Ігри на життя, або «Сині кити» вбивають дітей

У наш час суїцид залишається однією з провідних причин смерті у молодому віці. Більша частина випадків самогубств припадає на групу підлітків у перехідному віці. Особливо гостро ця проблема постала останнім часом, після цілого ряду спроб вчинення самогубств підлітками в Україні. Мова йде про так звані «групи смерті» в соціальних мережах, зазвичай «Вконтакте».

«Групи смерті» — це спільноти, адміністратори яких мають на меті підштовхнути дітей до самогубства. Такі групи можуть мати назви «Синій кит», «Я в грі», «Розбуди мене о 4:20», «Тихий будинок», «Кити пливуть вгору», «Море китів», «50 днів до мого». Набирають популярності інші модифікації таких смертельних ігор в соціальних мережах, серед яких ігри «Біжи або помри» та «Піди і заховайся».

Вперше інформацію про такі спільноти опублікували російські видання ще в травні минулого року. За неофіційними даними, в Росії від рук «віртуальних» зловмисників пішло з життя 130 дітей. В Україні такого роду ігри набули поширення після резонансного випадку в Маріуполі. На початку грудня у Донецькій області 15-річна дівчина стрибнула з 13-го поверху будинку, вирішивши покінчити із собою. Такий крок, як потім з'ясувалося, був одним із завдань «квесту» з соцмережі.

Аби підлітки не потрапили в такі групи, батькам варто приділяти більшу увагу психологічному стану дитини, звертати увагу на коло спілкування дитини, розширювати інтереси шляхом заохочення до участі в різного роду секціях, підтримувати довірливі стосунки для того, щоб дитина бачила в особі батьків джерело допомоги і підтримки, а не критиків за свої необдумані дії.

Крім цього, у кіберполіції радять:

?  Перевіряти приватні сторінки дитини в соціальних мережах та групи, в яких зареєстрована дитина.

?  Перевіряти шкіряні покриви дитини на наявність пошкоджень та в разі їхнього виявлення з'ясовувати обставини, за яких вони з'явилися. Особливу увагу звертати на пошкодження у формі кита.

?  Спостерігати за оновленням фото- та відеофайлів в телефонах, планшетах, комп'ютерах.

?  Спостерігати за оновленням списків постійних користувачів «груп смерті», що знаходиться на офіційному сайті департаменту кіберполіції Національної поліції України.

При виявленні таких груп самостійно просимо негайно повідомляти до кіберполіції (цілодобово), телефон гарячої лінії (044) 374-37-21 (з 8:45 до 19:30 в робочі дні) або до адміністрації соцмережі, у якій було виявлено групу.

У разі виникнення питань звертатися до Ратнівського районного центру соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді, що знаходиться за адресою: вул. Шевченка, 7, смт Ратне.

Катерина Бірук,

психолог Ратнівського районного центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>