«СІЛЬСЬКІ» ПЕНСІЇ

Про особливості пенсійного забезпечення сільгоспвиробників розповіла начальник управління Пенсійного фонду України в Ратнівському районі Лідія Михалевич

— Які працівники сільського господарства мають право на пільгове пенсійне забезпечення?

— Згідно з діючим законодавством, право на пільгове пенсійне забезпечення мають:

— трактористи-машиністи, безпосередньо зайняті на виробництві сільгосппродукції в підприємствах сільського господарства;

— жінки, які працюють доярками (операторами машинного доїння), свинарками в  підприємствах сільського господарства;

— жінки, зайняті протягом повного сезону на вирощуванні, збиранні й післязбиральній обробці тютюну;

— жінки, які працюють у сільськогосподарському виробництві й виховали п'ятеро  та більше дітей.

Питання пільгового пенсійного забезпечення зазначених категорій працівників сільського господарства врегульовано ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

— За яких умов призначають пільгові пенсії трактористам?

— За законом, чоловіки трактористи-машиністи мають право на пенсію за віком на пільгових умовах, якщо вони були безпосередньо зайняті на виробництві сільгосппродукції в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства не менше, ніж 20 років. Таке  право вони одержують після досягнення 55 років і за наявності загального стажу роботи не менше 30 років. За відсутності стажу роботи 30 років, у період до 1 квітня 2024 року поетапно змінюється на 6 місяців за рік загальний стаж роботи для призначення такої пенсії: наприклад, у період по 31 березня 2016 року необхідний стаж становить 25 років 6 місяців, а з 1 квітня 2016 року по 31 березня 2017 року – не менше 26 років і т.д. Тривалість пільгового стажу 20 років залишається без змін.

— Чи зараховується до пільгового стажу тракториста час строкової військової служби?

— Час проходження строкової служби зараховується до стажу роботи, яка дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на час призову на службу людина працювала за професією або обіймала посаду, яка надає право на пенсію на пільгових умовах. Це передбачено Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо зарахування до стажу роботи, який дає право на пенсію на пільгових умовах, часу проходження строкової військової служби».

Під час звернення тракториста-маши-ніста за призначенням пенсії на пільгових умовах адміністрація господарства подає до органів Пенсійного фонду довідку про стаж роботи, який надає право на пільгове пенсійне забезпечення (за затвердженою формою). Довідку видають на підставі первинних документів, які зберігаються в господарстві та підтверджують виконання за-значених вище робіт.

— Які умови мають бути дотримані під час призначення пільгових пенсій дояркам та свинаркам? 

— У Законі України «Про  пенсійне забезпечення» йдеться: жінки, які працюють доярками (операторами машинного доїння) та свинарками на підприємствах сільського господарства, мають право на пенсію за віком на пільгових умовах після досягнення 55 років і при стажі зазначеної роботи не менше 20 років за умови виконання встановлених норм обслуговування. До досягнення 55-річного віку, поетапно змінюється вік жінок, необхідний для призначення пенсій на пільгових умовах.  Право на пенсію на пільгових умовах мають жінки  1970 року народження і старші після досягнення ними такого віку:

— 50 років — по 31 березня 1965 року народження:

— 50 років 6 місяців — з 1 квітня 1965 року по 30 вересня 1965 року;

— 51 рік — з 1 жовтня 1965 року по 31 березня 1966 року;

— 51 рік 6 місяців — з 1 квітня 1966 року по 30 вересня 1966 року;

— 52 роки — з 1 жовтня  1966 року по 30 березня 1967 року;

— 52 роки 6 місяців — з 1 квітня 1967 року по 30 вересня 1967 року;

— 53 роки — з 1 жовтня 1967 року по 30 березня 1968 року;

— 53 роки 6 місяців — з  1 квітня 1968 року по 30 вересня 1968 року;

— 54 роки — з 1 жовтня  1968 року по 30 березня 1969 року;

— 54 роки 6 місяців — з 1 квітня 1969 року по 30 вересня 1969 року;

— 55 років — з 1 жовтня 1969 року по 31 грудня 1970 року.

— Що мається на увазі, кажучи про норму обслуговування, і який порядок підтвердження стажу, що дає право на призначення пільгової пенсії?

— Норма обслуговування — це кількість голів корів або свиней, закріплених за ро-бітницею, яких вона зобов'язана обслужити протягом встановленого робочого дня (зміни)  у визначених організаційно-технічних умовах. При призначенні таким робітницям пенсій на пільгових умовах враховується виконання норм обслуговування, встановлених на рівні, не нижчому від технічно обґрунтованих норм. Для призначення пенсії на пільгових умовах адміністрація (правління) господарства надає до органів ПФУ довідку про стаж роботи дояркою (оператором машинного доїння) чи свинаркою і виконання встановлених норм обслуговування. Виконання  таких норм за період з 1992 року підтверджується відомостями первинного обліку. Якщо ж доярка чи свинарка не виробила встановленого мінімуму вихододнів із поважної причини і господарство зараховує цей період до загального страхового стажу, його можна врахувати до пільгового стажу відповідно до п."д" ст. 13 Закону України «Про  пенсійне забезпечення» за умови виконання встановлених норм обслуговування. Виконання встановлених норм підтверджується первинними документами того часу, що зберігаються в господарстві чи у його правонаступника.

— Чи може бути призначена пільгова пенсія жінці, яка народила і виховала п'ятеро дітей і працювала в сільському господарстві, але на час звернення з приводу призначення пенсії як багатодітній матері вже там не працює?

— Обов'язкова  умова для призначення пільгової пенсії багатодітним жінкам, які виховали не менше п'яти дітей до 14-річного віку і працювали в сільському господарстві, — їхня зайнятість на час звернення за призначенням такої пенсії на постійній роботі в сільськогосподарському виробництві в колгоспах, радгоспах, кооперативах, а також фермерських господарствах незалежно від форм власності. Така пенсія призначається незалежно від стажу та віку такої жінки.

Одночасно хочу нагадати, що згідно з п. 3 розділу ХV Прикінцевих положеннь Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» жінки, які народили  п'ятеро або більше дітей і виховали їх до шестирічного віку, і матері інвалідів з дитинства, які виховали їх до цього віку, мають право на призначення пенсії за віком після досягнення 50 років та за наявності не менше 15 років страхового стажу.

 

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>