МИНУВ РІК ДІЯЛЬНОСТІ РАЙОННОЇ РАДИ СЬОМОГО СКЛИКАННЯ, І РІК, ЯК ОЧОЛИВ ПРЕДСТАВНИЦЬКИЙ ОРГАН РАЙОНУ МИХАЙЛО МАКАРУК

П'ятого листопада минулого року  розпочала роботу Ратнівська районна рада сьомого скликання. Цього ж дня депутати довірили очолити найважливіший представницький орган району Михайлу Михайловичу Макаруку, обраному по територіальному виборчому округу № 29 (Прохідська сільська рада) за списком Ратнівської районної організації політичної партії «Українське об’єднання пат-ріотів – УКРОП». Що ж було зроблено за цей час, за рік діяльності, і головою ради, і депутатами, — в інтерв'ю з Михайлом Макаруком.

— За рік діяльності було скликано 11 сесій, в тому числі 4 позачергові, проведено 11 пленарних засідань, на яких роз-глянуто 143 питання і прийнято по них відповідні рішення. Більшість цих питань стосувалися соціально-економічного розвитку району і сприяли вирішенню проблем життєдіяльності підприємств і установ району та його жителів. Насамперед, хочу відзначити високу активність депутатів як при обговоренні питань сесій, так і в роботі постійних комісій та при поданні депутатських запитів. На сесійні засідання ради, розгляд постійних комісій виносились питання, що мають важливе значення для подальшого розвитку району, виконання бюджету, по-ліпшення якості життя населення Ратнівщини. Враховувались їх суспільна значимість, позиція як окремих депутатів, так і депутатських фракцій, постійних комісій. Все це сприяло тому, що розгляд питань відбувався по-діловому, з користю для справи.

— Михайле Михайловичу, зупиніться на найважливіших питаннях, які вдалося вирішити за цей час.

— Головним завданням районної ради і моїм як голови є забезпечення ефективного функціонування установ і закладів районної комунальної власності. Дієвим механізмом вирішення найнагальніших потреб бюджетних установ є наповнення районного бюджету. Виконання його до-хідної частини дає нам можливість вирішувати найневідкладніші проблеми наших закладів.

На сьогодні дохідна частина районного бюджету становить 45 млн 403 тис. грн, з них 20 мільйонів 86 тис. – базова дотація з державного бюджету. При затвердженні та внесенні змін до районного бюджету, яке відбувається практично на кожній сесії, видатки районного бюджету розподілені по галузях: освіта — 23 млн 673 тис. грн, що складає понад 52 відсотки обсягу районного бюджету, культура — 9 млн 399 тис. (20,7 відсотка), установи та програми соціального захисту та соціального забезпечення населення — 4 млн 168 тис. (9,2 відсотка). На підтримку установ охорони здоров'я з районного бюджету спрямовано 2 млн 75 тис. грн, що становить лише 4,6 відсотка. На управління спрямовано      1 млн 500 тис. грн (3,4 відсотка). Решта десять відсотків видатків районного бюджету районною радою було спрямовано на інші потреби, в тому числі 930 тис. грн — на утримання установ та проведення заходів у галузі фізичної культури і спорту; 150 тис. грн — для підтримки видання ра-йонної газети «Ратнівщина». 173 тис. грн склала підтримка програми розвитку галузі агропромислового комплексу району.           1 млн 500 тис. грн з районного бюджету було спрямовано як цільові субвенції сільським, Заболоттівській селищній радам, в тому числі на утримання пожежних команд, на виплату заробітної плати працівникам сільських рад, на ремонт доріг, влаштування вуличного освітлення та інші потреби для розвитку населених пунктів району. Всі депутати, а особливо члени бюджетної комісії, пам'ятають гарячі дискусії щодо збільшення районного бюджету при його затвердженні, тим більше відрадно констатувати, що на сьогодні за результатами перевиконання дохідної частини районного бюджету розподілено майже 5,7 млн грн, які спрямовані нашим бюджетним установам галузей освіти, охорони здоров'я, культури, на ремонт доріг. І резерв ще є.

Особливо гостро стояло питання забезпечення функціонування, а фактично — збереження ЗОШ І-ІІ ступеня с. Щитинська Воля та інших закладів освіти чи окремих класів (яких у районі аж дев'ять), де немає достатньої кількості учнів (у школі — 25, у класі — 5). Всебічне вивчення та обговорення даного питання на виїзному, спільних засіданнях постійних комісій, скликання половини (дві з чотирьох) позачергових сесій районної ради дозволило прийняти оптимальне рішення щодо фінансування з районного бюджету Щитиноволянської школи та про організацію індивідуального навчання дітей у групах у приміщеннях навчально-виховних закладів.

— Що вважаєте головним у своїй діяльності та діяльності районної ради?

— Для мене як голови районної ради основним завданням є забезпечення ефективної роботи представницького органу, створення умов для реалізації ініціативи депутатів, можливостей для всебічного обговорення та прозорого прийняття рішень. Чи вдається це і в якій мірі — оцінювати депутатам і жителям району.

Основним завданням районної ради було і залишається покращення умов життя людей, вирішення насущних проблем жителів району. З цією метою було прийнято цілий ряд рішень у гуманітарній сфері. Зокрема, районна рада прийняла рішення про звільнення окремих категорій сімей (учасників АТО, в тому числі загиблих, мобілізованих, дітей вимушених переселенців)  від плати за харчування дітей в загальноосвітніх навчальних закладах та звільнення аналогічних категорій сімей від плати за навчання дітей в музичних школах районної комунальної власності. Також районна рада затвердила ряд районних цільових галузевих програм, які діють.

Питання соціального захисту постійно знаходиться на контролі районної ради, і добре, що в цьому періоді соціальні виплати здійснювались вчасно і суми їх поступово зростали. Районна рада додатково виділяла кошти на одноразові допомоги, які виділяються на лікування важкохворим та потерпілим від пожеж, та, на жаль, потреба у додаткових коштах на ці виплати і надалі є актуальною і буде ви-рішуватись.

— Михайле Михайловичу, наскільки доступна інформація про роботу ради пересічному ратнівчанину?

— Сесії районної ради проходять гласно, для чого постійно запрошуються представники засобів масової інформації, селищні і сільські голови, керівники відділів та управлінь райдержадміністрації, окремі керівники підприємств та організацій ра-йону. Запрошені також вже традиційно беруть активну участь в обговоренні сесійних питань. Найбільш детально та об'-єктивно діяльність районної ради висвітлювалась на сторінках районної газети «Ратнівщина». У газеті регулярно друкуються статті та запити депутатів районної ради з найбільш важливих питань. Важливим елементом забезпечення відкритості і прозорості у роботі районної ради є функціонування офіційного веб-сайту районної ради, на якому, відповідно до регламенту роботи, можна ознайомитись з матеріалами, запланованими для розгляду черговою сесією районної ради, постійними комісія-ми районної ради та прийнятими рішеннями. У день проведення сесії виборці мають змогу ознайомитися з результатами поіменних голосувань з усіх питань порядку денного, а віднедавна — послухати аудіозапис пленарних засідань.

— З того, як проходять сесії, видно, що всі питання детально обговорюються на засіданнях постійних комісій. Як Ви оцінюєте їхню роботу?

— Моя принципова позиція і надалі полягає в тому, щоб усі питання, які знаходяться у компетенції районної ради, проходили активне обговорення на засіданнях постійних комісій та в забезпеченні можливості кожного депутата брати участь в обговоренні питань не лише під час роботи своєї комісії, а й інших. Це дає можливість заздалегідь узгоджувати найбільш складні та суперечливі питання, знаходити компромісні рішення, проводити сесії більш чітко та оперативно. Повністю себе виправдовує також практика проведення виїзних засідань постійних комісій, що дозволяє депутатам краще на місці ознайомитись із станом справ, що розглядаються на комісії. Слід зазначити, що у сьомому скликанні кількість профільних пос-тійних комісій районної ради зменшилась до чотирьох проти шести у попередньому скликані (адже зменшилась кількість депутатів). Як наслідок, — збільшилось навантаження, кількість питань для розгляду. Це при тому, що кожне питання обговорюється постійними комісіями детально і компетентно. Є певні нарікання, що засідання комісій тривають довго, розглядають багато питань. Але, як свідчить досвід, важко у навчанні, та легко у бою. Всі погодяться, що після ретельного розгляду питань постійними комісіями, на сесії практично не виникає непорозумінь і недоречностей.

— Михайле Михайловичу, приймаєте рішення, а чи ведеться контроль за їх виконанням? Який стан справ з організацією роботи постійних комісій?

— Здійснення контролю за виконанням рішень ради є одним з найважливіших завдань у роботі районної ради відповідно до визначених законом повноважень, особливо щодо затвердження та виконання бюджету, стану використання та збереження майна районної комунальної власності, сприяння виконанню Програми економічного і соціального розвитку району. У всіх цих питаннях спираюся на допомогу, підтримку та відповідальний підхід по-стійної комісії з питань бюджету, фінансів, цін, використання майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ району, розвитку місцевого самоврядування та здійснення державної регуляторної політики (голова Макарук М.М.). Ця комісія протягом року провела 19 засідань, розглянула 154 питання. Завжди на високому рівні відбуваються засідання пос-тійної комісії з питань охорони здоров'я людини, соціального захисту населення та у справах пенсіонерів, ветеранів і інвалідів (голова Лях І.М.). Комісія провела 8 засідань, з них два виїзних, розглянула 56 питань. Депутати постійної комісії з питань сільського господарства, економічного розвитку, підприємництва, інфраструктури, земельних відносин, екології та використання природних ресурсів (голова Октисюк А.М.) брали активну участь у розгляді питань ефективності роботи об'єктів районної комунальної власності, готовності бюджетних установ району до опалювального сезону 2016—2017 років, дотримання податкового законодавства суб'єктами підприємницької діяльності району, стану забезпечення охорони, збереження, використання лісових ресурсів у районі та багатьох інших. Всього комісія провела 8 засідань і розглянула 73 питання. Із дев'яти засідань постійної комісії з питань освіти, культури, духовності, депутатської діяльності та етики, захисту прав людини, законності, правопорядку, боротьби із злочинністю та у справах сім'ї, молоді та спорту (голова Бірук В. І.) три проведено спільно з бюджетною комісією, оскільки на порядку денному комісій стояли питання забезпечення належного функціонування загально-освітніх навчальних закладів, потреба збереження та ефективного використання майна районної комунальної власності.

Питання, які розглядаються постійними комісіями — актуальні, невідкладні, потребують вирішення депутатським корпусом, керівниками всіх рівнів, органами місцевого самоврядування. В цілому стан справ з організації роботи постійних комісій свідчить про те, що депутати районної ради налаштовані на цілеспрямовану, конструктивну працю для вирішення важливих питань територіальних громад району. Окрім розподілу коштів, депутати ра-йонної ради взяли на себе і функцію здійснення оцінки ефективності витрат районного бюджету. З метою контролю за використанням коштів розпорядниками районного бюджету рішенням районної ради було створено тимчасову контрольну комісію районної ради з питань ефективності використання коштів районного бюджету. Звіт голови комісії Ярмошука Володимира Максимовича рада заслухала на минулій сесії.

— Розкажіть, будь ласка, з якими питаннями до вас найчастіше звертаються ратнівчани та що ви робите для ви-рішення їхніх проблем?

— За рік діяльності до районної ради надійшло 164 звернення, з них 31 — письмове, 27 — колективних. Всього звернулися 662 громадяни. Найчастіше звертаються за допомогою у районну раду безробітна молодь, пенсіонери, інваліди, багатодітні матері, працівники бюджетної сфери. Заявників найчастіше турбують питання соціального захисту, аграрної політики і земельних відносин, праці і заробітної плати та багато інших. Всі звернення розглянуті в установлені терміни і більшість із них вирішені позитивно, а на інші дані відповідні роз'яснення.

На жаль, у нашій державі складною залишається економічна і політична ситуації, триває неоголошена війна на Сході, яка ще більш загострює становище. Депутати районної ради оперативно реагували на суспільні виклики. Районною радою прийняті звернення до Президента України, Прем'єр-міністра України, до Верховної Ради України: щодо зниження тарифів на енергоносії для населення й індексації пенсій та заробітної плати працівникам бюджетної сфери; щодо скасування рішення про підвищення цін на природний газ для населення; щодо відновлення харчування учнів 1-4 класів загальноосвітніх шкіл за рахунок коштів Державного бюджету; щодо збільшення порогу пенсій, час-тина яких підлягає оподаткуванню, та інші. Двічі зверталися депутати до Кабінету Міністрів України щодо відновлення транспортного сполучення в пунктах місцевого (спрощеного) пропуску Гута, Тур, Самари. Я щиро дякую всім депутатам, які проявляють активну громадянську та патріотичну позиції.

— Як можете підсумувати діяльність районної ради та на що сподіваєтесь у майбутньому?

— Незважаючи на всі труднощі, у нинішньому році спільними зусиллями представницької та виконавчої влади, господарських суб'єктів, організацій та установ вдалося немало зробити для розвитку ра-йону. За підтримки обласної влади та допомоги благодійних фондів та коштів ра-йонного бюджету досягнуто значного прогресу у запровадженні енергозберігаючих технологій та зміцненні матеріально-технічної бази закладів освіти, охорони здоров'я, культури. Не менш складні завдання чекають нас у найближчому майбут-ньому. Їх вирішення вимагатиме від депутатів районної ради особливої відповідальності перед виборцями. Тому щиро дякую всім керівникам підприємств, державних установ, райдержадміністрації, сільським і селищним головам, депутатам місцевих рад за співпрацю із районною радою у вирішенні питань, спрямованих на покращення становища як окремих громадян, так і місцевих громад в цілому. Сподіваюсь, що ця співпраця, помножена на взаєморозуміння та взаємоповагу, принесе нам ще кращі результати у нашій спільній роботі.

— Дякуємо за розмову. Вам і всім депутатам районної ради здоров’я і плідної праці в ім’я України та українського народу.

Валентина БОРЗОВЕЦЬ,

Марія ЛЯХ

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>