«ОЛЬГА ГАЙДУЧИК. ТКАЦТВО» -

Ольга Гайдучикольга гайдтак називається  персональна ювілейна виставка  нашої землячки у Волинському краєзнавчому музеї

Ольга Гайдучик з Велимчого знана ткаля не лише в окрузі, вона є  членом Національної спілки майстрів народного мистецтва України, а у 2009 році за вагомий особистий внесок у розвиток культурно-мистецької спадщини України, високу професійну майстерність їй присвоєно почесне звання заслуженого майстра народної творчості України.  Її мистецтво – це унікальні полотняні вироби, створені на старовинному ткацькому верстаті, на якому ще ткала полотно її бабуся.

Ольгу Павлівну ратнівчани, особливо ті, хто шанує творчість минувшини, добре знають. Бо вона неодноразово брала участь у виставках, які організовували у Ратному з нагоди різних свят. Вона учасник багатьох виставок, фестивалів і свят  не лише районного, а й обласного та всеукраїнського значення, на які представляє свої ткані вироби. Саме ткацтво – це її стихія, любов і хобі.   

А все починалося в Ольги Павлівни з маминої та бабусиної науки. Ользі настільки сподобалося ткати, що не відчувала втоми, а лише задоволення та насолоду від того, як народжувалися нові полотна, створені її руками. Коли вичитала жінка в одній із волинських газет оголошення, що магазин образотворчого мистецтва приймає для продажу старовинний український одяг, взялася за його виготовлення. Тепер ці вироби – найунікальніші. Вони експонуються на різних фестивалях, виставках-продажах, ярмарках творів майстрів народного мистецтва, в музеях України. Навіть прижилися в музеї під відкритим небом у Пирогові, на Співочому полі «Країна мрій». Двічі Ольга Гайдучик представляла свої вироби на  міжнародному Ягелонському ярмарку-фестивалі, який проходить у Польщі, у  місті Любліні, цьогоріч повернулася із дипломом за високу якість ткацьких робіт.

Унікальні вироби велимченської майстрині, які несуть у собі життя і побут українського народу, замовляють видатні люди України. Її вироби мають у вжитку відомі фольклористи та діячі, українська діаспора Італії, Америки та інших країн. Тканий рушник має в подарунок і екс-президент України Віктор Ющенко, сорочки – діячі культури та мистецтва Василь Вовкун та Олег Скрипка, багато інших знаменитостей.

Нещодавно Ольга Гайдучик представила  майже 60 авторських виробів: килими, скатертини, рушники, доріжки, серветки, чоловічі, жіночі, дитячі сорочки, літники, фартухи, крайки на персональну ювілейну виставку,  що відкрилася  у Волинському краєзнавчому музеї. Її ініціатор — Волинський осередок Національної спілки майстрів народного мистецтва України. Допомогла організувати персональну виставку мамі її дочка Галина, яка проживає у Києві, і постійно підтримує маму, ініціюючи її участь у різних творчих заходах, або ж сама виставляє її вироби на виставках та фестивалях поряд зі своїми вишитими роботами.

Ользі Павлівні нещодавно виповнилося 70 років.  Більше сорока із них вона  професійно займається ткацтвом. А ткацький верстат у неї встановлений у хаті уже довгі роки. Вона його, як це прийнято у нашому краї, не  встановлює лише на зимові місяці, він постійно займає почесне місце у помешканні. Для виготовлення виробів ткаля використовує нитки з льону, бавовни та змішані. Вона відтворює давні традиційні візерунки та створює сучасні. І її вироби унікальні. Вони, як свідок життя наших предків,   історії, традицій і побуту нашого народу.

Сьогодні Ольга Павлівна добрим словом згадує уже покійну Руслану Вронську — майстриню художнього лозоплетіння, яка надихала велимченську ткалю та й інших майстрів Волині на нові ідеї, на творчість і  працю.

Ольга Гайдучик своєю творчістю засвідчує любов до минувшини, до України, свого народу та його традицій.  Любов до народного мистецтва передала майстриня донечкам Галині та  Світлані, які кохаються у вишивці, та сину.  Любов до народознавства, традицій українського народу живе і у серцях її внуків.

  Валентина БОРЗОВЕЦЬ

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>