються від сплати податків, використовуючи працю громадян без належного оформлення трудових відносин.

Наразі у багатьох закладах району, згідно зі звітністю, працює по 1 людині (яка, судячи з усього, самотужки виконує роботу кухаря, бармена, офіціанта, посудомийки). У деяких взагалі немає офіційно найманих працівників, всю роботу «тягнуть» на собі власники. У інших закладах — робітників більше, але отримують вони менше мінімально встановленої законодавством зарплатні — по 500-600 з лишком гривень у місяць, за які, звісно, сьогодні прожити просто неможливо.

Слід відмітити, що останнім часом набули розвитку нестандартні форми найму робочої сили, які знаходяться поза межами державного контролю та дозволяють роботодавцям уникати довгострокової відповідальності за працівника, використовуючи його працю як товар. Широко використовується така форма регулювання трудових відносин, як укладання цивільно-правових договорів між роботодавцем та найманим працівником, яка взагалі не регулюється чинним трудовим законодавством. Тому оформлені таким чином працівники втрачають право на своєчасну та не нижче мінімальних гарантій заробітну плату, здорові, безпечні умови праці, можливість користування державними гарантіями відповідно до чинного законодавства.

З метою забезпечення належного контролю з питань легалізації виплати заробітної плати відновила свою роботу робоча група з питань легалізації виплати заробітної плати та зайнятості населення, яка з 8 червня 2016 року  працює у оновленому складі. З початку року проведено 6 засідань робочої групи, на яких заслухано 13 фізичних осіб-підприємців та 4 керівники підприємств з приводу виплати заробітної плати на рівні або менше мінімальної.

Щоразу запрошених керівників підприємств та приватних підприємців було проінформовано про зміни у Кодексі законів про працю, які набули чинності з 1 січня 2015 року. Зокрема, про те, що відтепер за кожного виявленого «нелегального» працівника підприємці сплачуватимуть штраф у тридцятикратному розмірі мінімальної заробітної плати (на сьогодні — 43500 грн.); а за недотримання мінімальних державних гарантій в оплаті праці – у десятикратному розмірі (14500 грн.); за затримку виплати зарплати більш як на один місяць – у трикратному розмірі (4350 грн.), інші порушення вимог трудового законодавства — в розмірі 1 мінімальної заробітної плати (1450 грн.).

Із кожним запрошеним роботодавцем було проведено роз'яснювальну бесіду, ознайомлено зі змінами до законодавства та запропоновано впорядкувати трудові відносини з найманими працівниками,  привести оплату праці у відповідність до чинного законодавства.

Держава зробила крок до співпраці з роботодавцями з 1 січня 2016 року, знизивши розмір ЄСВ з 36 % до 22 % , чого не скажеш про роботодавців. Слід зазначити, що багато керівників підприємств та приватних підприємців не йдуть на діалог з робочою групою.  Не з'являючись на засідання робочої групи, тим самим «викликають вогонь на себе» та спонукають внесення  робочою групою пропозицій щодо проведення управлінням Держпраці у  Волинській області перевірок дотримання ними вимог трудового законодавства, в результаті яких роботодавці, крім адміністративної відповідальності, сплачують чималі штрафні санкції.

Хочеться вірити, що поширення серед населення інформації про плюси офіційних трудових відносин та мінуси праці на «пташиних правах» спонукає багатьох задуматись над тим, чи варто ризикувати, працюючи нелегально. Роботодавці та самі працівники повинні більш серйозно ставитись до питання офіційного працевлаштування, адже від цього залежить добробут їх та громадян нашого району.

Марія Токарська,

начальник відділу трудових відносин УСЗН Ратнівської райдержадміністрації, секретар робочої групи

 

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>