У ЕНЕРГЕТИКІВ РАЙОНУ — СВЯТО

михальчук енергетикНапередодні Дня енергетика, який в Україні щороку відзначається 22 грудня, наш кореспондент зустрівся з директором філії ПАТ «Волиньобленерго» Віталієм Михальчуком, поспілкувався про роботу енергетиків, їх проблеми і плани.

Насамперед Віталій Адамович зазначив, що енергетики  наполегливо працюють над тим, аби споживачі району безперебійно мали електричну енергію. Й підкреслив, що сьогодні найбільше її — 70 відсотків — споживає населення. Раніше населення в середньому споживало 100-120 кВт/год. на будинок, сьогодні ж — 400-500 кВт/год. У цілому за останні десять-дванадцять років споживання електроенергії на Ратнівщині зросло у 2,5 раза.

Щодо господарства, то у підпорядкуванні Ратнівської філії ПАТ «Волиньобленерго» 1100 км низьковольтних ліній, 700 км — високовольтних, 450 трансформаторних підстанцій. А в штаті філії 93 працівники.

— 2016 рік для підприємства, як і загалом для нашої держави, був непростим. Але, незважаючи на складності, з усі-ма запланованими об'ємами робіт справились, усі виділені на енергетичну галузь району  кошти освоїли. Хоча, звичайно, хотілося зробити іще більше. За цей рік вдалося поставити три нових трансформаторних підстанції в селах Самари-Оріхові, у Здомишлі та Шменьках, і таким чином тут майже закрили питання низької напруги.

У нинішньому році, без врахування грудня, у нас додалося аж 150 споживачів електроенергії серед населення, що засвідчує активне будівництво в індивідуальному секторі, і район за кількістю нових підключень на п'ятому місці в області.

— Віталію Адамовичу, що сьогодні найбільше турбує жителів району з приводу електропостачання, з якими питаннями найчастіше звертаються до вас?

— Це,  в першу чергу,  питання підключення до електромережі забудовників в окремих масивах. Якщо доводиться підключати декілька забудовників — це відразу навантаження на електролінію, трансформатор, підстанцію, і майже у половині випадків, а то й більше, постає питання будівництва нового трансформатора, і відразу ж питання його фінансування, яке на сьогодні у державі не зовсім врегульоване — немає чіткої програми виділення коштів на це.

Друге питання пов'язане з низькою напругою. Як би ми не старалися, але не встигаємо з ремонтом, заміною старих наших мереж, а люди в цьому плані випереджають нас, скажемо так, по модернізації своїх осель, і їх енергоозброєність досить вагома. У нас є мережі — проводи і опори, які функціонують з часів першої електрифікації, ще з 1970-80-их років. Їх навантаження розраховане на 1,3 кВа, а сьогодні один лише електрочайник «тягне» 2 кВа. А в кожній хаті є, як правило, телевізор, комп'ютер, пральна машина, міні-башта, холодильник, у більшості — морозильна камера і т.д. Якщо вдень з цими навантаженнями справитись можна, то ввечері, коли всі все вмикають, — проблема. Єдиним вирішення цього питання є будівництво додаткових трансформаторних підстанцій.

— Сьогодні, напевно, жити і працювати без проблем неможливо. З якими проблемами ви стикаєтесь найбільше?

— Турбують недобросовісні споживачі, які використовують електроенергію поза обліком, чим погіршують якість електроенергії та приносять незручності сусідам. А використання електроенергії поза обліком кваліфікується як крадіжка, яку ми врешті-решт виявляємо, і за яку порушникові доводиться заплатити чималу суму, як правило, кілька десятків тисяч гривень. Тому, користуючись нагодою, звертаюсь до жителів району, аби «не хімічили» з електроенергією.

Турбує проблема транспорту — наявний машинно-тракторний парк старіє, а адекватної заміни немає.

Окрім інших загальних проблем, маємо і кадрову проблему. Робота у нас нелегка, крім знань, потрібно мати фізичну силу і витривалість, адже доводиться працювати і в сніг, і в дощ, проводити плановий ремонт і аварійний. Молодь неохоче сьогодні йде працювати в такі сфери, як наша. Всі розу-міємо, що заробітки у Польщі, Росії чи у Білорусі більш привабливі. На сьогодні у нас дві робітничих вакансії, вже півроку, і ніхто не поспішає праце-влаштовуватись.

Хочу зазначити, що керівництво «Волиньобленерго» постійно працює над тим , аби заробітна плата працівників була достойною.

— Цікаво, що у намірах енергетиків району на наступний рік?

— Окрім планових ремонтів обладнання, будемо продовжувати будівництво додаткових трансформаторних підстанцій там, де споживачі електроенергії найбільше скаржаться на низьку напругу. Це найкращий варіант вирішення питання — нова трансформаторна підстанція в центрі цих навантажень, але все впирається в кошти. Крім того, по трансформаторних підстанціях свої складності: дуже складно вибрати місце для неї, також не завжди вдається знайти шлях проходження високовольтної лінії, та ми постійно працюємо в цьому напрямку. А будівництво трансформаторних підстанцій — найбільш ефективний метод, з далекою перспективою по забезпеченню нормальною напругою наших споживачів.

На сьогодні в нашій державі затверджена нова політика стосовно енергетичної галузі,  і одними із пунктів цієї політики є запровадження новітніх технологій під час будівництва, заміни енергообладнання, при цьому забезпечивши мінімальну кількість відключень споживачів від електроенергії, а також використання обладнання, яке не потребує ремонту впродовж свого строку служби. Тобто перед нами ставиться завдання досягти такого результату, щоб наші споживачі електричну енергію мали безперебійно — і ми будемо над цим працювати, будемо виконувати наше завдання.

— Віталію Адамовичу, розкажіть про колектив, хто сьогодні дбає про енергозабезпечення району?

— Колектив хороший, молодий, середній вік якого 30 років. Усі стараються працювати на совість, незважаючи на ті тяжкі умови, в яких доводиться працювати. А результат хорошої роботи енергетиків району засвід-чує хоча би ось такий факт: у порівнянні з 2005 роком у разів п'ять на Ратнівщині зменшилася кількість аварійних відключень — це результат багаторічної праці усього нашого колективу. Тож дякую усім за працю і вітаю зі святом, усім здоров'я міцного, щастя, добра, успіхів на виробництві і миру в Україні.

Валентина БОРЗОВЕЦЬ

 

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>