ЗА ЩО МОЖУТЬ ЗАБРАТИ СУБСИДІЮ: НОВИЙ ЗАКОН І ПЕРЕРАХУНОК «ЗНИЖКИ»

Більшість українських сімей вже оформили субсидію на комунальні послуги. Цьогоріч держава витратить на компенсацію «знижки» близько 51 мільярда гривень. Приблизно п’ять мільярдів заощадять завдяки підвищенню мінімалки в два рази, ще частину суми вдасться зберегти завдяки верифікації.

Порушують часто-густо

На початку минулого року Міністерство фінансів запустило масштабну верифікацію (перевірку обгрунтованості.      - Ред.). Під перевірку потрапили 25 мільйонів українців – всі, хто отримує гроші від держави (в тому числі пенсіонери і субсидіанти). У 2017-му верифікація повинна вийти на новий рівень – Мінфін розробляє спеціальний законопроект.

Найбільше порушників ви-явили серед одержувачів субсидії. Згідно з постановою Кабміну, субсидію не можуть отримувати українці, які протягом року зробили покупку як мінімум на 50 тисяч гривень. З реєстрів Мінфін отримує інформацію про покупців землі і нерухомості, а після зіставляє її зі списком субсидіантів. Таким чином виявили понад 100 тисяч «порушників».

Розмір субсидії в першу чергу залежить від сукупного доходу сім’ї. При цьому, за різними оцінками, до 40 % українців отримують частину зарплати «в конверті». Мінфін все ще розробляє механізм, який до-зволить визначити реальний дохід субсидіантів.

Завдяки збільшенню міні-мальної зарплати з 1600 до 3200 гривень з першого січня на субсидії, підрахували чиновники, вдасться заощадити близько п’яти мільярдів гривень. Правда, перерахують «знижки» тільки в кінці опалювального сезону – після квітня 2017 року.

Ще одне поширене порушення – здача в оренду квартир з субсидіями. Дохід від здачі житла в оренду повинен враховуватися при розрахунку субсидій. Крім того, отримати «комунальну» знижку можна тільки за місцем фактичного проживання. Тобто в орендованій квартирі оформити субсидію можуть тільки квартиранти, надавши договір оренди в органи соціального захисту.

Незважаючи на це, в Інтернеті можна знайти сотні оголошень «здам квартиру з субсидією». Деякі з них далеко не з сегмента «дешевого житла».

Що трапиться з субсидіями в 2017-му

Цього року Кабінет міністрів повинен розробити концепцію монетизації субсидій. Простіше кажучи – «знижку» виплачуватимуть грошима. Тільки за 2017-й на субсидії планують витратити 51 мільярд гривень.

«Монетизацію субсидій обговорюють у Кабінеті міністрів, Прем’єр-міністр, Світовий банк і робоча група Кабміну. Уряд про це думає. Нарешті усвідомлення того, що монетизація необхідна, з’явилося», – розповідає представник Мін-фіну, керівник офісу реформ  Яна Бугримова.

Після цього, припускають чиновники, з’явиться стимул для економії – чим менше ви-тратили на «комуналку», тим більше грошей залишилося. Якщо зараз «зекономлені» кошти переходять на наступний місяць, то після монетизації «здачу» можна буде отримати «на руки».

Є кілька можливих схем монетизації. Перша – платити гроші теплокомуненерго (ТКЕ), які будуть компенсувати субсидії, друга – перераховувати гроші, виділені на субсидії, безпосередньо споживачам. При цьому друга модель також має кілька варіантів. На картки можуть перераховувати всі гроші, і українці зможуть ви-трачати їх на свій розсуд, або ж на картки будуть перераховувати тільки зекономлені кошти, якщо субсидіант використовував ресурсів менше, ніж передбачено соціальною нормою.

«Моя особиста думка: я б йшла поетапно, тому що ця зміна несе ризики. Ми не знаємо, як поведе себе людина, якщо ми на картку віддамо всі гроші, і не буде обмежень по використанню. Я не впевнена, що в цьому випадку не впаде платіжна дисципліна. Кінцева мета – дати гроші людям. Повинно бути підготовлено технічне рішення: які картки і на якій базі. Можливо, потрібно починати з монетизації залишків, тоді ми уникаємо ризику несплати. Потім потрібно переходити на повну монетизацію», – розповідає Яна Бугримова.

Заступник глави департаменту НАК “Нафтогаз України” Олексій Хабатюк впевнений, що введенню монетизації субсидій має передувати побудова системи верифікації одержувачів субсидій, а також зниження нормативів, на які призначається “знижка”.

Скільки українців ризикують залишитися без субсидії

За підрахунками Мінсоцполітики, в цьому році субсидії отримають 9 із 15 мільйонів українських сімей. Вже зараз за підсумками верифікації сім тисяч сімей залишилися без субсидій (держава заощадила майже 15 мільйонів гривень). Всього в “чорний список” Мінфіну потрапили 185 тисяч одержувачів субсидій, зараз інформація по них перевіряється органами соціального захисту.

Залишити без субсидії можуть з двох причин:

v  Субсидіант приховує частину доходу.

v  Субсидіант зробив покупку на суму від 50 тисяч протягом 12 місяців з моменту отримання “знижки”.

Без допомоги також можуть залишитися ті українці, чий дохід за минулий рік істотно виріс.

Нагадаємо, з середини минулого року, якщо працездатний член сім’ї офіційно не працює, при розрахунку субсидії, як заявив за-ступник Міністра соціальної політики Віталій Мущинін, будуть враховувати його дохід у розмірі двох прожиткових мінімумів (на даний момент – 3200 гривень). Раніше для непрацюючого члена сім’ї розраховували дохід у розмірі одного прожиткового мінімуму. Так, якщо сім’я з 4 працездатних осіб має сукупний дохід 10 тисяч гривень, але при цьому один із членів сім’ї офіційно не працює, при нарахуванні субсидії буде вважатись, що сім’я заробляє 13,2 тисячі гривень.

Тобто, фактично, субсидія безробітному призначена на тому ж рівні, що і субсидія для українця з мінімальною зарплатою.

«Сегодня. ua»

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>