Архівна спадщина Ратнівщини

Архівна спадщина Ратнівщини відносно невелика, тому що всі давні документи міського архіву ще перед Другою світовою війною поляки вивезли до Ковеля, де вони й пропали під час запеклих боїв за місто у 1944 році. Окремі документи розпорошені по різних архівах України, а то й світу, куди звичайний краєзнавець навряд чи зможе потрапити. Та ще й невідомо, де їх шукати.

Але нещодавно в Інтернеті вдалося натрапити на анонси документів із Хелмського цифрового архіву в Польщі, які стосуються Ратнівщини. Охоплюють вони період із середини XVII до кінця XVIII століття і трохи відкривають невідомі досі факти та імена з минулого нашого краю. Можливо, вони зацікавлять наших краєзнавців. Нижче публікуємо їх у хронологічному порядку. Спочатку іде короткий зміст документа, далі дата і місце його складання і потім (не завжди) — короткі зауваження до змісту.

1.Реєстр збитків з оцінкою, завданих 1649 року козаками за співучасті місцевого населення в містечках Камінь, Михнівка і прилеглих селах. 1650, Хелм. У реєстрі перелічені імена учасників грабежів.

  1. Реєстр видатків староства Ратненського на утримання хоругви. 1666, Хелм.
  2. Заповіт Мартина Поступальського. 1671, Поступля.
  3. Шкоди (збитки), спричинені у старостві Ратненському депутатами хоругви воєводи руського. 1676, Красностав.
  4. Реєстр рухомого майна по смерті Андрія Калуцького в селі Поступля. 1692, Поступля.
  5. Огляд на місцях урожаю в селах, що належать до староства Ратно, здійснений з приводу неврожаю. 1695, Ратно. Є поданий збір зернових по фільварках.
  6. Реєстр збитків у старостві Ратненському, завданих гусарською хоругвою воєводи белзького. 1696, Ратно.
  7. Станіслав Яблоновський, гетьман великий коронний, переказує суми з кварти зі староств Стульненського і Ратненського на заспокоєння сконфедерованого війська. 1696, Львів. Зауваження: суми кварти з окремих сіл.
  8. Реєстр збитків у старостві Ратненському, завданих хоругвою каштеляна волинського. 1698, Ратно. Згадані місто Ратно, села Жиричі, Заліси, Тур, Кортеліси, Самаровичі, Повіть, Радостов, Щодрогоще, Забріддя, Прохід, Закуси (можливо, це перекручене Заліси), Велимче, Датинь, Синов, Замшани, Видраниця, Глухи, Дубечно.
  9. Реєстр речей, забраних в селі Поступля по смерті Гієроніма Поступальського, чашника вєського (wieskiego). 1698, Поступля.
    1. Інвентар частини добр Поступля, складений при передачі добр. 1700, Поступля; 1700, Хелм.
    2. Реєстр szeleznego з міста Ратна за другий квартал 1701 року. Реєстр відбирання szeleznego від пива в місті Ратні 1701 року. 1701, Ратно.
    3. Реєстр гіберни та хліба зимового зі староства Ратненського, виданий депутатам панцирної хоругви хорунжого Волинського і підкоморія Володимирського, та збитків, завданих хоругвою. 1703, Хелм.
    4. Реєстр рухомого майна, відданого Яном Полоковським, майором, від Томаша Садовського в селі Поступля. 1714, Хелм.
    5. Павел Петриковський і Анна з Цибульських оскаржують Яна Силу Новіцького у завданні чарівства тій же Анні Цибульській Петриковській і очаруванні жовніра на замку ратненському. 1716, Хелм.
    6. Реєстр рухомості по померлому Гієронімові Поступальському. 1718, Хелм.
    7. Реєстр майна по померлому Томашові Садовському, власникові Окунінки і Поступля, поданий через спадкоємців, що судяться. 1722, Хелм.
    8. Інвентар села Датинь, що належить великому гетьману Литовському (Людвіку Потію. — Ред.), відданого в заставу подружжю Лінєвських з рук попереднього посесора Яновського. 1729, Датинь.

Дмитро МОРОЗ

(Далі буде)

Руське воєводство – адміністративно-територіальна одиниця в Польщі у 1434—1772 роках. До його складу входили Львівщина, Белзьке воєводство і Холмська земля, до складу якої входило і Ратненське староство

Один відгук на «Архівна спадщина Ратнівщини»

  1. Сергій Батоговський коментує:

    Внесу своє зауваження щодо інформації стосовно Руського воєводства в цій статті: «Руське воєводство – адміністративно-територіальна одиниця в Польщі у 1434—1772 роках. До його складу входили Львівщина, Белзьке воєводство і Холмська земля, до складу якої входило і Ратненське староство». Руське воєводство існувало до третього поділу Польщі, тобто аж до 1795 року, просто до 1770-х рр., тобто до першого Поділу Польщі, до його складу входила Холмська земля та частина Львівщини, яку після першого поділу Польщі Австро-Угорщина забрала собі, натомість Холмська земля продовжувала існувати під назвою Руське воєводство аж до 3-го поділу Польщі (до 1795 р.). Тепер щодо Белзького воєводства. Воно в склад руського ніколи не входило. Це була окрема територія, яка в різні часи відрізнялась своїми розмірами. Якщо мова йде про кінцеві часи існування першої Речі Посполитої, часи поділів (1772—1795 рр.) то в цей час до Белзького воєводства надкжали північно західна Львівщина і частина сучасної Володимирщини (такий собі «острівець» в районі села Стенжаричі).

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>