Яким видався рік для пожежників району?

пожежники5З таким запитанням наш кореспондент звернулася до начальника районого сектору УДСНС України у Волинській області, підполковника служби цивільного захисту Олександра Мицюка, так як працівники сектору відсвяткували своє професійне свято, День рятівника, у четвер.

— Важким нинішній рік видався для нашої служби у зв’язку з погодними умовами.  Зима  почалася легко — не було багато снігу і не очікували паводку, тож сподівалися, що і весна пройде легко. Але вже починаючи із березня, кількість пожеж, зумовлених масовим і неконтрольованим випалюванням населенням сухої рослинності, значно збільшилася, і нам довелося часто виїжджати на гасіння загорянь  сухої трави. А влітку, особливо у серпні, коли встановилась надзвичайно суха і спекотна погода, стали  горіли торфи, ще й зараз де-не-де димлять. Проблем додало й те, що у канавах було мало води, або й зовсім  вона відсутня. До роботи приступила  насосна станція, яка перед цим декілька років взагалі не виїжджала на пожежі – нею вправно керували  Григорій Раковець та  Ігор Герасимук. Майже місяць, 27 днів, ми працювали на торфах, які горіли.  Наші працівники жили у наметах, незмінно по 9-10 днів  гасили торфи у Гуті, Шменьках, Турі,  на Смольній — урочище Євник, були на сторожі, аби вогонь не поширився на ще більші площі. Усі працювали, ще й зараз працюємо у посиленому режимі. У ці дні обслуговуємо все майно, яке було задіяне на пожежах — дуже багато попалили рукавів, маємо майнові втрати. Машини часто ламалися,  виходили з ладу, на місці їх доводилось ремонтувати, і ремонт їх продовжуємо. Але, в принципі, особовий  склад райвідділу впорався зі своєю роботою. Важко було тим, хто на пожежах в екосистемах працював, важко і тим, хто в караулі – вони також працюОлександре Сергійовичу, скажіть, з  якими найбільшими проблемами зіткнулися  під час пожеж в екосистемах?

—   Дуже прикро, але допомоги від людей у гасінні торфовищ, можна сказати, не було майже ніякої, особливо на перших порах. Треба було їздити і просити місцеве населення, аби допомогло нам у гасінні їхніх же земельних паїв. Але були і патріоти. У Гуті особливо відзначився Василь Данилюк, який упродовж всього часу на гасінні торфовищ був разом з нами. Він має трактора, а бочку позичав. До нього приєднався і його син Роман Головій, який мешкає у Заболотті, він навіть відпустку взяв на роботі і працював  на гасінні торфу. Вони днювали і ночували разом з пожежниками, аби не допустити поширення загорянь на полях. Але це поодинокі випадки такої відповідальності і свідомості. У Шменьках взагалі до людей не можна було  докликатися у перші дні загоряння торфу.  Допомагали працівники управління водного господарства,  ДП «Ратнівське лісомисливське господарство», а вже потім підключилося і місцеве населення. В окремих селах, зокрема, у Жиричах, Гірниках, Видраниці сільські голови організували громади на гасіння торфу. Сергій Бойко — завідуючий сектором цивільного захисту допомагав, районна рада, райдержадміністрація підключилися, винайшли кошти на закупівлю пального, і облдержадміністрація. Всього в межах 155 тисяч гривень витратили на  дизпаливо для гасіння торфу та лісу. Ніяк не можна людей навчити, щоб не палили. Вразив такий випадок: коли горіло у Шменьках, поблизу один ратнівчанин палив рослинні рештки на своєму городі, дали йому зауваження, аби не палив, бо ж вогонь може розповсюдитись, чоловік відповів: загорить – будете гасити. Ось така свідомість у окремих людей.  Хочеться подякувати тим людям, які допомагали нам і під час гасіння пожеж, і у плані харчування -  як в Гуті, так  і у Шменьках місцеве населення кормило пожежників, які там працювали впродовж декількох днів безперервно. Добре, що хоч пожеж у цей період в індивідуальному секторі було менше. Таких важких років через пожежі в екосистемах, як нинішній, у нас  давно не було. Зазвичай, пожеж виникає більше у зимовий період, аніж у літній, а це – навпаки. А загоряння на торфовищах ще й погасити надзвичайно важко, це складний процес, який вимагає від рятувальників багато фізичних і моральних сил, величезної кількості пального та технічних ресурсів.

— За самовідданість у роботі під час гасіння пожеж відзначали своїх працівників?

—   У нашій службі працюють віддані патріоти своєї справи,  усі  28 працівників, які у штаті райвідділу. І когось відзначити просто неможливо, бо усі вони були задіяні на гасінні пожеж, і усі вони з великою відповідальністю поставились до роботи, тож всім їм дякую за працю, за розуміння, свідомість і відданість своїй справі. І сподіваюся, що населення району більш серйозно поставитися до правил  протипожежної безпеки, і буде більш свідомим при спалюванні рослинних решток, особливо, в пожежонебезпечний період. До речі, на паліїв в екосистемах відкрито декілька кримінальних проваджень. Під час урочистостей з нагоди професійного свята одинадцять наших працівників були нагороджені грамотами та подарунками районної ради, райдержадміністрації, сільських та селищних рад. Усім працівникам дякували за працю, відповідальність та відданість своїй роботі.

Валентина БОРЗОВЕЦЬ

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>