ПРОБЛЕМИ ТА УСПІХИ ЦЕНТРУ ПЕРВИННОЇ МЕДИКО-САНІТАРНОЇ ДОПОМОГИ

ТерещукЗавтра, 26 березня, минає четверта річниця, як рішенням сесії районної ради був створений комунальний заклад «Ратнівський районний центр первинної медико-санітарної допомоги», тобто медичний заклад, який почав опікуватися первинною ланкою медичної допомоги – фельдшерсько-акушерськими пунктами, амбулаторіями району.

Головним лікарем центру призначили Людмилу Терещук. Тож із нею й поспілкувалися про досягнення, невдачі, проблеми первинної галузі медицини у нашому районі.

— Людмило Володимирівно, уже чотири роки минуло з часу створення центру та відокремлення первинної ланки від вторинної, але частина жителів району і до сьогодні не розуміє різниці між вашим закладом і центральною районною лікарнею.

— Первинна медична допомога населенню району надається медичними працівниками амбулаторій загальної практики сімейної медицини та фельдшерсько-акушерських пунктів. До утворення Заболоттівської територіальної громади у центрі налічувалось 36 ФАПів та 9 амбулаторій. З  1 січня відокремились 2 амбулаторії та 2 ФАПи. Основними завданнями роботи центру ПМСД є надання невідкладної медичної допомоги населенню, раннє виявлення та профілактика неінфекційних захворювань, проведення санітарно-просвітницької роботи, навчання населення здоровому способу життя, амбулаторне лікування пацієнтів, проведення вакцинації в рамках Національного календаря щеплень та багато інших завдань. Вторинна ланка – це медичні працівники центральної районної лікарні, які надають спеціалізовану медичну допомогу після  огляду пацієнтів сімейним лікарем, лікарем-педіатром чи терапевтом.

— Яким був процес становлення центру? З якими проблемами зіткнулися?

— Нам було дуже важко. Ми мали пройти всі бюрократичні перипетії, ліцензію отримати на центр і на всі його структурні підрозділи, пройти акредитацію закладів. Але працівники «первинки» згуртувалися, ми від-чували, що ми – команда. За ці чотири роки ми подбали про те, щоб в амбулаторіях центру та фельдшерсько-акушерських пунктах було необхідне медичне обладнання. Закупили електрокардіографи, пульсоксиметри, стерилізатори, опромінювачі бактерицидні, ваги, ростоміри, столики інструментальні та інше необхідне медичне обладнання.  Проводили ремонти – замінили покрівлю та електропроводку в Турській амбулаторії, замінили вікна на енергозберігаючі в Заболоттівській АЗПСМ, перекрили приміщення другого корпусу в Річицькій амбулаторії, провели ремонт паливної труби, водовідведення та водопостачання у Велимченській АЗПСМ,  водовідведення та виготовлення  проекту на ремонт покрівлі в Кортеліській АЗПСМ, ремонт фасаду приміщення в Жиричівській АЗПСМ, заміну вікон та дверей на енергозберігаючі в приміщеннях Ратнівських АЗПСМ.  Старались допомогти «підлататись» і ФАПам. Завершили ремонт приміщення ФАПу в       с. Щедрогір, який до створення центру два роки знаходився в орендованому приміщенні, забезпечили водопостачання та водовідведення в приміщеннях ФАПів сіл Прохід, Залухів, Мельники-Річицькі, замінили покрівлю та провели благоустрій території ФАПу с. Поступель, замінили огорожі на території ФАПів сіл Гута, Самари-Оріхові, Лучичі, Мельники-Річицькі. Відзначу, що наш головний розпорядник коштів – це районна рада, яка всі ці чотири роки підтримувала «первинку».

 Усі приміщення опалюються твердим паливом?

— На сьогодні природним газом опалюється лише приміщення ФАПів сіл Видраниця та Млинове. Можливості переробити там опалення на даний час у нас немає. За час існування центру були встановлені твердопаливні котли в Самарах, Самари-Оріхівському та Доманівському ФАПах, ремонтували грубки в приміщеннях ФАПів сіл Височне, Зоряне, Щитинська Воля, здійснили ремонт опалення Бродівського ФАПу. Збудували тимчасові споруди для зберігання твердого палива (ФАПи сіл Язавні, Броди, Сільце, Заброди).

— Ще кілька років тому йшлося про реконструкцію фельдшерсько-акушерських пунктів під амбулаторії у селах Замшани та Гірники за сприяння проекту Світового Банку «Поліпшення охорони здоров’я на службі у людей». Але, здається, так нічого і не зробили.

— Всі вимоги щодо даного проекту Світового Банку ми виконали. Чекаючи на його реалізацію, свідомо не вкладали кошти в ремонти приміщень ФАПів с. Замшани та с. Гірники та закупівлю обладнання. Три роки обіцяли, що ось-ось будуть будувати. Але є надія, що вже у 2017 році будівництво таки розпочнеться.

— Яким чином здійснюється фінансування центру первинної медико-санітарної допомоги?

— Фінансування центру ПМСД здійснюється за кошти медичної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам.

— Лікарі центру виписують пільгові рецепти для певних категорій населення. Їх вистачає?

— Завжди не вистачає, але протягом року ми звертаємося до  бюджетної комісії районної ради, і виділяються додаткові кошти з місцевого бюджету для забезпечення лікарськими засобами пільгової категорії населення. Допомога надається онкологічним хворим для знеболювання (наркотичні лікарські засоби), а також виписуються пільгові рецепти ветеранам, інвалідам війни, учасникам АТО. У 2016 році для забезпечення  наркотичними лікарськими препаратами для знеболювання витратили 51 тисячу гривень, для обслуговування учасників війни, ветеранів, учасників АТО – 64 тисячі гривень. Виділені на рік кошти для пільгової категорії населення розділяємо помісячно. На даний час ця помісячна сума мізерна, а ціни на лікарські засоби «космічні», тому повністю забезпечити безкоштовним лікуванням пільгові категорії населення неможливо.

— Нещодавно від центру відійшли ФАПи та амбулаторії Заболоттівського куща. Як відбувається управління ними?

— Їм дуже непросто, тому що не розроблена чітка законодавча база для функціонування закладів охорони здоров’я в умовах фінансової та управлін-ської автономії.

— Невдовзі відбудуться вибори в Забродівській і Самарівській громадах. Попереду – створення Ратнівської і Велимченської громад. Як зараз обслуговуєте населення Заболоттівської ОТГ і якою буде функція центру після створення всіх громад?

— На даний час є проект наказу МОЗ про запровадження нової моделі фінансування первинної медичної допомоги у 2017 році, порядок надання первинної медичної допомоги, розроблена форма декларації про вибір лікаря з надання первинної медичної допомоги. У формулу для обрахунку медичної субвенції вносяться зміни. За новою формою буде заново перераховано обсяг медичної субвенції для районів та об’-єднаних територіальних громад. З метою уникнення подвій-ного фінансування закладів охорони здоров’я на даний час йде підготовка реєстрів пацієнтів «зеленого» і «червоного». «Червоний реєстр» — це дані про кількість пацієнтів згідно з їхньою офіційною «припискою», що будуть обслуговуватись закладом первинної медичної допомоги. «Зелений реєстр» — це кількість пацієнтів, що уклали декларації про вибір лікаря первинної медичної допомоги із сімейним лікарем. Населення Заболоттівської ОТГ має отримувати первинну медичну допомогу при зверненні до сімейних лікарів Заболот-тівської та Турської амбулаторій загальної практики сімейної медицини. За необхідності консультації чи стаціонарного лікування, пацієнт за направленням сімейного лікаря звертається до спеціалістів вторинного рівня, тобто в центральну районну лікарню. Але на даний час ще досить велика кількість пацієнтів із Заболотівської ОТГ обслуговується лікарями Рат-нівських амбулаторій центру. Щодо функції центру після створення всіх громад, то все залежатиме від того, як швидко про-йде реформування медичної галузі. У розвинутих країнах первинну медичну допомогу надають сімейні лікарі, які виступають як фізичні особи-підприємці, що одержали відповідну ліцензію.

— Що на сьогоднішній день найголовніше для первинної галузі медицини?

— Основна мета медичних працівників первинної галузі – навчити людей, як бути здоровими, тобто спрямована  на  профілактику захворювань. Для цього необхідно організувати правильне інформування людей  про те, як зберегти здоров’я, як виявити хвороби  на ранніх стадіях і  відповідно уникнути летального випадку. Важливим є питання забезпечення необхідного рівня охоплення вакцинацією. Вважаю, що найголовнішим для «первинки» є наявність кваліфікованих медичних кадрів, професіоналів своєї справи. Навчання, підвищення фахового рівня має відбуватися щоденно. Звичайно, що майбутнє за молодими сімейними лікарями. Хоча  на даний час забезпеченість  лікарями становить 80 відсотків, третина лікарів, що працює, — пенсійного віку.

— З якими проблемами стикаєтесь найчастіше? Що плануєте у цьому фінансовому році?

— Маємо велику проблему з транспортом в амбулаторіях центру. Наявні автомобілі вичерпали свій моторесурс і давно підлягають списанню. У належному стані лише два санітарні автомобілі – у Велимченській та Кортеліській АЗПСМ. Шкода, що фінансування первинної ланки є недостатнім і всі затрати йдуть на погашення заробітної плати та оплату енергоносіїв. Не вистачає на капітальні ремонти (планували заміну покрівлі в Кортеліській амбулаторії, утеплення фасаду приміщення Здомишельського фельдшерсько-акушерського пункту).

— Що можете сказати на завершення?

— Ідеальної системи охорони здоров’я не існує, але, однозначно, майбутнє за «первинкою». Світовий досвід свідчить, що на рівні первинної медичної допомоги можна вирішити понад 80 відсотків проблем, пов’язаних зі здоров’ям людини, і забезпечити практично 100 відсотків обсягів медичної профілактики, тобто сформувати здорову націю.

Бажаю як пацієнтам первинної ланки, так і медичним пра-цівникам амбулаторій та фельд-шерсько-акушерських пунктів здоров’я, терпіння, взаєморозуміння та поваги один до одного.

Розмовляла Марія ЛЯХ

 

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>