РАЙОН – З БЮДЖЕТОМ, А РАДА – З НОВИМ ДЕПУТАТОМ

Проведення позачергової, 13-ї сесії районної ради, майже напередодні Нового року, 29 грудня, голова ради Михайло Макарук пояснив необхідністю прийняти районний бюджет на 2017 рік та передачею на баланс Заболоттівської селищної ради з 1 січня установ спільної власності територіальних громад сіл, селищ району.

На сесію прибуло 26 депутатів із 34-х, але закінчувала вона роботу вже у кількості 27. Справа в тому, що Валерій Свіржевський був 18 грудня обраний головою об'єднаної Заболоттівської селищної громади і тому склав свої повноваження депутата районної ради. Але його місце недовго залишалося порожнім: районна виборча комісія 25 грудня зареєструвала депутатом наступного за списком кандидата від партії «Блок Петра Порошенка «Солідарність». Ним став Анатолій Корецький із Заліс. Голова виборчої комісії Леся Грицевич привітала нового депутата і вручила йому посвідчення та депутатський значок.

А перед початком сесії депутатів та всіх присутніх у залі привітали з наступаючим Новим роком працівники культури.

Запитів на цій сесії не було, лише Петро Колос (фракція «Солідарність», с. Залухів) озвучив звернення до народного депутата Степана Івахіва та обласної ради з проханням віднайти кошти для завершення капітального ремонту дороги Доманове – Самари – Залухів – Невір.

Розгляд більшості питань порядку денного проходив без обговорення, тому що попередньо всі вони «пройшли» через постійні комісії. Отож районна рада передала у власність Заболоттівської селищної безоплатно, з наявною штатною чисельністю працівників, такі установи: Заболот-тівську районну лікарню № 2 і Заболоттів-ську дитячу музичну школу, міські бібліотеки-філії для дорослих та дітей смт Заболоття, бібліотеки-філії сіл Заліси, Гута, Тур, Заболоттівську і Турську амбулаторії загальної практики сімейної медицини,    фельдшерсько-акушерські пункти сіл Гута і Заліси та відділення стаціонарного догляду для постійного проживання одиноких в смт Заболоття. Управління всіма ними тепер здійснюватимуть не відповідні районні структури, а новообрана Заболоттівська селищна рада. Відповідно ж вона їх і фінансуватиме.

Далі депутати затвердили Районну цільову програму розвитку фізичної культури і спорту на 2017—2021 роки, продовжили термін дії Районної цільової програми протидії захворюванню на туберкульоз, затвердили Програму забезпечення заходів, пов’язаних із діяльністю депутатів районної ради, на 2017 рік, та Програму відзначення державних свят, пам’ятних дат, історичних подій, ювілеїв у Ратнівському районі на 2017 рік.

Сесія прийняла рішення про організацію харчування дітей у навчально-виховних закладах району на 2017 рік. Як і у 2016-у, харчування дітей у дитсадках буде здійснюватися з розрахунку 14 грн. на одну дитину в день. Плата батьків за харчування в сільській місцевості становитиме так само 60 відсотків, у міській – 70.

Від плати за харчування звільняються діти-сироти і діти, позбавлені батьківського піклування; діти учасників АТО (в тому числі загиблих); діти громадян, які проходять військову службу за призовом під час мобілізації; діти вимушених переселенців та діти-інваліди. Для багатодітних сімей плата зменшується на 50 відсотків. На харчування однієї дитини у школах передбачено, як і торік, по 6 грн. на день.

Дискусія в залі розгорілася, коли дійшла черга до питання, яке вже розглядалося на попередній сесії, — про самостійне ведення бухгалтерського обліку навчально-виховними комплексами сіл Гірники та Жиричі. Директор Гірниківського НВК депутат Олександр Ковч повідомив, що Гірниківська сільська рада, як засновник закладу, на своїй сесії надала дозвіл самостійно вести бухгалтерський облік і ввести посаду бухгалтера. Жодної копійки для цього з бюджету інших шкіл забирати не доведеться, навіть навпаки – зекономлені на тендерах кошти можна буде спрямувати на малі школи.

Голова райдержадміністрації, депутат Андрій Харлампович, який зразу взяв слово, зазначив, що після попередньої сесії гірниківці так і не надали у відділ освіти жодних розрахунків. Натомість відділ вже подав заявки на участь у тендерах на закупівлю продуктів харчування та палива на всі школи району. Тому якщо зараз виключити з цього переліку Гірники та Жиричі, то доведеться всю процедуру розпочинати спочатку, а це забере два місяці. Яким чином тоді будуть забезпечуватися харчуванням учні всіх інших шкіл району? Відповідні розрахунки вже передані і в казначейство. Він вважає, що повна незалежність краща за автономію, тому радить швидше об’єднуватися в громаду і в її складі вирішувати всі ці питання.

Депутат Валентина Мороз (Аграрна партія), директор Заболоттівського НВК, висловила думку, що такий крок, який хочуть зробити гірниківці, зараз не на часі, і вона утримається при голосуванні.

Володимир Ярмошук (ВО «Батьківщина») вважає хибним твердження, що малі школи фінансуються за рахунок великих, бо кошти на зарплату виділяються з Києва незалежно від того, в якій школі працює вчитель. Самоврядування школи передбачене законом про освіту. Директор школи хоче скоротити видатки, а районна рада, виходить, проти цього.

Андрій Харлампович знову виходив за трибуну і говорив про проблему з тендерами.

Олександр Ковч сказав, що в нього складається думка, що тут говорять лише те, що від них хочуть почути, але не слухають один одного. Після утворення Заболоттівської громади чотири її школи забрали двадцять відсотків освітянського бюджету. А якщо з першого липня відійдуть Самарівська і Забродівська громади, то Ратне тоді залишиться ні з чим.

Врешті голова ради Михайло Макарук припинив дебати і поставив питання на голосування. Результат: за – 15, проти – 3, утримались – 9. Отже, воно набрало ще на два голоси менше, ніж на попередній сесії, і знову не пройшло.

Районний бюджет на 2017 рік представила начальник управління фінансів райдерж-адміністрації Людмила Ковч. Доходи його за-плановані в сумі 412 млн. 770,8 тис. грн., видатки – в сумі 412 млн. 715,4 тис. грн.

Такий бюджет підтримали 24 депутати, 2 були проти і 1 утримався. Не підтримали бюджет обидва депутати від ВО «Свобода».

Сесія затвердила список присяжних Ратнівського районного суду терміном на три роки та технічну документацію з нормативної грошової оцінки земельних ділянок: ділянки,  що перебуває в оренді Служби автомобільних доріг у Волинській області, площею 6,7 га, за межами населених пунктів Залухівської сільської ради, під грунтовий резерв для потреб будівництва автомобільної дороги Т-03-04 в сумі 3 млн. 507,223 тис. грн.; та ділянки, що перебуває в оренді фермерського господарства «Промінь» (с. Жиричі), площею 0,25 га, для обслуговування овочевої холодильної камери, в сумі 506,555 тис. грн.

У «Різному» Валентина Краглик («Опозиційний блок») від імені президії районної ради ветеранів просила сільських голів передбачити у своїх бюджетах хоч якісь кошти для місцевих ветеранських організацій.

Андрій Харлампович прокоментував бюджет на 2017 рік як бюджет розвитку, але й виживання. Він зазначив, що в кошторисі вперше закладені великі кошти для ремонту доріг, а як голова райдержадміністрації він гарантує залучення коштів і фонду регіонального розвитку для завершення бу-дівництва дитячого садка в Ратному та добудову у Видраниці і Якушах.

Олександр Ковч заперечив А. Харламповичу щодо його твердження про бюджет розвитку, бо районна рада не дала жодної копійки для утримання Самарівської дільничної лікарні – через те, що райдерж-адміністрація вийшла з оперативного управління. Однак райраді однаково доведеться вишукувати кошти на зарплату і платити штрафи за її невиплату, вважає депутат.

А. Харлампович у відповідь пояснив, що лікарня не пройшла акредитації і не отримала ліцензії Міністерства охорони здоров’я – натомість має три відмови. А оскільки це комунальний заклад сільської ради, а не району, то нинішня законодавча база не дозволяє адміністрації далі здійснювати оперативне управління лікарнею.

На сесію прибула й делегація із Самарів. Від імені жителів слово попросив Петро Шинкарук. Він звинуватив А. Харламповича, що той у 2015 році переконував селян, щоб лікарню передали в управління РДА, а тепер відмовляється від неї, і що він увійде в історію як той, хто закривав лікарні та школи. А що робити людям? Перекривати дороги, виходити на мітинги, до кого звертатися?

А. Харлампович знову пояснив, що у 2015-у році це був єдиний вихід, бо в лікарні тоді два місяці не отримували зарплати. Але головний лікар М. Яворський з того часу так і не отримав ліцензії МОЗ – і, до речі, не прийшов на сесію, щоб самому пояснити все депутатам, — а сільська рада за цей час теж не зробила ніяких кроків, не внесла змін до статуту лікарні. Тому він, як голова адміністрації, не може порушувати закон, не має права управляти закладом, який не отримав ліцензії.

З’ясування стосунків могло б тривати ще довго, але голова Михайло Макарук закрив сесію, побажавши всім щасливого Нового року.

Дмитро МОРОЗ

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>