Туберкульоз атакує населення

Туберкульоз — це хронічне інфекційне захворювання, що характеризується хвилеподібним протіканням, з різною локалізацією процесу (переважно легеневою), поліморфізмом клінічного вираження, інтоксикацією та алергізацією організму.

За даними ВООЗ у світі щорічно діагностується 9 млн. випадків свіжовиявленого туберкульозу. Лише в Україні лікарі діагностують близько 32 тис. випадків туберкульозу щорічно. Сумна статистика свідчить про те, що в Україні від ускладнених форм туберкульозу щороку помирає 7,5 тис. людей.

Досі в суспільстві побутує хибна думка, що туберкульоз – це лише хвороба безхатьків, людей, що знаходяться в місцях позбавлення волі, неблагополучних сімей. Однак на сьогоднішній день туберкульоз рівною мірою уражає заможних та благополучних людей і навіть дітей.

На жаль, не обминає туберкульоз і Ратнівщину. За даними статистики, за підсумками 2015 року серед жителів Ратнівського району вперше виявлено 35 випадків легеневих форм туберкульозу. Крім того, 10 випадків — рецидиви повторного захворювання. Померло від туберкульозу протягом 2015 року 9 жителів району. Серед підлітків вперше виявлено 2 позалегеневих форми туберкульозу.

Збудником хвороби є мікобактерія туберкульозу, головним чином людського, рідко бичачого, у виняткових випадках пташиного типу. Основним джерелом зараження є хворі люди чи домашні тварини, переважно корови. Зараження відбувається повітряним шляхом при вдиханні з повітрям виділених хворими найдрібніших краплинок харкотиння, в яких містяться мікобактерії туберкульозу. Крім того, можливе проникнення в організм інфекції при споживанні молока, м’яса, яєць хворих тварин і птахів. У цих випадках мікроби заносяться в легені чи з глоткових мигдалин, чи по лімфатичних і кровоносних шляхах із кишківника. Можливе і контакт-но-побутове зараження через побутові предмети (в основному посуд), особливо при скупченості, низькому рівні санітарної культури. Інкубаційний період (час від ураження до розвитку хвороби) становить 3-8 тижнів. Епідеміологічне переважаюче значення серед усіх форм туберкульозу мають легеневі форми.

Розрізняють 12 легеневих форм туберкульозу. А тому клініка дуже варіабельна.  Якщо ви занедужали і у вас тривалий час зберігається субфебрильна температура (37-380 С), кашель сухий або з виділенням харкотиння, біль в грудях, задишка, втрата ваги при надмірному апетиті, нічна пітливість — це є серйозним приводом звернення до лікаря-терапевта, сімейного лікаря чи лікаря-фтизіатра або пульмонолога.

На пізніх стадіях розвитку туберкульозна інфекція проявляється задишкою, іноді астматичного характеру, кашлем з виділенням харкотиння з вмістом мікобактерій туберкульозу (так звані відкриті форми), кровохаркання, порушення функції серцево-судинної системи (поганий сон, пітли-вість, часте серцебиття). Вилі-ковування таких хворих вимагає більш тривалого терміну і, на жаль, не завжди можливе.

Діагностика легеневих форм туберкульозу базується на:

—   рентгенологічному дослідженні легень (це може бути флюорографія або розгорнута рентгенографія органів грудної клітки);

— лабораторному дослідженні крові;

— дослідженні харкотиння на наявність мікобактерій туберкульозу;

— туберкулінодіагностиці (так званий  туберкуліновий віраж, який встановлюється при внутрішньошкірній пробі Манту).

Всі запропоновані лікарем обстеження слід негайно, без зволікань виконати, так як на ранніх стадіях набагато легше впоратися з недугою.

Найбільше місце в боротьбі з туберкульозом відведене профілактичним заходам. Слід зазначити, що ультрафіолетова радіація та сонячні промені знищують бактерії туберкульозу протягом 5-10 хв. Згубно діють на збудник також хлор-вмісні препарати.

У комплексі заходів специ-фічної профілактики значне місце займає активна імунізація. Щеплення проти туберкульозу здійснюються вакциною БЦЖ. Вакцинації підлягають новонароджені на 3 день життя. Повторну вакцинацію (ревакцинацію) проводять у віці 7 років.

На сьогоднішній день в Україні всіма клініками, зокрема центрами первинної медико-санітарної допомоги, амбулаторіями сімейного типу проводиться активна боротьба з туберкульозом. В основі цієї боротьби лежить принцип знайти і вилікувати кожного. А тому будьте уважні до стану свого здоров'я, допоможіть медикам захистити себе і своє близьке оточення від ураження туберкульозом та знизити в Україні смертність від цієї страшної недуги.

Людмила Антонюк,

лікар-терапевт

центру ПМСД

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>