КУДИ ПІДУТЬ КОШТИ РАЙОННОГО БЮДЖЕТУ?

гроші119 лютого відбулася 4-а сесія Ковельської районної ради. Декілька питань порядку денного стосувалися й безпосередньо Ратнівщини, але найбільше – аж сім – було бюджетних.
Отож сесія затвердила звіти про виконання за 2020 рік бюджетів «старих» Ковельського, Любомльського, Ратнівського, Старовижівського, Турійського і Шацького районів. Але інформувала про виконання їх усіх одна начальниця відділу фінансів Ковельської райдержадміністрації Світлана Карпюк. По Ковельському району доходів отримали торік 62 млн. 11 тис. 440 грн., видатків було 63 млн. 316 тис. 779 грн., тобто дефіцит бюджету становив 1 млн. 323 тис. 855 грн. Любомль: доходи 52 млн. 470 тис. 609 грн., видатки – 55 млн. 839 тис. 142 грн., дефіцит 3 млн.368 тис. 533 грн.; Стара Вижівка: доходи 65 млн. 479 тис. грн., видатки – 63 млн. 480 тис. грн., профіцит (перевищення доходів над видатками) – 1 млн. 998 тис. грн.; Турійськ: доходи 88 млн. 254 тис. 156 грн., видатки 90 млн. 626 тис. 683 грн., дефіцит 2 млн. 402 тис. 526 грн. (з урахуванням кредитування); Шацьк: доходи 154 млн. 529 тис. 881 грн., видатки 124 млн. 827 тис. 135 грн., профіцит 29 млн. 702 тис. 746 грн.


По Ратнівському району отримано доходів за минулий рік в сумі 175 млн. 445 тис. 546 грн., а видатків було 174 млн. 661 тис. 823 грн., враховуючи кредитування 80 000 грн., з перевищенням доходів над видатками в сумі 783 723 грн.
Також сесія внесла зміни до районного бюджету укрупненого Ковельського району на 2021 рік. Зокрема, збільшено дохідну частину за рахунок субвенцій з місцевих бюджетів, у тому числі й громад Ратнівщини, на надання соціальних гарантій фізичним особам, які надають соціальні послуги громадянам похилого віку, особам з інвалідністю, дітям з інвалідністю, хворим, які не здатні до самообслуговування і потребують сторонньої допомоги: Заболоттівська ОТГ передала 20 тис. грн., Самарівська – 41 600, Велимченська – 20940 і Забродівська – 62100 грн.
Але найцікавішим, як завжди, був розподіл вільних залишків коштів загального фонду, що вже встигли утворитися в районному бюджеті на початок року, в сумі 7 млн. 104 тис. 782 грн. А утворилися вони в першу чергу за рахунок ліквідованих районів, тобто ділили ті гроші, які не були використані до нового року в районах. Районна рада запропонувала розподілити кошти в сумі 4 млн. 274 тис. 100 грн. З них найбільше – 2 млн. 779 тис. 300 грн. – заплановано на утримання самої районної ради; 1 млн. 365 тис. грн. – для проведення розрахунків з працівниками, що вивільняються. 474,3 тис. грн. передбачено як субвенція державному бюджету на заходи Районної програми підтримки органів виконавчої влади на 2021 рік (тобто райдержадміністрації та її відділів).
Також закладено по 3000 грн. на кожного депутата для надання допомоги жителям Ковельщини (всього 129 800 грн.). Але при такому підході жителі Ратнівщини виявляться обділеними. Адже наш край у раді представляють лише п’ять депутатів із 42-х (на 52 тисячі населення) (з них два – із Самарів ( Ірина Скибук та Петро Шинкарук), один – із Щедрогора (Адам Октисюк), один – із Ратного (Андрій Харлампович), а один – із Здомишля (Андрій Дерев’яненко, але який проживає в Ковелі). Тоді як Старовижівщину, де лише 30 тисяч населення, в Ковельській районній раді представляє сім депутатів, а сільський Ковельський район, де проживало близько 40 тисяч мешканців, – вісім. До того ж після виборів чотирнадцять сіл увійшли до міської Ковельської ОТГ, а саме місто в раді представлене одинадцятьма депутатами, не рахуючи нашого А. Дерев’яненка. От і виходить, що левова частка цих коштів осяде в старому Ковельському районі.
Були й звернення до районної ради про виділення коштів. Так, Ратнівська селищна рада просила виділити 1млн. 53 тис. грн. на співфінансування (з обласним бюджетом) реконструкції приймального відділення Ратнівської лікарні і 162 тис. грн. – на оплату за приєднання електроустановок до електричних мереж системи розподілу на будівництві нового дитсадка в селі Жиричі; Самарівська сільська рада просила 116 682 грн. на фінансування та проведення проміжних виборів депутата Самарівської сільської ради; Шацька селищна рада – 145 658 грн. на співфінансування (з обласним бюджетом) реконструкції школи в с. Піща та капітальний ремонт амбулаторії в с. Пульмо; а громадська організація «Ліквідатори-інваліди Чорнобиля» – 10 тисяч гривень на здійснення статутної діяльності. Але сесія виділила тільки 500 тисяч гривень Ратнівській селищній раді на реконструкцію приймального відділення, на інші прохання коштів не знайшлося.
ПРО СТАН ДОРОЖНЬОГО ГОСПОДАРСТВА
Велику зацікавленість у депутатів викликало питання про стан дорожнього господарства в Ковельському районі (укрупненому). Інформував заступник начальника з експлуатації Служби автомобільних доріг у Волинській області Юрій Рижкевич (нагадаємо читачам, що на балансі цієї Служби перебувають дороги загального користування державного значення. На Ратнівщині це міжнародна автомагістраль М-19 і дорога Т-03-08 Любомль – Дубечне – Здомишель – Ратне – Камінь-Каширський – Любешів). А от дороги загального користування місцевого значення з 1 березня 2020 року передані на баланс державного підприємства «Служба місцевих автомобільних доріг у Волинській області» (директор Оксана Грицюк). Однак від нього не прибув ніхто. Прислали натомість коротеньку відписку, що вони всі такі зайняті розчисткою цих самих доріг від снігу (який на той день вже почав танути), що не мають можливості відірвати від цієї роботи жодного чиновника, хоч саме до них у депутатів було найбільше претензій. Юрій Рижкевич повідомив про заплановані обсяги ремонту доріг на 2021 рік та назвав ділянки, однак, за його словами, Кабінет Міністрів ще не затвердив фінансування, а тому говорити, яким буде кінцевий результат, ще рано. А керівництво Служби місцевих доріг депутати вирішили заслухати на наступній сесії.
ПРОГРАМИ, ОБРАННЯ ЗАСТУПНИКА І МАЙБУТНЄ ЗАБОЛОТТІВСЬКОЇ ТА САМАРІВСЬКОЇ ЛІКАРЕНЬ
Сесія прийняла ряд районних програм на період 2021 – 2023 років, що стосуватимуться й жителів Ратнівщини, зокрема, Програму забезпечення особистої безпеки громадян, підтримання публічного порядку та публічної безпеки, в тому числі безпеки дорожнього руху, а також протидії злочинності на території Ковельського району; Програму вшанування працівників, колективів підприємств, організацій, установ, мешканців Ковельського району з нагоди державних, професійних свят, ювілейних дат, пам’ятних днів та висвітлення діяльності органів державної виконавчої влади у місцевих засобах масової інформації та деякі інші.
На цій сесії депутати нарешті обрали заступника голови районної ради. Нагадаємо, що на першій сесії голова ради пропонував двох, але їхні кандидатури не набрали необхідної кількості голосів. Цього разу В’ячеслав Шворак вніс кандидатуру Андрія Броїла із фракції «Європейська Солідарність» – голову Ковельської районної ради попереднього скликання, який вже працював керуючим справами нинішньої районної ради. Але фракції ВО «Свобода» і ВО «Батьківщина» заявили, що не братимуть участі в голосуванні (саме їхні представники на першій сесії пропонувалися заступниками). Проте й без їхньої участі за Андрія Броїла проголосували 26 депутатів із 36 присутніх, тож нарешті й ця політична епопея в раді завершилась. Після цього депутат Андрій Харлампович (фракція «За майбутнє») вніс пропозицію затвердити голові ради і заступникові надбавки в розмірі 50 відсотків посадового окладу. Проти цього категорично виступили депутати від «Свободи» і «Батьківщини», мотивуючи тим, що премію спочатку треба заробити, а як будуть результати, тоді її можна й виплатити. Тим більше, що коштів на компенсацію депутатам за доїзд до Ковеля і назад ще не передбачили. Пропозиція набрала мінімально необхідні 22 голоси.
Наприкінці роботи сесія прийняла ряд звернень. Перше – до Кабінету Міністрів України щодо підтримки малого та середнього бізнесу. А наступне – до Ратнівської селищної ради з приводу функціонування лікувальних закладів на території колишнього Ратнівського району. Ішлося про майбутнє Заболоттівської та Самарівської лікарень, тому що постало питання про їх закриття. Справа в тому, що ні одна, ні друга не відповідають сьогоднішнім вимогам Національної служби здоров’я, зокрема, в них немає усіх необхідних фахівців та обладнання для надання медичних послуг.
Щоправда, проекту звернення депутати на руках не мали, тому що профільна комісія з охорони здоров’я напередодні не відбулася через відсутність кворуму, а запрошені голови Заболоттівської та Самарівської громад Валерій Свіржевський і Микола Маргес не дочекалися розгляду свого питання і залишили сесію раніше, тож інформував депутатів Андрій Броїло. Він повідомив, що на даний час обидва ці лікувальні заклади зареєстровані як комунальні некомерційні підприємства відповідних рад. Він разом з В’ячеславом Швораком побував у Самарах, зустрічався з Миколою Маргесом, який в принципі висловив згоду на таке приєднання. Думка Заболоттівської громади невідома (бо не було й звернень сесій обох рад до районної).У районній раді потім відбулася зустріч голови В’ячеслава Шворака з головою Ратнівської селищної ради Віталієм Біруком і директором Ратнівської лікарні Михайлом Бегалем. Обговорювалось питання про реорганізацію цих лікарень та їх приєднання до Ратнівської як відокремлених відділень.
Хтось із депутатів із залу поцікавився ставленням ратнівчан до такого варіанту. А. Броїло відповів, що вони не згодні, але він вважає, що оскільки районна рада виділила 500 тисяч на реконструкцію приймального відділення Ратнівської ЦРЛ, то має право звернутися до сесії селищної ради з таким проханням.
Депутат із Ковеля Володимир Андросюк (ВО «Батьківщина») сказав, що він напередодні разом з головою ради побував у Ратнівській лікарні, мав розмову з Віталієм Біруком та Михайлом Бегалем і запитував думку останнього: Михайло Бегаль проти такого приєднання. А щодо виділення коштів, сказав далі
В. Андросюк, то воно до цього питання ніякого відношення не має. Адже Ратнівський район передав Ковельській районній раді більше двох мільйонів гривень залишків, вона мала б віддати хоч мільйон, а виділила тільки п’ятсот тисяч.
Лунали пропозиції розглянути це питання на наступній сесії, але вирішили доручити виконавчому апарату ради підготувати звернення, а там нехай вирішують депутати Ратнівської селищної ради.
Аналогічне звернення щодо функціонування Старовижівської районної лікарні було прийняте на адресу Волинської обласної ради.
Дмитро МОРОЗ

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>