У новий навчальний рік – з оновленим змістом освіти

Як і завжди, напередодні нового навчального року зібралися освітяни району й підсумували роботу установ та закладів освіти району за минулий навчальний рік, намітили завдання на нинішній.

Розширене засідання  колегії районного відділу освіти, молоді та спорту  (віднедавна так вже називається відділ освіти) відбулося за участю делегацій усіх закладів освіти району в складі директорів та їхніх заступників з навчально-виховної роботи та з дошкільного виховання, голів профспілкових комітетів.

У роботі колегії взяв участь і виступив голова районної ради Михайло Макарук.

Валентин Андросюк, начальник відділу освіти, молоді та спорту, привітав усіх учасників колегії і здійснив приємну місію нагородження.  Директора НВК с. Тур  Василя Головія нагородив почесною грамотою за сумлінну працю на освітянській ниві та з нагоди 60-літнього ювілею,  директора  школи с. Щитинська Воля Галину Марчук – з  нагоди 25-ліття Незалежності України, привітав  працівників освіти, які відсвяткували іменини у літній період, та  оголосив керівників та вчителів навчальних закладів, які удостоєні нагород обласного рівня.

А Валентина Дейнека, голова профспілкового комітету працівників освіти, вручила Валентину Андросюку з нагоди 15-ї річниці запровадження у школах Волині уроків християнської етики подяку Волинської обласної громадської ради національного і духовного відродження.

На колегії розглянуто питання про стан готовності закладів та установ освіти до нового навчального року,  про особливості організації навчально-виховного процесу в початковій школі, про стан розвитку дошкільної освіти, про проект «Нова школа».

З доповіддю виступив Валентин Андросюк, із співдоповідями -  завідувачка та методист райметодкабінету Тетяна Ганжа та Олена Марчук. Виступила і голова профспілкового ко-мітету Валентина Дейнека.

На часі оптимізація мережі закладів освіти

У 2015—2016 навчальному році у районі функціонувало 39 загальноосвітніх навчальних закладів. І хоча середній показник наповнюваності шкіл залишався найвищим серед районів області (194,5 дитини), у районі працювало 9 так званих неповнокомплектних шкіл, в яких були відсутні умови для відкриття всіх класів. Така ж тенденція зберігається і на новий навчальний рік. Причому у двох школах: Щитиноволянській та Адамівській – взагалі – відсутні класи. З цієї причини змушені організовувати для таких дітей індивідуальне навчання. (З цього питання перед початком роботи колегії працювали відповідні комісії районної ради, а минулого вівторка  скликалась позачергова сесія районної ради).

— Наведені вище факти, демографічний спад в окремих селах, а також прикінцеві положення грудневого Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів» самі собою привели  до питання оптимізації мережі закладів освіти, — наголосив доповідач. — Адже стало неможливим фінансувати школи І-ІІ ступеня з кількістю учнів менше 25 та організовувати індивідуальне навчання в групах.  Одним з варіантів вирішення цього питання, метою якого є забезпечення рівного доступу дітей до якісної освіти, створення умов для здобуття загальної середньої освіти, впровадження допрофільної підготовки, поглибленого вивчення окремих предметів, а також ра-ціонального і ефективного використання наявних ресурсів, є створення мережі освітніх округів та опорних шкіл. А це в свою чергу приведе до пониження ступеня шкіл-філій. Причому цей процес можливий лише за умови організації якісного підвезення дітей, що передбачає наявність шкільних автобусів та відремонтованих доріг. Найбільш раціональний шлях для створення опорних шкіл я вбачаю у формуванні територіальних громад. Створення мережі опорних шкіл є одним із пріоритетів Плану діяльності Уряду — Урядом було виділено 200 млн. грн. для покращення матеріально-технічної бази опорних шкіл, а також 600 млн. грн. на придбання автобусів на засадах співфінансування з місцевими органами влади. Поряд з цим існують проблемні питання. Поки що на сьогодні ми не маємо остаточного варіанту оптимізації мережі шкіл району, але процес цей неминучий.

Підготовка навчально-матеріальної бази

Протягом 2016 року реконструйовано частину колишнього приміщення школи під дві дошкільні групи в с. Велимче, які вже введені в дію, ведеться будівництво нового приміщення дитячого садка в смт Ратне, облаштовано внутрішні санвузли в НВК с. Млинове, замінено дахи в ЗОШ с. Піски-Річицькі, дошкільному відділенні НВК            с. Здомишель, ведуться роботи по заміні дахів в НВК сіл Гута та Язавні, заплановано реконструкцію приміщення дитячого садка в с. Річиця, розпочато добудову дитячого садка в с. Якушів. Крім того, поновлено класні дошки, шкільні меблі на суму 184 тис. грн., введено в експлуатацію при-дбаний в грудні минулого року кабінет фізики в школі № 2 смт Ратне, виконано великий перелік проектно-вишукувальних робіт. З метою забезпечення належного теплового режиму встановлено твердопаливні котли в ЗОШ № 2 смт Ратне, буде замінено димову трубу в НВК с. Річиця, встановлено додаткові твердопаливні котли в НВК      с. Жиричі та с. Велимче (зараз тривають тендерні процедури). Всього на підготовку закладів та установ освіти до нового навчального року було передбачено понад 9 млн. бюджетних коштів. Традиційно осторонь не залишилися батьки. Саме завдяки їхній фінансовій та фізичній допомозі навчальні класи є такими привабливими та затишними.

Нова українська школа

та оновлення змісту освіти

Здійснюється оновлення змісту освіти, передовсім в напрямку відмови від так званої енциклопедичності змісту шкільного навчання.

Розуміючи відповідальність за майбутнє української освіти, Міністерство працює над переорієнтацією навчального процесу на результат навчання, тобто на формування ключових компетентностей. Вже внесено зміни у навчальні програми для учнів 10-11 класів та завершується робота над програмами для 9 класу. Також Міністерством модернізовано навчальні програми для початкової школи, за якими учні розпочнуть роботу вже з 1 вересня цього року. Вперше робота з удосконалення навчальних програм відбувалася публічно та прозоро за допомогою соціальної он-лайн платформи EdEra, на якій вчителі-практики, методисти, психологи, вчені, батьки мали можливість коментувати, пропонувати зміни, вести дискусію та публічне обговорення навчальних програм (надійшло понад шість тисяч пропозицій та зауважень). З метою визначення головних напрямків трансформації загальної середньої освіти на наступні 15 років створено проект Концепції «Нової української школи», яка має стати фундаментом реформи всієї середньої освіти. Одночасно маємо запустити багато процесів: зупинити падіння якості і доступності, орієнтувати зміст на компетентності, перенавчити вчителів, змінити структуру школи, забезпечити ці перетворення ресурсами. При цьому – зберегти все найкраще, що є в українській школі.

І ще на одному нововведенні зупинився доповідач. Новий проект Закону України «Про освіту» передбачає запровадження поки що добровільної сертифікації вчителів загальноосвітніх шкіл. Мається на увазі добровільне проходження перевірки знань з фахового предмету та методики викладання в незалежних організаціях та вільний вибір термінів, місця та форм підвищення кваліфікації. Учителям, які успішно пройдуть сертифікацію, буде встановлена суттєва надбавка до заробітної плати. Це питання, мабуть, також давно назріло, адже фахова і методична підготовка вчителів не завжди є такими, як хотілося б. Найкраще про це свідчить рівень навчальних досягнень випускників.

РЕЗУЛЬТАТИ ДЕРЖАВНОЇ ПІДСУМКОВОЇ АТЕСТАЦІЇ

Ось результати ДПА минулого навчального року в 11 класі: високий та достатній рівень навчальних досягнень з української мови продемонстрували 48,2 відсотка учнів (у попередньому році 39 відсотків), з математики 39,6 (68 відсотків), з історії України 33,2 (77 відсотків), з іноземної мови 58,3 (100  відсотків).

Початковий рівень показали 12,9 відсотка  учнів з української мови (у попередньому році 18 відсотків), 10,4  – з математики (було 3 відсотка), 5,5 відсотка — з історії України (було 2), 4,4 відсотка з іноземної мови (було 0). За результатами ЗНО 9,15 відсотка випускників нашого району не подолали поріг «склав-не склав» з української мови, 10,47 — з історії України, 14,63 — з математики. Крім того, 16 претендентів на нагородження медалями (40 відсотків) з НВК сіл Гута, Датинь, Річиця, Самари, Щедрогір, смт Заболоття, ЗОШ с. Межисить, НВК № 1 смт Ратне, ЗОШ № 2 смт Ратне втратили таке право, 7 претендентів на золоту медаль з п’яти шкіл понизили свій рівень до срібної медалі. Це також засвідчує необ’єктивність оцінювання вчителями рівня навчальних досягнень учнів.

ЗМІНИ В ПОЧАТКОВІЙ ОСВІТІ

Про початкову освіту говорила Тетяна Ганжа, наголосивши, що сьогоднішні школярі повинні відчути зміни і отримати кращу якість освіти. Саме тому оновлено і розвантажено програми початкової школи з 13 предметів. Також на зміну урокам, на яких традиційно здебільшого переважало ви-вчення теоретичного матеріалу, мають прийти компетентнісно орієнтовані, що сприяють цілісному сприйняттю навчального матеріалу, формуванню системного мислення, позитивного емоційного ставлення до пізнання. Формуванню в учнів цілісної картини світу сприятимуть інтегровані уроки (коли у межах одного уроку ви-вчається матеріал різних навчальних предметів), а також бінарні інтегровані уроки (коли у межах двох уроків поспіль опрацьовується матеріал двох і більше навчальних предметів), «тематичні дні», коли всі уроки за розкладом спрямовуються на реалізацію єдиної виховної мети. Серед методів навчання мають домінувати інтерактивні, методи навчання у русі тощо. Діапазон навчальної взаємодії школярів має розширюватися поступово. Оцінювання навчальних досягнень учнів зорієнтоване на формування його рефлексивної позиції, мотивації на досягнення успіху в особистісному зростанні. Тому важливим є те, що результати навчальних досягнень учнів не озвучуються в класі та на батьківських зборах. Ця інформація стосується тільки вчителя – учня, батьків і має бути описовою, з детальним поясненням досягнень дитини та доброзичливою допомогою.

— Перехід початкової освіти на якісно новий рівень можливий лише за умови конструктивної взаємодії школи й родини на засадах партнерства. Тому сьогодні кожен, хто працює з дітьми, має усвідомити: зміни треба починати із себе самих. Жодна, навіть найкращим чином складена програма не допоможе змінити якість навчання, якщо воно відбуватиметься так само, як учора!

ДОШКІЛЛЯ – ФУНДАМЕНТ

ЖИТТЯ ЛЮДИНИ

Олена Марчук проінформувала, якою буде дошкільна освіта у наступному році, які нововведення з’явилися у нинішньому, і на що треба звернути увагу насамперед.

— У районі функціонує 27 НВК, у складі яких діють дошкільні відділення, та до-шкільний навчальний заклад селища Ратне. У минулому навчальному році в них здобувала дошкільну освіту 1871 дитина — 75,3 відсотка від загальної кількості дітей віком від 3 до 6 років (за останні 5 років цей показник зріс на 6 відсотків). У сільській місцевості він нижчий — 70,5 відсотка, в міській – 89,3 відсотка. Відзначається щорічний стабільний ріст охоплення дітей дошкільною освітою за рахунок відкриття додаткових груп на базі діючих закладів... На сьогодні на обліку залишається 478 заяв батьків на влаштування дітей до ДНЗ, які не будуть задоволені у цьому році. Найбільша потреба в селищі Ратне, селах Видраниця, Гірники, Жиричі, Прохід, Здомишель, Броди. При тому, вікові групи значно перевантажені, на 100 місцях виховується 137 дітей (зокрема, у міській місцевості – 167, у сільській — 127). Виконуючи вимогу законодавства, усі діти старшого дошкільного віку були охоплені організованою дошкільною освітою, у тому числі 94,4 відсотка на базі дошкільних закладів. Впродовж багатьох років це один із найвищих показників в області. Проте сьогодні все більшої актуальності набуває питання не лише кількісних показників, а і якості дошкільної освіти, яка визначається за багатьма параметрами, основними з яких є гармонійний розвиток дитини та її готовність до школи.

Зупинившись на пріоритетах розвитку дошкільної освіти, Олена Павлівна наголосила на завданні: визначитись, що кожен на своєму рівні може зробити, для втілення їх в життя, щоб наші діти були здоровими, освіченими і просто щасливими.

ПРО ОЗДОРОВЛЕННЯ ДІТЕЙ ТА ПРАЦІВНИКІВ ОСВІТИ проінформувала Валентина Дейнека: за літній період у оздоровчому таборі «Супутник», що на Світязі, оздоровлено 46 дітей працівників освіти та 60 працівників освіти.

У заключному слові Валентин Андросюк ще раз зупинився на тих ділянках роботи, на які необхідно в цьому році звернути особливу увагу, привітав усіх з новим навчальним роком.

Приймали вітання  працівники освіти і від голови районної ради Михайла Макарука.

Учасники колегії прийняли відповідне рішення з рекомендаціями по роботі відділу освіти, молоді та спорту, районному методичному кабінеті, керівникам навчальних закладів.

Валентина БОРЗОВЕЦЬ

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>