І ЗНОВУ ЗАБРОДИ ПРАЦЮЮТЬ НАД ПРОЕКТОМ ЄС

заброди 22Нещодавно відбулася робоча поїздка української делегації у Польщу з метою обговорення участі у Програмі транскордонного співробітництва Польща – Білорусь – Україна 2014—2020.

У складі делегації були Забродівський сільський голова Микола Калачук, голова райдержадміністрації Андрій Харлампович, депутат обласної ради, директор СТОВ «Ратнівський аграрій» Валентин Чернецький та бухгалтер Забродівської сільської ради Наталія Кобець. Зустріч із польськими колегами (вуйтами шести гмін Парчевського та Бяльського повітів) відбулася у гміні Яблонь (вуйт Даріуш Лобейко). Українська делегація також взяла участь у святкуванні повітових дожинок, де ознайомилися з культурою і звичаями сусіднього народу.

Основною метою поїздки було обговорення майбутньої участі у тристоронньому проекті (за зразком тих, які вже вдалося реалізувати). Набір заявок на участь у Програмі Польща-Білорусь-Україна розпочнеться 11 жовтня 2016 року і триватиме до 1 січня 2017 року. Тож основним питанням, яке виносилося на обговорення, був тематичний напрямок проекту. Європейська Комісія запропонувала чотири таких напрямки: сприяння місцевій культурі та збереження історичної спадщини; підвищення доступності регіонів, розвиток міцного та стійкого до кліматичних впливів транспорту, комунікаційних мереж і систем; спільні виклики в галузі захисту і безпеки; сприяння управлінню кордонами та управління безпекою, мобільністю та міграцією. Після тривалого обговорення учасники зустрічі погодилися й надалі співпрацювати за другим напрямком, тобто продовження будівництва доріг.

Микола Калачук обгрунтував це так:

— У Польщі питання будівництва доріг на другому плані. Першочергові для них завдання – теплоізоляція, комунікації, інше, проте окрім цієї Програми вони залучають інвестиційні кошти і з інших, тоді як для Забродів каналізаційні системи чи утеплення неактуальні, тому що людям доводиться по селі ходити в гумових чоботях, а доріг у поганому стані на території сільради ще достатньо.

Говорили також про можливість участі у проекті з українського боку усіх п’яти сіл майбутньої об’єднаної Забродівської громади. Однак, за словами Миколи Калачука, на жаль, це не вдасться реалізувати, так як громада, що утворюється всупереч перспективному плану, потребує рішення обласної ради про внесення змін до перспективного плану, а на останній сесії обласної ради із 55 депутатів «За» проголосував 21, один утримався, а решта не голосувала. Тож рішення не пройшло. Відтак Заброди співпрацюватимуть з поляками та білорусами у старому форматі.

Обговорили на зустрічі й фінансові питання. Зокрема, у даному тематичному напрямку за Програмою можна отримати від Європейської Комісії 2,5 млн. євро, які будуть розділені між вісьмома партнерами (6 – польських гмін, одна – українська сільрада та одна – білоруська). За попередніми розрахунками, за умови співфінансування (10 відсотків) Забродівська сільська рада може отримати в межах 500 тисяч євро. Розробляти цей проект партнерам буде значно простіше, адже вони йтимуть втоптаною стежкою.

Зустріч у Яблоні мала фундаментальне значення, адже зараз партнери уже точно знають напрямок роботи, замовили проектно-кошторисну документацію, готують чорновий варіант партнерської угоди, і кожна зі сторін пише проект, який ще потрібно буде до моменту подачі заявки перекласти на англійську мову. Відтак українська делегація повернулася додому з конкретними намірами і завданнями, які повинна виконати до початку 2017 року, щоб вступити у першу фазу Програми Польща – Україна – Білорусь 2014—2020.

Марія ЛЯХ

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>