Андрій ХАРЛАМПОВИЧ: МИ ПРАЦЮЄМО ДЛЯ ПРОЦВІТАННЯ НАШОГО КРАЮ

харлам харлам12016 вже став історією. Був він непростим і для держави в цілому, і для більшості з нас. Проте, безумовно, були в ньому і позитивні моменти, були досягнення, тому що люди працювали з надією та вірою в майбутнє. Тож про підсумки року на Ратнівщині журналісти районної газети розмовляли з головою районної державної адміністрації Андрієм Харламповичем.

— Андрію Адамовичу, якщо коротко охарактеризувати рік, що минає, то яким він був для району в цілому і для Вас особисто?

— Доброго дня, перш за все хочу привітати жителів нашого району з Новим роком та Різдвом Христовим. Бажаю усім міцного здоров'я, миру, впевненості в собі та нашій Україні.

Рік, що минув, був сповнений багатьма подіями. Після призначення мене головою районної державної адміністрації продовжив працювати над реалізацією заходів, які були започатковані мною ще будучи радником голови облдержадміністрації. Це будівництво дитячого садочка в селищі Ратне, реалізація ряду проектів Фонду регіонального та соціально-економічного розвитку, впровадження децентралізації. Разом з тим довелося вирішувати ряд нагальних питань надзвичайного характеру, таких як африканська чума свиней, виникнення пожеж та інші.

— Які основні здобутки цього року? Скільки інвестицій вдалося залучити в район? І в якому стані зустрічають Новий рік основні об'єкти?

— Основним здобутком 2016 року для району вважаю початок реального процесу децентралізації, створення об'єднаних громад. Переконаний, що держава йде в правильному напрямку, передаючи повноваження на місця, але хочу підкреслити, що разом з цими повноваженнями та ресурсами передається і відповідальність. Впевнений, що першопрохідці — Заболоттівська об'єднана територіальна громада – відчують це вже в цьому році.

Що стосується інвестицій, то додаткових коштів було немало. Ми закінчили перший етап будівництва дитячого садка в смт Ратне, завершили довгобуд в смт Заболотті (спортзал школи-інтернату), провели капітальний ремонт Заболот-тівської лікарні, ліквідували аварійність даху, що могла призвести до надзвичайно негативних наслідків, школи в селі Гута, добудували садочок в Якушах, розпочали капітальний ремонт садочка в селі Річиця, перекрили дахи в їдальні НВК «ЗОШ І-ІІ ступеня-дитячий садок» села Язавні та дитячого садочка в Заболотті. На це залучили кошти Фонду регіонального розвитку, обласного бюджету та кошти субвенції на соціально-економічний розвиток району. Сприяли цьому як депутати обласної ради від Ратнівщини, так і народний депутат Степан Івахів.

-  В обласних ЗМІ не так давно звучала критика на адресу багатьох районних адміністрацій, що вони незадовільно використовують кошти обласного бюджету, зокрема, для ремонту закладів освіти. Наскільки вона стосується Ратнівського району?

— Не перекладав би критику обласної ради лише на райдержадміністрації. Питання першочергово стосуються будівництва та ремонту внутрішніх санвузлів по школах.

Відділ освіти райдержадміністрації не зупинявся в цій роботі ні на день — відтак за рахунок власних та коштів обласного бюджету відремонтовано санвузли в селах Сільця-Гірницькі, Млинове, Піски-Річицькі, Заброди.

Залучались і інші кошти. Так, за сприяння Степана Івахіва отримали субвенцію соціально-економічного розвитку на будівництво санвузлів у селі Прохід. Окремо зауважу, що зусиллями працівників райдержадміністрації та Прохідського сільського голови Олександра Гресика проект добудови санвузлів в селі Конище став переможцем відбору проектів за програмою посольства Японії в Україні «Кусаноне».

Що ж стосується тих коштів, що повернулись до обласного бюжету, то хочу зазначити, що декілька разів змінювався перелік об'єктів, і тому частково не вистачило часу. Впевнений, що найближчим часом зможемо закрити дане питання.

— Цікаво, чи передбачені кошти в бюджеті на 2017 рік на завершення будівництва нового дитсадка у Ратному?

— Будівництво дитячого садка в Ратному було і є моєю стратегічною метою. Всі разом довели скептикам, що парк існує, а кращого місця для дитячого садка в селищі годі й шукати. Основне завдання наразі — це якість виконання будівельних робіт.

За допомогою Ратнівської селищної ради та наполегливості селищного голови Володимира Кулика маємо співфінансування на цей об'єкт. Зі свого боку зроблю усе можливе, щоб будівництва садочка стало пріоритетом для області.

— Протягом року на сесіях районної ради не раз порушувалось питання ремонту доріг, відбувалися інколи справжні баталії, куди в першу чергу виділяти кошти. А який підсумок роботи у цій сфері?

— Проблема якості доріг в районі є не лише гальмом розвитку, а й створює масу незручностей для наших людей. Реакція на це повинна бути миттєвою, але, на жаль, все впирається в гроші. У 2016 році в бюджеті району не було передбачено коштів на масштабний ремонт доріг, а за ті одиничні випадки виділення ресурсу, як Ви зауважили, відбувалися справжні баталії, що не дозволяло вчасно освоїти кошти.

Я прихильник того, щоб відповідальність за якість виконаних робіт несли чиновники на місцях, а не в області, їм далеко до нашої біди. Тому на 2017 рік ми спільно розробили стратегічні напрямки капітального ремонту доріг за системою співфінансування 50 на 50 з обласним бюджетом, і виділили на ці цілі 2 млн. 500 тис. грн. з районного бюджету.

— Однією з головних тем 2016 року стала децентралізація. Ваша оцінка цього процесу і бачення перспектив на 2017 рік.

— Реформа самоврядування та передача повноважень на місця стане рушійною силою для розвитку району та держави в цілому. Тут я з вірою дивлюся в майбутнє.

Перша в районі Заболоттівська об'єднана територіальна громада створювалась дуже важко, йшло перешкоджання, люди не розуміли мети. Завдяки спільним зусиллям та десяткам зустрічей з громадами сіл вдалось прийняти доленосне рішення. Ми бачили, яку активність проявили виборці на дільницях, коли обирали голову та депутатів об'єднаної громади. Їх віра в зміни на краще не повинна перейти в розчарування.

У 2017 році реформу місцевого самоврядування продовжать нові громади, а саме Самарівська та Забродівська. Хоча процес децентралізації непростий, я впевнений, що він буде тривати у районі, і на розвиток територій у 2017  отримаємо ще більше коштів з державного бюджету.

— Ставши головою райдержадміністрації,  Ви багато планували, але не все, звичайно, вдалося втілити в життя. Що хотіли зробити, але не змогли через певні причини?

— Продовжуючи попереднє питання, хочу зауважити, що метою 2016 року було максимальне об'єднання громад. На прикладі вже створених громад в області ми бачимо, яку підтримку в мільйони гривень з державного бюджету отримують на розвиток створені ОТГ, відомо, якими темпами вони підсилюють власну економіку та інфра-структуру. Хочеться, щоб в цьому Ратнівщина не пасла задніх і активно включалась в процес.

Проте всі завдання, які ми ставили перед собою в різних галузях розвитку району, вдалось вирішити. Змогли довести, що в нас працює команда не тільки в районі, а й в області та Верховній Раді.

— Раніше Ви займалися підприємницькою діяльністю, тож добре знаєте, які проблеми турбують підприємців району. Що вдалося зробити за цей рік для сприяння розвитку малого бізнесу?

— Мої роки в бізнесі були хорошою школою, адже там розумієш, як заробляти кошти не лише для себе, а й несеш відповідальність за найнятих працівників та їхні  сім'ї. Хотілось би, щоб це розуміли усі чиновники, які приймають рішення про вчителів, лікарів та пенсіонерів.

Сьогодні непроста ситуація склалася з ринком в Ратному, тому хочу звернутись до двох сторін конфлікту — перемогти повинен здоровий глузд і потрібно йти назустріч один одному задля того, щоб не страждали підприємці, які всього лише хочуть спокійно працювати. А якщо не вдається домовитись, то звертайтеся в суд, а не займайтесь листуванням через Ваше поважне видання.

В загальному я є прихильником державної політики підтримки підприємницької діяльності і схвально ставлюсь до мораторію на перевірки господарської частини ведення бізнесу, що додає впевненості підприємцям.

— Педагоги району перестали отримувати надбавку за престижність професії. Це не такі вже й великі кошти, проте кожен вчитель втратив від кількасот гривень і навіть більше. А є сім'ї педагогів, які недоотримують щомісяця майже тисячу гривень. Це питання багаторазово розглядалося на  сесіях, але все-таки, чи варто вчителям сподіватися на те, що надбавку їм колись  повернуть?

— Відразу хочу пояснити, що фонд заробітної плати педагогів складається з обов'язкових та необов'язкових нарахувань. Надбавка за престижність є якраз складовою другої категорії і може виплачуватись лише за наявності вільних коштів після виплати всіх обов'язкових видатків. У 2016 році при формуванні бюджету ми пропонували педагогам декілька варіантів, виходячи з наявних ресурсів. Вони вирішили отримувати надбавку у розмірі 20% по вересень  включно, хоча й розуміли, що надалі коштів не буде, тому й сталась така ситуація.

По інших районах області дану надбавку виплачують і по 5, і по 10 чи 15%, але цілий рік, є випадки диференційованої виплати в залежності від здобутків школи. Тобто варіанти є, проте потрібно розуміти, що заробітну плату необхідно виплачувати не лише педагогам, а й працівникам дошкільних навчальних закладів та обслуговуючому персоналу, що фінансуються не з субвенції державного бюджету, а з районного, тому необхідно враховувати можливість бюджету і передбачати стимулювання для всіх.

У 2017 році створюються кращі умови для оплати праці педагогів, вони отримуватимуть значно вищі заробітні плати, хоча й недостатні для якісного європейського життя, проте більші за працівників інших бюджетних категорій.

— Цьогоріч Ратнівщина постала ще перед однією проблемою — шкідники нищать ліс, що, як кажуть лісівники,  за-грожує взагалі у найближчий час  знищенням  хвойних лісів. Чи  районна влада робить щось,  щоб привернути увагу відповідних служб України до цієї проблеми? 

— Ліс — це легені нашої планети, і завдання нашого покоління – доглядати за цим багатством. Сьогодні багато спекулюють на темі незаконної вирубки або експорту деревини. В даному питанні я повністю на боці лісівників, які щодня бачать реальну картину, що твориться з нашими лісами. Дійсно, шкідники загрожують якості хвойної деревини, за рахунок чого проходить значне всихання дерев сосни.

Лісівники здійснюють експертний аналіз уражених шкідниками площ із залученням науковців, фахових спеціалістів. Єдиний спосіб  боротьби зі шкідником — це су-цільно-санітарні рубки.

На сьогоднішній день лісгоспи є не лише доглядачами лісу, а й бюджетоутворюючими підприємствами району, тому буду максимально допомагати та підтримувати їх.

— Яка Ваша особиста участь у вирішенні питання, що турбує жителів села Щитинська Воля, які виступають за ліквідацію підприємства з виготовлення деревного вугілля?

— Проблема виготовлення деревного вугілля не нова і тягнеться ще з часів, коли я був радником голови облдержадміністрації. На той час мета мого втручання полягала в тому, щоб припинити незаконність виробництва.

На сьогоднішній день власники цього бізнесу отримали всі необхідні документи. Подальша їхня діяльність підконтрольна виключно рішенням Залухівської сільської ради та управлінню екології облдержадміністрації.

На мою думку, головним для громади повинен бути фактор фінансового зиску від діяльності підприємця та можливість використання цих коштів на власний розвиток.

— Якою буде доля Самарівської лікарні у зв'язку з неотриманням ліцензії як лікарського закладу?

— Багатостраждальна Самарівська лікарня, саме так я її характеризую. Реорганізація медичних закладів проходить не перший рік, і питання реорганізації її в амбулаторію порушувалось неодноразово. Коли в 2015 році я був призначений радником голови ОДА, то долучався до вирішення проблем Самарівської лікарні, а вони були серйозні — персонал не отримував зарплати, рахунки були «заморожені». Задля вирішення даних питань нам вдалось переконати депутатів Сама-рівської сільської ради скласти нову редакцію статуту та прийняти його на сесії. Відповідно до нового статуту райдержадміністрація була включена в оперативне управління лікарні.

За два роки райдержадміністрація чітко дотримувалась своєї частини взятих зобов'язань та проводила вчасне фінансування. У свою чергу лікарня повинна була пройти акредитацію та отримати ліцензію, чого не зробила. Тому у вересні було прийнято рішення про вихід райдержадміністрації з управління закладом і запропоновано перевести його в амбулаторію загальної практики сімейної медицини з денним стаціонаром на 15 ліжок, що дозволить жителям Самарівської громади отримувати якісні медичні послуги. Як то кажуть, м'яч тепер на їхньому боці — рішення за депутатами Самарівської сільської ради.

-  Ратнівщина потроху «збуває» свої  організації. Ось нещодавно  пройшла  реорганізація відділення поштового зв'язку у Ратному — все переходить у Камінь-Каширський.  Не можна було його якимось чином утримати у Ратному у тому ж форматі, що було?

— Потрібно розділяти повноваження центральних та місцевих органів влади. Кожен відповідно до власних повноважень здійснює управління своїми структурами.

Звичайно, ми проводимо консультації і вимагаємо, щоб від реорганізацій установ в першу чергу не страждали жителі нашого району.  На сьогодні є міжрайонні орга-нізації, що знаходяться в селищі Ратне, є й відділення організацій. Головне, щоб якість послуг, що надаються для наших жителів, покращувалась і не залежала від того, де знаходиться керівник установи.

— Як і Ваші попередники, Ви маєте і прихильників, і опонентів. Як сприймаєте критику на свою адресу, як реагуєте на неї?

— Кожна людина має право на власну думку та позицію, це закріплено в основах державності. У своїй діяльності готовий переконувати опонентів та йти на компроміси. До критики ставлюсь абсолютно нормально, особливо якщо вона конструктивна, адже це і є відображення моєї роботи. Мені хотілось би більше обговорення питань, що стосуються розвитку нашого ра-йону, тому завжди готовий до діалогу.

Не хотів би ділити ратнівчан на прихильників моїх дій і опонентів. Переконаний, що всі ми бажаємо та працюємо для процвітання нашого краю.

— Які пріоритети визначили для себе у Новому 2017 році?

— Насамперед хочу подякувати Господу Богу за те, що вберіг наших воїнів-ратнівчан і не засмучував нас лихими звістками, буду молитися за них у майбутньому.

Звичайно, пріоритетом залишається закінчення всіх розпочатих справ, продовження забезпечення освітніх закладів новими автобусами та впровадження децентралізаційних процесів. Головне, щоб в Україні запанував мир.

Хочу побажати кожному жителю нашого району Божого благословення і запевнити, що наш край є найкращим, тому що тут живуть найкращі люди на землі.

Дмитро МОРОЗ,

Валентина БОРЗОВЕЦЬ,

Марія ЛЯХ

Фото Віти ШЕВЧУК

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>