Амброзія полинолиста — небезпечний карантинний бур’ян

Амброзія полинолиста — однорічна трав’яниста рослина. В Україні один вид – амброзія полинолиста потрапив з Північної Америки, який був вперше виявлений у 1925 році. На даний час розповсюджена майже на всій території України.

Росте в посівах різних культурних рослин, а також по шляхах, біля будинків та смітників, на залізничних насипах, у місцях, де порушений грунтовий та рослинний покрив (новобудови, довгобудови) або завезено новий грунт з інших місць. Захоплює погано оброблені поля, городи, сади, занедбані газони.

З кожним роком амброзія поширюється на нові території, утворюючи при цьому велику надземну масу і виснажує грунти. При середній густоті рослина забирає з одного гектару землі до 2 тис. тонн води. Амброзія, як чужинка, не має природних ворогів (тварини амброзію не їдять) і відзначається великою біологічною активністю. Вона здатна заглушити та витіснити не тільки культурні, а й дикорослі рослини, захоплюючи таким чином нові земельні ділянки і площі.

Амброзія полинолиста — це однорічний злісний карантинний бур’ян заввишки 20-180 см (за сприятливих умов стебло рослини досягає висоти 2-2,5 метра), з міцною кореневою системою, яка проникає в грунт до 4 метрів, виснажуючи його. За зовнішнім виглядом схожа на коноплі, а за розміром і формою листків нагадує полин гіркий (звідки і назва – полинолиста). Амброзія – однодомна рослина, має одностатеві чоловічі і жіночі квітки. Чоловічі квітки жовтого кольору зібрані в колосоподібні суцвіття на вершинах гілок, кошики з жіночими квітками розміщені в пазухах верхніх листків.

Розмножується амброзія насінням, яке визріває у серпні — вересні, легко обсипається, засмічуючи грунт. Добре розвинені рослини можуть давати по 30-40 тис. насінин, а окремі екземпляри – до 80-100 тис. Схожість зберігає до 10-15 років, при сприятливих умовах до 30-50 років. У кінці квітня — на початку травня насіння дружно проростає.

Вона має ряд біологічних особливостей, що дає їй змогу поширюватися, серед них: висока насіннєва продуктивність; здатність насіння молочної та воскової стиглості дозрівати і давати повноцінні сходи; потужна коренева система; висока пристосованість до кліматичних умов; висока здатність до відростання після скошування.

На жаль, амброзія полинолиста належить до тих рослин, що завдають шкоди не тільки сільськогосподарським культурам, а й здоров’ю людини. Пилок амброзії, попадаючи в очі, ніс, бронхи, викликає сльозотечу, погіршує зір, підвищує температуру тіла. Різке запалення слизових оболонок верхніх дихальних шляхів призводить до нападів бронхіальної астми, викликаючи захворювання на амброзійний поліноз.

Найбільш ефективним заходом боротьби з амброзією полинолистою в незначних вогнищах є скошування або виривання із корінням до цвітіння. Скошування повинно проводитись 3-4 рази за сезон, не допускаючи цвітіння бур’яну.

Забороняється ввезення на територію України насіння сільськогосподарських культур, яке засмічене насінням бур’яну. Для своєчасного виявлення вогнищ бур’яну проводиться обстеження земельних угідь. Значний ефект можна отримати при застосуванні гербіцидів.

Ольга Головій,

державний фітосанітарний інспектор,

Сергій ЛЕВКІВСЬКИЙ,

провідний фахівець фітосанітарних процедур

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>