У НОВИЙ РІК –З НОВИМ БЮДЖЕТОМ

Позачергова 4-а сесія районної ради відбулася 30 грудня, тож депутатам не довелося поспішати з неї прямо за святковий стіл. Адже питань на її розгляд було винесено більше 20-и, в тому числі і найважливіше – про районний бюджет на 2016 рік.

А перед початком сесії депутатів і запрошених за вже усталеною традицією привітали  з Новим роком працівники  культури, а голова районної ради Михайло Макарук вручив вітальний адрес з нагоди 60-річного ювілею Забродівському сільському голові Миколі Калачуку та привітав іменинників грудня. Після цього він надав слово депутатам для запитів.

Микола Горбачук (ВО «Свобода») звернувся із запитом до голови районної ради надати інформацію про те, як у ра-йоні виконується Закон про декомунізацію.

Віталій Тарасюк (партія «Громадянська позиція») розповів, що ще урядом Азарова у зв’язку з появою в сусідній Білорусі африканської чуми свиней були закриті для транспорту місцеві пункти пропуску «Самари», «Тур» і «Гута». Чуми в сусідів уже немає, але про заборону у нас усі забули, і, наприклад,  самарівцям, щоб відвідати родичів у Дивині, треба об’їжджати аж через Доманове, що створює великі незручності для людей. Тому він попросив колег звернутися до уряду з проханням відмінити застарілу постанову. Депутати його підтримали.

Також він висловив обурення з приводу того, як ратнівські дорожники грейдерують дороги. За його словами, 23 грудня грейдер з Ратного проїхав до Самарів, звідки прогрейдерував п’ять кілометрів дороги до Самарів-Оріхових, там розвернувся і поїхав назад замість того, щоб пройти через Межисить, Щедрогір, Річицю до Якушів, де дорога розбита до такого стану, що водії маршруток відмовляються їздити. Він вважає таку, з дозволу сказати, організацію роботи або ж свідомим марнотратством, або ж відмиванням коштів, і звернувся із запитом до керівництва філії «Старовижівський автодор» пояснити свої дії.

Віталій Бірук (ВО «Батьківщина») просив владу забезпечити безплатно дровами сім’ї тих учасників АТО, які не мають природного газу, а отже – і пільги на нього. Відповідь на цей запит зразу ж надали  колишній голова районної ради Микола Макарук, начальник управління соціального захисту населення Микола Бебес та керівник апарату райдержадміністрації Світлана Юзепчук. Вони пояснили, що дровами учасників АТО забезпечували безкоштовно лісгоспи з дозволу обласного управління лісового господарства. По селах списки тих, хто потребує палива, контролювали сільські ради, і питання до осені було практично закрите. Останній список налічував 28 осіб, дрова їм за зверненням адміністрації надали чотири підприємці, які займаються переробкою лісу.

Більше запитів не було, тож голова ради Михайло Макарук зачитав повідомлення про створення в районній раді фракції Аграрної партії, яку очолив Володимир Пінкевич.

Несподівано тривала дискусія виникла, коли дійшла черга до затвердження порядку денного сесії.

Депутат Олександр Ковч (фракція «За стабільну Ратнів-щину») запропонував виключити 18-е і 19-е питання (це були звернення щодо відставки уряду А. Яценюка та щодо зниження тарифів на енергоносії) як політичні, а не економічні, оскільки, мовляв,  вони подані депутатами з метою пропіарити свої політичні сили. За те, щоб залишити їх, виступили автори Віталій Бірук (ВО «Батьківщина») та Микола Горбачук (ВО «Свобода»), Володимир Ярмошук (ВО «Батьківщина») та Іван Лях («Солідарність»).

Під час голосування пропозиція О. Ковча набрала лише 15 голосів (менше половини складу ради), а тому не пройшла. Пропозицію В. Тарасюка про включення звернення про відкриття місцевих пунктів пропуску депутати підтримали одноголосно і приступили до роботи. Вони оперативно затвердили накази керівника апарату райдержадміністрації, видані в міжсесійний період (що  стосувалися внесення змін до розпису районного бюджету) та цілий ряд районних комплексних програм:

— профілактики правопорушень і злочинів на 2016—2017 роки;

— реалізації державної по-літики у сфері соціальної підтримки, забезпечення прав та законних інтересів різних категорій сімей, дітей та молоді у Ратнівському районі на період до 2017 року;

— розвитку галузі агропромислового комплексу Ратнівського району на 2016—2018 роки;

— програми «Шкільний автобус» на 2016—2020 роки;

— розвитку архівної справи Об’єднаного трудового архіву сільських, селищних рад Рат-нівського району на 2016—2020 роки;

— забезпечення заходів, пов’язаних з діяльністю депутатів районної ради, на 2016 рік;

— відзначення державних свят, пам’ятних дат, історичних подій, ювілеїв у Ратнівському районі на 2016 рік.

Також депутати продовжили на 2016 рік дію програм:

— підтримки видання районної газети «Ратнівщина» комунальним підприємством РВК «Ратнівщина»;

— підтримки демобілізованих учасників антитерористичної операції та членів їх сімей;

— електрифікації новозбудованих вулиць сільських населених пунктів району.

Після програм депутати розглянули питання про орга-нізацію харчування дітей у дошкільних групах навчально-виховних комплексів «загальноосвітня школа – дитячий садок». Вартість харчування однієї дитини в день становитиме 14 гривень. Плата батьків за харчування у сільській місцевості затверджена в розмірі 60 відсотків, у міській – 70 відсотків.

Найголовніше питання порядку денного сесії – про районний бюджет на 2016 рік – стояло під «нещасливим» 13-им  номером. Але, на відміну від першого засідання бюджетної комісії, його обговорення вже не викликало такої бурхливої дискусії, тому що більшість побажань депутатів були враховані. Тож запитань до начальника управління фінансів райдерж-адміністрації Людмили Ковч не було. У обговоренні взяли участь три депутати. Володимир Ярмошук (ВО «Батьківщина»)  сказав, що депутати при затвердженні бюджету не мають перед собою базових документів, кошторисів видатків. Їм  пропонують готові цифри, але без пояснення, звідки вони беруться, що за ними стоїть. Тому їхня фракція готує відповідні зміни до Регламенту районної ради і буде прискіпливо контролювати всі видатки бюджету.

Олександр Ковч («За ста-більну Ратнівщину») пояснив, як буде фінансуватися галузь освіти, і закликав колег підтримати бюджет, оскільки його неприйняття створить значно більше проблем, ніж прийняття. Також він закликав сільських голів не лише просити в районному бюджеті гроші собі на зарплату, а й заробляти їх. Тому що децентралізація рано чи пізно відбудеться, і готуватися до неї треба вже сьогодні.

Валентина Краглик («Опозиційний блок») зазначила, що цей районний бюджет народжувався в гарячих   суперечках і дискусіях, тому що і «нагорі» показники постійно мінялися. Адже своїх коштів район заробляє мало, а всі хочуть щось отримати. Тому треба заробляти більше, аби було що ділити. Вона теж закликала колег проголосувати за бюджет. Тож врешті його підтримали 29 депутатів, 2 утрималися.

Таким чином, бюджет району – 2016 затверджений по доходах в сумі 357 млн. 574,4 тис. грн. і по видатках в сумі 357 млн. 544,4 тис. грн.

Кошти на реалізацію місцевих програм затверджені в сумі 963, 7 тис. грн.

Після затвердження бюджету депутати своїм рішенням дозволили відділу освіти призупинити навчально –виховний процес в дошкільних відділеннях навчально-виховних комплексів у період з 28.12.2015 по 14.01.2016 року.

Наступним рішенням депутати ввели до складу президії районної ради депутатів – голів депутатських фракцій:

Ковча Олександра  Микола-йовича – голову фракції «За стабільну Ратнівщину»;  Тарасюка Віталія Васильовича – голову фракції партії «Громадянська позиція»; Харламповича Андрія Адамовича – голову фракції «Солідарність»; Пінкевича Володимира Семеновича – голову фракції Аграрної партії.

Розглянувши подані документи, районна рада доручила голові  Михайлові Макаруку укласти контракт терміном на 5 років з директором Ратнівського комунального госпрозрахункового проектно-виробничого архітектурно-планувального підприємства Галиною Пінкевич.

Далі депутати так само одноголосно затвердили план роботи районної ради на І півріччя 2016 року, а після цього перейшли до політики – і знову розгорілася дискусія.

Віталій Бірук (ВО «Батьківщина») звернувся до колег з проханням підтримати звернення до Верховної Ради України щодо відставки уряду під керівництвом Яценюка А.П. Хоча призначати чи знімати уряд – це компетенція Верховної Ради, сказав він, але районна рада теж має право висловити свою оцінку, а уряд Яценюка «заслужив» на відставку своєю провальною економічною та со-ціальною політикою.

Валентина Краглик («Опозиційний блок») запропонувала відкоригувати текст звернення, вилучити з нього деякі вирази.

Микола Горбачук (ВО «Свобода») заявив, що камікадзе можна стати лише один раз, натякнувши на слова самого Арсенія Яценюка при першому призначенні, що його уряд є «урядом камікадзе» (нагадаємо  в роки Другої світової війни в Японії так називали пілотів – смертників, які добровільно скеровували начинені вибухівкою свої літаки на американські військові кораблі. – Авт.). А якби прем’єр був щирим українцем, вважає депутат, то вже пішов би з поста добровільно.

Микола Макарук (фракція «За стабільну Ратнівщину») висловив думку, що запропонований текст звернення є все ж політичним. Адже ініціювати відставку уряду у Верховній Раді може лише коаліція, до складу якої входить і партія ВО «Батьківщина» на чолі з Юлією Тимошенко. Уряд дійсно заслуговує на критику, але наводити у зверненні звинувачення в корупції, не підтверджені жодним судом, принаймні поспішно. Він пропонує виключити такі абзаци.

Віталій  Бірук заради прийняття звернення погодився виключити спірні абзаци.

Петро Колос (фракція «Солідарність») висловив думку, що відставка уряду в нинішніх умовах буде подарунком Путіну, і закликав колег не голосувати за це звернення.

Олександр Ковч (фракція «За стабільну Ратнівщину») сказав, що відставка уряду означатиме розвал коаліції і дострокові парламентські вибори, які нічого не дадуть.

Володимир Ярмошук (ВО «Батьківщина») закликав колег не сперечатися даремно, а визначитися голосуванням.

Микола Горбачук вдруге взяв слово і нагадав, що в області подібні звернення прийняли вже багато районних рад і Луцька міська, а в нас ще й досі тривають якісь суперечки.

Іван Лях наголосив, що він входить до фракції «Солідарність», але голосуватиме за звернення щодо відставки уряду, закликає зробити це своїх колег і пропонує провести   поіменне голосування з публікацією в газеті.

Його пропозиція щодо способу голосування була підтримана, тож воно дало такий результат:

Бенедисюк  О. О. – утримався, Березюк М. І. – за, Бірук В.І. – за, Боровський І. І. – за, Головій В. І. – відсутній, Горбачук М. І. – за, Дарчик Н. В. – за, Денисюк Б. Р. – за, Дерев’яненко Ф.М. – утримався, Дручик В.І. – утримався, Кацевич В.П. – відсутній, Кобець М. В. – утримався, Ковч О. М. – проти, Колос П. Ф. – проти, Краглик В. Т. – утрималася, Кузьмичов С. В. – проти, Куш С. Я. – за, Лях І. М. — за, Макарук Микола М. – утримався, Макарук М. М. – утримався, Мороз В. М. – утрималася, Октисюк А. М. – проти, Олексюк І. В. – утримався, Павлович Т. В. – утрималась, Пашук П. М. – відсутній, Пінкевич В.С. – за, Преображенський В. В. – за, Савлук М. М. – утримався, Свіржевський В. Г. – утримався, Сінчук В. Г. – відсутній, Тарасюк В.В. – проти, Харлампович А. А. – відсутній, Юхимчук О. С. – проти, Ярмошук В. М. – за.

Таким чином, підтримали звернення про відставку уряду 11 депутатів районної ради, проти 6, 12 утримались і 5 не голосувало, а тому звернення не було прийняте.

Наступним у порядку денному стояло звернення депутатів районної ради до Президента, Прем’єр-Міністра та Голови Верховної Ради України щодо зниження тарифів на енергоносії для населення. Інформував знову автор проекту Віталій Бірук ( ВО «Батьківщина»). Він, зокрема сказав, що уряд виділив на субсидії для населення 34 мільярди гривень. Але ці гроші ідуть в кишені олігархам, тому що всі облгази приватні. Тому, на його думку, краще знизити тарифи, а субсидії спрямувати на підвищення зарплат.

Валентина Краглик («Опозиційний блок») запропонувала вилучити з тексту звернення слова «на вимогу фракції «Батьківщина»).

Микола Макарук («За ста-більну Ратнівщину») зауважив, що ці слова зайвий раз вказують на політичний характер звернення. Він запропонував ще суттєвіші поправки, в тому числі – додати в заголовок і вимогу щодо індексації пенсій та зарплат у працівників бюджетної сфери.

Автор проекту заперечень не мав, тож депутати прийняли дане звернення одноголосно. Як і наступне, запропоноване Віталієм Тарасюком («Громадянська позиція») – про відновлення руху транспорту через місцеві пункти пропуску  «Самари», «Тур», «Гута».

Потому депутати взяли до відома відповіді на депутатські запити, голова районної ради Михайло Макарук закрив сесію, і наші обранці роз’їхалися по домівках готуватися до зустрічі Нового року, який не обіцяє бути легшим, ніж 2015-й.

Дмитро Мороз

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>