Африканська чума свиней – будьте обережні

свиніПро ситуацію щодо африканської чуми свиней в області та про посилення заходів з недопущення занесення її збудника в районі йшлося на засіданні державної надзвичайно-протиепізоотичної комісії при райдержадміністрації минулої середи у залі засідань. Головний державний інспектор ветеринарної медицини в районі, заступник голови комісії Михайло Приступа інформував про ситуацію членів комісії та запрошених, серед яких були голова районної ради Микола Макарук, керівник апарату райдержадміністрації Світлана Юзепчук, заступник начальника управління ветеринарної медицини Галина Трохимчук, голова районної організації Українського товариства мисливців і рибалок Сергій Лях, інженер-мисливствознавець ДП «Ратнівське лісомисливське господарство» Микола Старушик, підприємець,  власниця свиногосподарства у Язовнях Надія Трачук та інші.

Держветфітослужба та її територіальні органи постійно вживають ряд заходів. Заборонено ввезення на територію України з неблагополучних по АЧС країн сприйнятливих до АЧС тварин, продукції та сировини з них. Заборонено використання харчових відходів для годівлі с/г тварин. У загрозливій зоні проводиться щеплення свиней проти класичної чуми за рахунок коштів державного бюджету, клінічні обстеження свиней в приватних господарствах, моніторинг в дикій фауні та серед поголів’я свиней господарств та приватного сектору населення. Область забезпечена вакциною проти класичної чуми свиней, одержано 230 тис. доз вакцини.

Вірус африканської чуми свиней  не несе загрози здоров’ю та життю людини. Проте геном вірусу африканської чуми свиней виділяють не тільки в м’ясі, отриманому при забої свиней, але й в готовій продукції. А геном будь-якого вірусу, який потрапив в організм, викликає напругу імунітету організму людини.

Слід зауважити, що зараження домашніх свиней відбувається під час контакту здорових і хворих свиней або при контакті з вірусоносіями. Свині можуть заразитись через предмети догляду за ними, через заражені корми і воду, через дихальні шляхи. Механічними переносниками вірусу можуть бути птахи, домашні і дикі тварини, гризуни, нашкірні паразити (воші, блохи, кліщі, мухи), що контактували з хворою твариною. Вірус африканської чуми стійкий до факторів навколишнього середовища. Характерною ознакою для АЧС є лихоманка та значне погіршення загального самопочуття, поява червоно-фіолетових плям на шиї, рилі та вухах, череві, між кінцівками та у промежині. Іноді до основних симптомів захворювання можуть додаватися бронхіт чи пневмонія. Дихання стає поверхневим, частим та інколи супроводжується кашлем. При надгострому перебігу свині гинуть протягом перших 1-3 діб.

У зв’язку з реєстрацією випадків африканської чуми свиней в Запорізькій, Луганській, Сумській, Чернігівській, Житомирській, Рівненській, Київській областях, вірогідність занесення вірусу в нашу область, район підвищилася. Благополуччя свинарства залежить від кожного мешканця громади, — наголошувалося на засіданні.

З метою недопущення виникнення африканської чуми свиней в нашому районі, слід дотримуватись наступних правил:

— не ввозити свиней та продукцію тваринного походження, навіть в консервованому вигляді, корми для тварин від родичів з неблагополучних щодо африканської чуми регіонів;

— не використовувати корми тваринного походження, побутові відходи, відходи із бойні для годівлі свиней;

— утримувати свиней в закритих приміщеннях;

— неприпустиме вигульне утримання свиней та контакт їх із іншими тваринами;

— щодекадно слід обробляти свиней та свинарники проти кровосисних паразитів, знищувати гризунів.

— враховуючи ризик, що існує, служба ветеринарної медицини району застерігає від купівлі м’яса та продукції тваринного походження в місцях несанкціонованої торгівлі. Відповідно до Закону України «Про захист прав споживачів», під час купівлі продуктів кожен має право вимагати у продавців ветеринарні документи, що засвідчують якість та безпеку продукції, яку купують;

— обов’язково вакцинуйте свиней проти класичної чуми свиней, бешихи;

— про всі випадки захворювання свиней негайно сповіщайте державну службу ветеринарної медицини.

Нехай ці нескладні правила стануть щоденною звичкою. Цим ви не тільки збережете своє здоров’я, купуючи сертифіковану продукцію, та внесете свій вклад у забезпечення стабільної епізоотичної ситуації району, а й зробите крок до збереження виду свиней вцілому.

У зв’язку з дуже складною епізоотичною ситуацією щодо африканської чуми свиней в Польщі та Білорусії,  які межують з Волинською областю, проводиться моніторинг серед  дикої фауни. Михайло Семенович повідомив, що відповідно ключових рішень засідання Державної надзвичайної протиепізоотичної комісії при Кабінеті Міністрів України необхідне проведення депопуляції диких кабанів в неблагополучних до африканської чуми свиней областях та закритий режим роботи свиногосподарств, або ж їх ліквідація. Лише вжиття кардинальних заходів може зупинити поширення цієї чуми.

Заслухавши інформацію головного державного інспектора ветеринарної медицини району, виступи членів комісії — комісія прийняла відповідне рішення.

Леся ГРІНЧУК

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>