ГРОМАДСЬКІ СЛУХАННЯ ПО РИНКУ В РАТНОМУ

Питання про майбутнє ринку в Ратному ось уже більше півроку хвилює тих, хто так чи інакше до нього причетний.

Нагадаємо читачам, що Ратнівська селищна рада на початку року не дала згоди Ратнівському споживчому товариству на продовження договору оренди земельної ділянки, яку займає ринок, а вирішила залишити її у своїй власності. Однак переоформлення документів з підприємцями досі не проведене, тому що не готова оновлена документація. І ось нарешті 9 вересня в селищній раді відбулися громадські слухання з обговорення проекту детального планування земельної ділянки в смт Ратне по вул. Центральній, 59 (території ринку). Прийшло на них більше тридцяти підприємців, які працюють на ринку, а також представники влади та інших зацікавлених сторін.

Відкрив слухання селищний голова Володимир Кулик, який озвучив їх тему і необхідність, а про деталі розповіла його заступник Надія Романюк. Зокрема, затягування процесу з виготовлення проекту детального планування території ринку вона пояснила тим, що за цей час у них було вже чотири проектанти, але всі вони відмовилися через тиск на них, і лише директор ТзОВ «АртБудПроект» Богдан Тарасюк нарешті взявся за роботу. 6 вересня в кабінеті голови рай-     держадміністрації відбулося засідання містобудівної ради (дорадчого органу при голові РДА. – Авт.). Вже це, наголосила вона, засвідчує важливість даного питання та зіткнення інтересів двох сторін. А те, що з боку голови містобудівної ради, головного архітектора району Івана Шнита вже під час засідання було висунуто цілий ряд зауважень до проектанта, свідчить про захист з боку посадовців  інтересів райспоживспілки, а якщо конкретно – Володимира Бохонюка.

Далі Надія Романюк озвучила письмові пропозиції, які надійшли в селищну раду, — дві від споживчого товариства, одна – від СВК «Україна», який є власником частини критого ринку, і одна – від підприємців (за 54 підписами).

Споживче товариство, зокрема, ставило до відома, що критий ринок, огорожа навколо нього, електроопори, асфальтне покриття та ворота є власністю райспоживспілки, а тому, якщо з нею не буде продовжений договір оренди, вона виставить все це на продаж, і тоді критий ринок буде перепрофільований під тор-гівлю непродовольчими товарами. Кооператори пропонували, з метою забезпечення чинних будівельних та протипожежних вимог, відсунути кіоски, що стоять під самою стіною критого ринку, на відстань до двох метрів; передати їм із загального користування частину території перед входом до ринку (з пасажу); а врешті – не ділити територію ринку і не затверджувати проект.

СВК «Україна», який володіє двома магазинами в критому ринку, просив забезпечити йому вільний доступ до них та до стін для обслуговування.

Підприємці, які підписалися, заявляли, що вони категорично проти розподілу земельної ділянки на території ринку, бо хочуть зберегти свої робочі місця, і просили продовжити попередній договір із райспоживспілкою без змін, тобто залишити все так, як було до 2015 року.

Проектант Богдан Тарасюк розповів про свій проект, відповів на запитання присутніх. Як з’ясувалося, підприємців найбільше хвилювало одне питання: щоб іхні кіоски, які стоять під стінами критого павільйону, нікуди не переносили. Вони домагалися відповіді (якої так і не почули), хто ж тоді давав дозвіл розміщувати там торгові точки, чому тоді ніхто не згадував про будівельні норми та протипожежні вимоги і хто платитиме за перенесення ларків, якщо таке доведеться робити? А кому сплачувати орендну плату – їм абсолютно однаково.

Володимир Кулик запевнив, що ніхто не збирається ні забороняти комусь торгувати, ні когось виганяти з ринку, а чутки про те, ніби він сам хоче приватизувати ринок, назвав плітками його недоброзичливців. Разом з тим пояснив, що на самій території ринку селищна рада почала робити дощову каналізацію та під’їзди до ринку, а як буде затверджений проект планування території – лише тоді зможе розпочати благоустрій.

Висловили свою позицію щодо проблем з ринком і керівники району. Голова райдержадміністрації Андрій Харлампович сказав, що підтримує селищну раду в тому, що назад дороги немає, бо є рішення сесії. А кооператорів закликав перестати писати листи у всі інстанції та лякати людей, селищну раду, підприємців, що закриють ринок, продадуть і т. д., бо це схоже на шантаж. Треба зробити якусь дію. Разом з тим він зробив закид селищній раді у бездіяльності за те, що не працює над розширенням ринку в селищі, щоб забрати торгівлю з вулиці.

Голова районної ради Михайло Макарук констатував факт затягування вирішення питання з ринком. Він адресував райспоживспілці риторичні запитання: їм ніхто не забороняв продати ринок, то чому не продали? Ті ж самі підприємці його б викупили. І чому до цього року кооперацію влаштовували незаконні дії           (тобто розміщення кіосків під самою стіною), а зараз уже ні? Він закликав їх визначитися, що вони хочуть, і якнай-швидше закрити це питання.

Голова споживчого товариства Марія Дейнека заявила, що вона не розповсюджує чуток про В. Кулика, і просила врахувати їхню пропозицію – при плануванні території дотримуватися норм для обслуговування будівлі критого ринку.

Виступив на слуханнях і голова бюджетної комісії районної ради Микола Макарук. Він висловив однозначну підтримку рішенню селищної ради забрати ринок собі, бо нерозумно відмовлятися від курки, яка несе золоті яйця. А ринок – це обличчя Ратного, тому він закликав усі сторони якнайшвидше розпочати  там благоустрій, щоб устигнути до зими.

Деякі підприємці пропонували селищній раді та споживчому товариству домовитися зразу на місці, щоб їхніх кіосків не переносили, а гроші за землю вони платитимуть, кому треба.

Володимир Кулик поставив на голосування зборів пропозицію: винести на розгляд наступної сесії проект детального планування території ринку, але без перенесення кіосків. Абсолютна більшість її підтримала, лише троє були проти.

Проте на слуханнях головуючий не дав можливості виступити Івану Шниту (до того ж на його адресу пролунало чимало критики), тому ми попросили його дати свій коментар.

— Існує Положення про проведення громадських слухань, — сказав Іван Шнит. – Згідно з ним проектант мав оприлюднити свій проект для ознайомлення громадськості хоч би за тиждень до слухань натомість він привіз його через півгодини після початку. Не лише підприємці, які зацікавлені в тому, а й я не мав змоги з ним ознайомитися. Тому я не знаю, чи були враховані зауваження, висловлені на містобудівній раді, і не лише мною, а й іншими її членами. До того ж хотів би підкреслити, що ці зауваження ґрунтуються на ветеринарно-санітарних правилах для ринків та державних будівельних нормах і правилах для закладів торгівлі. Я нагадував про них весь час, проте вони їх не врахували, тому й повторив їх на містобудівній раді. Зокрема, я не побачив техніко-економічних показників, не були дотримані правила пожежної безпеки, територія не поділена на три зони – торговельну, господарчу й обслуговуючу – згідно з ветеринарно-санітарними правилами. У такому випадку, якщо існують розбіжності, їх має узгоджувати комісія, складена з представників різних сторін. Але селищна рада може прийняти рішення й самостійно, однак при цьому вона бере відповідальність на себе.

Тож тепер слово за ратнівськими депутатами.

Дмитро МОРОЗ

 

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>