Кого, де і як можна ловити в нерест

карасьДобре відомо, що навесні існує багато обмежень на ловлю риби. Вони зафіксовані на законодавчому рівні і їх порушення карається адміністративною відповідальністю. Отже, якщо не порушувати законів, то можна насолоджуватися риболовлею під час нересту риби.
Так, існує заборона на ловлю з човнів у цей період, тому доводиться рибалити виключно з берега. Причому це може бути тільки одна поплавкова або донна вудка. Крім того, має використовуватися лише один гачок. Також можна рибалити зі спінінгом з однією приманкою в оснащенні. Причому абсолютно не важливо, чи встановлений на спінінгову приманку трійник або одинарний гачок.
Термін заборони на нерест для різних типів водойм свій, хоча починається заборона одночасно. Раніше за всіх нерестова заборона закінчується на річках (зазвичай це остання декада травня), але на водосховищах вона завершується тільки в першій декаді червня. Найдовше заборона діє в заплавних озерах і старицях річок.
Отже, кого ж у нас можна зловити в нерест? Безпосередньо в цей період може ловитися карась. Це пов’язано з тим, що він нереститься невеликими порціями і всю ікру відразу не скидає. Нерест цієї риби може затягнутися, залежно від прогрівання води, до червня. Але це зовсім не заважає йому потрапляти на гачок. Причому практично весь цей період карась знаходиться на мілині або, взагалі, в очеретах.
Щука починає клювати після нересту приблизно через два-три тижні. Окунь – буквально через кілька днів після того, як скине ікру.
Плотва перед нерестом підходить до берегової зони. Особливо це виражено на великих водосховищах, які мають мілководні затоки. Або плотва починає підніматися по невеликих річках, які впадають у великі водосховища та річки. Дорогою вона активно харчується.
Довше за всіх відпочивають після нересту короп і лящ. Вони починають потихеньку проявляти себе тільки за два-три тижні після нересту. Але ловля коропа – це скоріше комерційні водойми, ніж дикі. Тому разом із статевозрілими особинами там є такі, що не нерестяться. Вони починають клювати, як тільки температура води піднімається вище 12 градусів.
Таким чином, у процесі нересту рибу ловити абсолютно безглуздо, її можна тільки налякати своєю присутністю. Утім, у період усієї нерестової заборони рибалити можна, але тільки використовуючи одну снасть і поза зонами нерестовищ.
Купуючи рибу на ринку, слід знати, що існує відповідальність за незаконне придбання чи збут об'єктів тваринного світу, яке тягне за собою накладення штрафу від тридцяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Слід пам’ятати, що купуючи рибу, яка явно не вирощена в промислових умовах, ви стаєте співучасниками браконьєрів.
Настає відповідальність за незаконне зайняття рибним промислом, адже браконьєрський вилов нерестуючої риби сітковими знаряддями лову, електрострумом, вибухівкою знищує не тільки плідників і молодь, а й підриває кормову базу водойм.
Не лише для природоохоронців, але й для рибалок-любителів нашої Ратнівшини важливим є широке залучення до рибоохоронної роботи населення і органів місцевої влади. Створені наглядові ради з активом сільських рад, зокрема Самари-Оріхівської, Самарів-ської, Гірниківської, Замшанів-ської на своїх озерах. Тут люди зрозуміли, що від природи можна не лише брати. Якщо хтось тут і захоче поставити сітку на озері, то доводиться підкрадатись у ночі, ховаючись від сусідів. Гірша ситуація з озерами Заболоттівської селищної, Турської, Залухівської сільсь-ких рад, тут ще не змогли зорганізуватися.
У Ратнівському районі є кілька озер, які полюбляють рибалки-любителі. Тут завжди можна зловити карася сріблястого, бичка-ротана. Одне з них — озеро Довге, що розташоване в межах території Заболотівської селищної і Турської сільської рад (знаходяться в 5-ти кілометровій прикордонній смузі). Тому інспектором Ратнівської рибоохоронної дільниці спільно з громадськістю 5-7 травня, під час нересту карася, проводився рибоохоронний рейд. У ході рейду проводилась роз’яснювальна робота серед населення і виявлено 5 порушень рибоохоронного законодавства, 4 з яких — грубих (ст. 85 ч.4 КУпАП), і відоповідно вилучено у порушників — місцевих жителів, що живуть біля озера, 4 сітки. Справи направлені в Ратнівський районний суд. Прикро, що рибалки-вудкарі, які їдуть на це озеро здалеку, не роблять зауважень браконьєрам, а ще прикріше, що браконьєрами є місцеві жителі, які, де живуть, там і гадять.
Лише в тісній співпраці з населенням ми можемо боротися з ганебним явищем — браконьєрством.
Геннадій Мазурик,
головний державний інспектор Волиньрибоохорони

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>