Успішна громада Полісся: децентралізація, гранти, інвестиції

головиЯк дати новий поштовх для розвитку Полісся, залучити бізнес та грантодавців? Щоб знайти відповіді на ці запитання, у Смідині на Старовижівщині 27 серпня зібралися експерти, посадовці, по-літики та громадські активісти.

На зустріч були запрошені голови та депутати усіх рівнів, представники громадських організацій і Ратнівського району. У заході взяли участь Лариса Цепух – помічник-консультант народного депутата України І. Гузя, Володимир Кулик – Ратнівський селищний голова та сільські голови: Олександр Гресик – с. Прохід, Сергій Вашестюк – с. Жиричі, Анастасія Павлович – с. Велимче, Микола Маргес – с. Самари, Людмила Кацевич – с. Залухів, Віталій Тарасюк, Петро Колос – депутати районної ради.

Одним із головних акцентів конференції  з розвитку Поліських територій стала децентралізація, зокрема, створення об'єднаних територіальних громад, яких, на жаль, у поліських районах Волині не так багато.

«Мені прикро говорити про те, що на Любомльщині, Старови-жівщині, Ратнівщині, Камінь-Каширщині, Маневиччині, Любешівщині жодної громади до цього часу не створено. На жаль, поліські території в цьому плані відстають», — зазначив координатор програми USAID «РАДА» Ігор Парасюк.

Проте у області вже є успішні приклади створення ОТГ, на які варто рівнятися, каже координатор: «Хто б мені що не казав, але показники говорять за себе. У цьому році п’ять громад отримали немалі кошти і мають додаткові можливості. Зимне, Устилуг, Велицьк, Голоби, Смолигів — очевидно, отримають і комп'ютерні класи, і будуть створені центри надання адміністративних послуг, і багато чого іншого. Процес зараз іде. У Іваничівському районі — Павлівка, Поромів, Литовеж. Завершується процес створення ще однієї громади у Володимир-Волинському районі. У Любомльському районі я зроблю все можливе, щоб 6 сільських рад, що входять у Вишнівську громаду, були першопрохідцями. Але треба рухатись далі. Цей процес вже не можна повернути назад».

«Так, проблем спочатку розвитку реформи було багато, особливо минулого року. Люди думали, що, як тільки відбудеться реформа децентралізації, то село зникне. Натомість сьогодні ж бачимо високий рівень розвитку об'єднаних територіальних громад», — розповідає керівник Волинського регіонального офісу реформ з децентралізації та розвитку Анатолій Пархом'юк.

Це вдалося забезпечити за рахунок суттєвих переваг, які дає створення громади. Зокрема, бюджет у ній збільшується за рахунок частини надходжень від ПДФО та акцизу, всього податку на нерухомість та на землю, грошей за оренду землі та майна.

Місцева рада ОТГ зможе встановлювати ставку місцевих податків та зборів, а також залучати інвесторів та гранти, самостійно розпоряджатися коштами на освіту, закуповувати необхідне обладнання для медичних закладів, шкіл та садочків.

Також дуже важливо, що кожна громада отримає право розпоряджатися своєю землею, зокрема, і за межами населених пунктів, визначатиме, що і де потрібно будувати та як ефективно розвиватися.

Також були розглянуті питання, як поліпшити рівень співпраці органів місцевого самоврядування та громадських організацій із народними депутатами  України, депутатами обласної ради. Учасники мали можливість ознайомитись із принципами стратегічного планування розвитку громад, із можливостями щодо пошуку партнерів при реалізації проектів, із особливостями проведення реформи децентралізації у Волинській області.

 Петро Колос,

депутат районної ради, с. Залухів

Лариса Цепух,

помічник-консультант народного депутата І. Гузя

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>