Безкоштовний соціальний проект «ПРАВОВИЙ ПОГЛЯД НА ПРОБЛЕМУ З ІВАНОМ ПАНАСЮКОМ»

Чи реально знайти та повернути вкрадений мобільний телефон?

Крадіжки мобільних телефонів стали поширеним явищем у нашому районі та одними з найпоширеніших злочинів у суспільстві, адже сьогодні важко уявити життя без мобільного телефону. А тому все частіше власники задаються  питанням: чи можливо знайти вкрадений телефон та як це зробити?

Для цього, перш за все, потрібно бути уважним при купівлі телефону. Навіть якщо ви купуєте телефон в торговій точці, попросіть у продавця документи на нього (коробку, інструкцію по застосуванню, гарантію). По-друге, не полінуйтеся і звірте індивідуальний номер IMEI телефону (він вказаний на коробці) з номером IMEI телефону, який зазаначений під батареєю телефону. По-третє, обов'язково попросіть у продавця чек. У ньому повинні бути вказані дата купівлі, вартість, марка і модель телефону, що купується. Крім того, чек повинен містити дані продавця — прізвище та ініціали, номер магазину, торгової точки тощо. По-четверте, варто знати, що добросовісний набувач не втрачає свого права власності на телефон. Ці прості заходи безпеки дозволять вам у разі виникнення проблем з купленим телефоном набути статусу добросовісного покупця. У такій ситуації ви можете претендувати на придбаний телефон. Крім того, якщо працівники поліції у вас все ж вилучать такий телефон, є шанс повернути гроші у особи, яка продала вам подібний товар. Випадки, в яких власник має право витребувати майно від добросовісного набувача, перераховані в ст. 388 Цивільного кодексу України.

Проте якщо ви все ж надумали купити мобільний телефон  без документів, навіть в торговій точці або бутику, тим більше у малознайомих осіб, не розраховуйте на те, що телефон залишиться у вас. У такому разі ви потрапляєте в розряд недобросовісних набувачів. Багато хто помилково вважає, що такий телефон не зможуть повернути істинному власникові. Насправді телефон залишається вкраденим, а відсутність документів до телефону є безперечним доказом і приводом вилучити такий телефон. Знайдений телефон також прирівнюється до викраденого і підлягає поверненню власникові. За свою довгу практику в прокуратурі можу з упевненістю сказати, що у 90% із 100%  телефон відшукувався. Сучасні технології дозволяють швидко розкрити крадіжки мобільного телефону. І якщо ви зіткнулися з такою неприємністю, не падайте духом, а докладіть якомога більше зусиль, щоб повернути викрадений мобільний.

Для цього, по-перше, зверніться з письмовою заявою (в порядку ст. 214 КПК України) в поліцію. Як написати заяву, вам підкажуть в черговій частині. Крім того, в поліції у вас повині відібрати пояснення, в якому необхідно максимально детально викласти обставини, при яких викрали телефон. У заяві та поясненні необхідно вказати номер сім-карти, а також індивідуальний номер IMEI телефону. Слід пам'ятати про те, що із заявою бажано звертатися у відділ поліції того району, в якому вчинили крадіжку, ос-кільки діє принцип територіальності — співробітники поліції розслідують злочини, вчинені на території свого району. У будь-якому разі заява не залишиться без уваги і буде спрямована у відповідне відділення поліції, проте така пересилка займе час, що є дуже важливим при пошуці злочинця. По-друге, очікуйте результатів розслідування. Після подання заяви співробітники поліції проведуть первинну перевірку, на підставі результатів якої приймуть рішення, чи вносити відомості за вказаним фактом до Єдиного реєстру досудових розслідувань, чи ні. У випадку відмови внести відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань працівники поліції повинні таке рішення обґрунтувати та роз'яснити порядок оскарження такого рішення до суду.

У новому КПК України передбачене поняття «розумний строк досудового  розслідування», зазвичай це термін в 2 місяці.

Слід зазначити, що останнім часом став доступним моніторинг, який проводиться за запитом співробітників поліції. Суть його така: IMEI мобільного телефону дозволяє відстежувати усі його переміщення, а отже, знайти викрадений телефон і встановити осіб, що вчинили крадіжку. Тому останнім часом подібні злочини швидко розкриваються! Незважаючи на це, будьте уважні зі своїм мо-більним телефоном, не залишайте його без нагляду, щоб убезпечити себе. При купівлі ж телефону не намагайтеся економити, адже скупий платить двічі.

Суть соціального проекту полягає в тому, що ви безкоштовно отримуєте правову консультацію спеціаліста з багаторічним досвідом. Чи брати до уваги мої поради, вирішувати вам, шановні читачі. Чекаємо ваших листів із запитаннями на адресу редакції газети «Ратнівщина» або ж на електронну адресу: panasiuk.ivan@yandex.ua

Сподіваюсь, що мої поради вам допоможуть!

Іван ПАНАСЮК

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>