ЗАБУЖАНИХА

хуторянкаЗнаючи, що живе у селі Велимче Забужаниха, завжди думала, що вона приїжджа, десь із-за Бугу, а вона, виявляється, місцева. Просто проживала за селом, за поораними полями, за буграми.
— Від отого, що за буграми, й вийшли забужани, — каже Марія Мартинівна Боровська, — і це прізвисько приклеїлося до всієї сім’ї.

А народилася Марія серед дивовижного лісу – на хуторі Цюприк, що нині пустує і де немає жодної хатини. А колись це був невеликий населений пункт, в якому проживало немало людей, та в роки колективізації всіх його мешканців примусово переселили у село. Марія ж у село потрапила ще раніше, дворічною дівчинкою, коли залишилася на світі без тата і мами. Вона добре знає із розповіді бабусі, що таке війна, а із свого життя — що таке сирітська доля. І сьогодні її очі прикуті до телевізора, до подій на сході держави, уста у молитві за мир.
Батька Марії на фронт Великої Вітчизняної війни забрали під час першого набору. Вона його не пам’ятає і не відає навіть, де упокоївся його прах. Жодної вісточки, казала їй бабуся, ніколи не було від нього, як і від інших односельчан, кого тоді разом з Мартином забрали в армію. А мама Марії продовжувала жити у Цюприку і ростити, виховувати трьох маленьких діток. До неї часто навідувалася, приходила з лісу, де переховувалася, дружина одного з видраницьких партизанів: то поїсти, то погрітися. Сусіди застерігали Дарку Наход, аби хто не дізнався про це. Дізналися. І ту жінку убили, і Дарку закатували. Запрягли її коня, забрали жінку на віз і повезли у ліс. Там уже один пастух чув і страшні крики, і постріл. Потім він сказав Дарчиним родичам, які шукали її, де вона може бути. Знайшли понівечене тіло з простреленою головою і привезли додому хоронити. Та навіть тоді боялися зізнатися, що її замордували. Говорили, що важко працювала і померла. А як не стало мами, дітей порозбирали близькі родичі. Один хлопчик в однієї тітки жив, де й помер потім від тифу, інший – у іншої тітки, а Марію забрала бабуся по маминій лінії. Забрала у Велимче, у невеличку хатинку, що геть-геть за селом, за полями і буграми… Там і зростала бідна сирота, а поряд зростали сиротами ще три хлопчики, двоюрідні брати Марії. Вони також були під опікою бабусі. А дідуся Марія не пам’ятає, хоча тоді, коли прихистила її старенька, дід ще був живим.
— У бабусі двоє дітей – моя мама і син – загинули в роки війни. Загинув зять, а невдовзі і невістка, — розповідає Марія. — Бабусі довелося виховувати мене та синових синів. Тільки ті хлопці жили окремо у своїй хаті, поблизу нашої. Але бабуся їм і їсти варила, і доглядала їх, тільки й того, що спали окремо. А коли старшому внукові Василеві виповнилося шістнадцять років, бабуся порадила, аби одружився, бо вона вже стара і важко їй ради всім дати. Посваталися також до сироти, і вона стала не лише дружиною Василеві, а й за маму для його менших братів. І тоді легшим стало бабусине життя.
Через роки у ту бабусину хатину на одну кімнату Марія прийняла і приймака Олександра із Адамівки, там народила п’ятеро діток, і місця всім вистачало, каже, а двоє діток вже появилося у них у новій хаті, яку збудували у селі. На хуторі жили довгий час, тут господарювали, займалися тваринництвом. Тримали по декілька корів, телят завжди годували, аби заробити копійчину на будівництво власного будинку. А коли його звели, не дуже то й хотілося прощатися із хутором. Там тепер з тої хатинки вибудував собі куди кращу для «дачі» її син Володимир, який живе у селі у батьківській хаті. А Марія на старості літ купила для себе й неодруженого ще сина хатину знову ж на хуторі, трохи поодаль від того місця, де зростала, де жила. На хуторі їй любина.
— У селі добре жити було, тільки поля було дуже мало біля хати. Не дуже-то й розвернешся по господарству, але господарювали і тут. Діти попідростали, старші одружилися. Одружився і Володя, який пішов у прийми, але якось батько йому запропонував, аби повертався з сім’єю додому. І він повернувся. А через рік помер чоловік. Став Володя повно-правним господарем. Отоді я й надумала купити хату для себе і ще одного сина. Ми ні з сином, ні з невісткою не сварилися, жили мирно і дружно, але ж був неодруженим Петро, якому також краще було б жити окремо. Придивилися непогану хатину на хуторі, яку продавали, домовилися про ціну, і поїхала я на заробітки. Тоді, Богу дякувати, й заробила непогано, а трохи грошей позичили, але вже давно той борг віддали. Тепер і Володі добре без нас, і нам добре окремо.
Напевно, вже така доля у Марії – бути хуторянкою. Хутірське життя вона любить. Любить, коли навкруги поля, коли біля тебе простір. А тут неподалік не тільки поля, а й швидкоплинна Турія… До Марії часто приходять і приїжджають діти та внуки, яких має сімнадцятеро, і поки що одненький правнук, яким також до вподоби хутірське життя, недарма ж їхні батьки народилися і зростали хуторянами. І кожен з них знає історію життя Марії, кожен з них переймається долею України і вболіває за мир.
Валентина БОРЗОВЕЦЬ

хуторянка1

Один відгук на «ЗАБУЖАНИХА»

  1. Максим коментує:

    Я, Півень Максим Онуфрійович, 1936 р.н., двоюрідний брат Марії «Забужанки». Живу у Херсоні з 1964 року. Її батько Мартин Наход — це рідний брат моєї мами Анастасії. Я все це пам'ятаю і вдячний що ви опублікували цю статтю яка нагадала мені про моє тяжке післявоєне дитинство. Доречі її рідний брат Іван, виховувався разом зі мною моєю мамою Анастасією, також був старший брат Кирило який нажаль помер ще дуже молодим. Я з Іваном закінчив разом десять класів Велимчанської школи в 1956 р.

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>