НЕКОНТРОЛЬОВАНІ АНТИБІОТИКИ

антибіотикиЗ ініціативи ВООЗ із 16 до 22 листопада в усьому світі проходить тиждень доцільного використання антибіотиків, до якого долучилася й Україна. Гасло тижня: «Антибіотики: використовуйте обережно!».

Масштабна кампанія спрямована на підвищення поінформованості населення про проблему стійкості до антибіотиків та пропаганду їх правильного вживання.

Нове дослідження ВООЗ доводить, що люди не розуміють масштабів проблеми, як і рівня загрози для здоров'я, а також того, як їй протидіяти. Основна причина — в широкому й часто неконтрольованому застосуванні антибіотиків для лікування як людей, так і тварин, що спричиняє стійкість до них, як і до інших протимікробних препаратів. З кожним роком більшає випадків самовільного призначення громадянами курсів лікування антибіотиками, які є у вільному доступі в аптечних мережах. Часто від такої необачності батьків страждають діти, які на все життя отримують стійкість до певної групи медпрепаратів.

Антибіотики, йдеться у зверненні ВООЗ, слід використовувати винятково для подолання бактеріальних інфекцій і винятково за призначенням дипломованими медиками, за рецептом, де вказується дозування і тривалість курсу лікування. В жодному разі не можна передавати антибіотики іншим людям або зберігати їх «про всяк випадок», якщо вони залишилися в домашній аптечці після завершеного курсу лікування.

Тільки-но з'явилися антибіотики — вони відразу набули репутації «чудо-ліків». Багато хто до цього часу вважає їх панацеєю від усілякої зарази.

Однак сучасні дослідження стверджують, що роль антибіотиків не можна назвати однозначно позитивною.

Якщо подивитись на походження слова «антибіотик», то воно «веде своє походження» від двох латинських слів: анти — проти, біо — життя. Тобто антибіотики виступають не тільки проти шкідливих мікроорганізмів, але і проти всього живого. Хоча саме ці препарати у свій час вилікували більше інфекцій, ніж будь-які ліки.

Медики виявили, що бактерії (при неправильному призначенні АБ, неконтрольованому їх використанні) привикають і стають невразливими для ліків. У бактерій зростає стійкість до ліків.

Розвитку стійкості до протимікробних препаратів сприяють:

— ліки поганої якості,

— неналежне їх застосування (неправильні дози),

— припинення курсу лікування раніше строку,

— прийом АБ у випадках, коли вони не показані

А ще антибіотики у великій кількості здатні вразити найважливіші органи: серце, печінку, мозок, шлунок, і зробити це безповоротно! Особливо дитячий організм найбільше вразливий до впливу хімічних речовин.

Зараз погляди лікуватися антибіотиками серйозно переглянуті. Наприклад, при застуді вдаватися до антибіотиків не тільки марно, а й шкідливо. Застуда — це гостра респіраторна вірусна інфекція (ГРВІ), але на віруси антибіотики не діють. Марно лікувати ними грип, кір, краснуху, вітрянку, паротит, гепатити А.

Всі вони відносяться до вірусних інфекцій, при яких антибіотики безсилі. Також в 90-92% випадків причиною гострого бронхіту є вірусна інфекція. Тому лікування повинне включати противірусну терапію, відхаркуючі препарати, інгаляції та мінімізувати призначення антибіотиків.

Саме тому дуже важливо не «прописувати» антибіотики собі самостійно, чи за порадою знайомих. Пам'ятайте: приймати ліки без поради лікаря небезпечно для вашого здоров'я! Наслідки неправильного використання лікарських засобів можуть бути катастрофічні!

Людмила Терещук,

головний лікар КЗ «Районний центр ПМСД»

 

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>