ПРОДОВЖЕННЯ ПРОЦЕСУ СТАНОВЛЕННЯ І ПЕРШИЙ БЮДЖЕТ

Перша в новому році і четверта з початку каденції сесія Ратнівської селищної ради відбулася 22 січня, в День Соборності України, тож голова Віталій Бірук найперше привітав депутатів і запрошених з цим святом. До порядку денного було включено аж сорок два питання, однак депутати «справилися» з ними за півтори години завдяки тому, що попередньо всі вони були ретельно опрацьовані в постійних комісіях і дискусій при прийнятті рішень практично вже не виникало.
Перед початком роботи за регламентом надається півгодини на депутатські запити і заяви. Депутат Володимир Кулик звернувся із запитом до селищного голови Віталія Бірука, аби селищна рада подбала про відкриття піщаного кар’єру, оскільки тепер, після об’єднання, такі поклади на території громади є, а пісок потрібен всім для будівництва. Віталій Бірук повідомив, що дане питання вже вивчається, проведені консультації із спеціалістами, тож у перспективі воно буде винесене на сесію.
ПРОГРАМИ
Найважливіше питання – про бюджет – депутати розглядали останнім, а спочатку затверджували програми, яких прийняли аж сім: про розвиток архівної справи; мобілізаційної підготовки, матеріально-технічного забезпечення військових частин, підрозділів правоохоронних органів, призову громадян на строкову військову службу; комплексну програму з питань підтримки сім’Ї, протидії торгівлі людьми та забезпечення рівних прав і можливостей жінок та чоловіків; про підтримку індивідуального житлового будівництва на селі «Власний дім»; підтримки та розвитку вторинної медичної допомоги «Здоров’я Ратнівщини»; розвитку фізичної культури і спорту; програму «Безпечна територія» Ратнівської селищної ради, а також внесли зміни до Цільової програми соціального захисту населення селищної ради. Дія більшості програм роз-
рахована на 2021 – 2025 роки, а потрібні вони для того, аби селищна рада потім могла фінансувати відповідні заходи.
РЕОРГАНІЗАЦІЯ УСТАНОВ
У спадок Ратнівській селищній раді від Ратнівського району дісталися всі колишні районні установи. Але тепер вони вже не мають такого статусу, тому їм треба вносити зміни у свої установчі документи, які стосуються не лише зміни засновників, а й самої назви. Проте цей на перший погляд чисто бюрократичний процес не такий безболісний, як може здатися. Адже часто він тягне за собою не лише певну зміну функцій, а й спричинене нею скорочення працівників.
Депутати одноголосно підтримали зміну засновника, найменування та затвердили статут Ратнівського комунального госпрозрахункового проектно-виробничого архітектурно-планувального підприємства. А от з реорганізацією комунальної установи «Ратнівський методичний кабінет» Ратнівської районної ради на комунальну установу «Центр професійного розвитку педагогічних працівників» Ратнівської селищної ради погодились не всі. Віталій Бірук повідомив, що три постійних комісії, у тому числі профільна, не підтримали цього проекту, «за» висловилась лише комісія з охорони здоров’я.
В. о. директора методкабінету Тетяна Ганжа у своєму виступі нагадала, що методкабінет був утворений в липні 2020 року рішенням ще районної ради. З 1 вересня 2020 року замість нього вже мав запрацювати Центр професійної підготовки, але цього не відбулося, бо міністерство освіти не розробило вчасно положення про такі центри. Разом з тим, відповідно до Закону «Про освіту», педагоги мають регулярно проходити професійну перепідготовку, за що відповідає місцева влада. А в Ратнівській селищній раді діє 15 шкіл, два дошкільних заклади, міжшкільний навчально-виробничий комбінат, дитячо-юнацька спортивна школа, центр дитячої та юнацької творчості, де працює понад 600 педагогів. З них лише в цьому році повинні пройти перепідготовку 140 чоловік. Методкабінет має право надавати такі послуги. І якби він задовольнив усі заявки, щоб ці люди не їхали до Луцька в обласний інститут, то економія склала б до ста тисяч гривень. Такі центри створені в багатьох громадах області, в тому числі і в Ковельському районі.
Тетяну Ганжу підтримали депутати – директори шкіл, посилаючись на позицію своїх колективів: Олександр Ковч з Гірник, Анатолій Михалевич (Конище), Оксана Горох (Жиричі), а також Володимир Кулик – як колишній директор школи і заврайвно. Натомість депутат і голова профільної комісії Катерина Власюк – директор школи №1-гімназії смт Ратне, висловилась проти, оскільки, на її думку, функціонування цієї установи ляже сьогодні додатковим фінансовим тягарем на бюджет громади, який і так дуже напружений. А вдосконалюватись професійно вчителі мають сьогодні багато можливостей, і успіхи учнів на обласних олімпіадах – це заслуга в першу чергу тих педагогів, які працюють безпосередньо з обдарованим дітьми, а не методкабінету.
Тетяна Ганжа попросила заключне слово і процитувала байку про Лебедя, Рака та Щуку, а Олександр Ковч з місця додав, що вони спілкуються з колегами з інших громад, де немає таких центрів, і ті говорять, що їм бракує обміну думками, вони варяться у власному соку, а тому ще раз просив колег підтримати створення центру.
Віталій Бірук перед голосуванням повідомив, що двічі раніше спілкувався з Т. Ганжею, зокрема й по кошторису та штатному розпису майбутнього центру. Йому був запропонований проект на 4-5 чоловік із річним фондом зарплати 750 тисяч гривень. Він сказав, що це забагато, тому що на бюджет громади і так дуже велике навантаження, адже є ще і спортшкола, і міжшкільний комбінат, і культура. Тож запропонував пропрацювати можливість співфінансування з боку інших громад. Однак до сесії ні члени комісій, ні він інформації про таку роботу не отримали.
Голосування дало такі результати: за – 8, проти – 9, утримались – 8. Отже, рішення не прийнято, і центру професійної підготовки педагогів у Ратному не буде.
Реорганізація чекає ще на один комунальний заклад – Ратнівську централізовану бібліотечну систему. Раніше вона теж мала статус районної, а тепер є селищною, і сесія прийняла рішення про її реорганізацію шляхом перетворення в комунальний заклад «Публічна бібліотека» Ратнівської селищної ради. Створена комісія з реорганізації, яка має, зокрема, й попередити працівників про можливе вивільнення.
НОВІ СТРУКТУРИ
Але сесія не тільки скорочувала, а й створила нові структури. Зокрема, в комунальному закладі «Центр надання соціальних послуг» (колишній центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді) утворене відділення соціальної допомоги вдома, яке займатиметься обслуговуванням осіб з інвалідністю та пенсіонерів. Також при виконавчому комітеті селищної ради утворений новий відділ – Центр надання адміністративних послуг, який у Ратному раніше функціонував у складі райдержадміністрації.
ФІНАНСОВО-МАЙНОВІ ТА ЗЕМЕЛЬНІ ПИТАННЯ
Сесія прийняла рішення про організацію харчування дітей у закладах освіти селищної ради на 2021 рік; затвердила фінансові плани двох комунальних підприємств – центральної лікарні та центру первинної медичної допомоги і передала їм в оперативне управління майно. У контракті з директором першого Михайлом Бегалем була змінена сторона №1 (районна рада на селищну), а тимчасово виконуючою обов’язки директора ЦПМД призначена Людмила Терещук.
На продовження процесу ліквідації сільських рад, що увійшли до об’єднаної громади, сесія затвердила акти приймання-передачі майна Височненської, Гірниківської, Жиричівської, Кортеліської, Млинівської, Прохідської і Здомишельської сільських рад.
Також було прийнято ряд рішень щодо виготовлення та затвердження громадянам технічної документації та проектів із землеустрою.
Та найважливіше в цьому плані – що сесія прийняла з державної у комунальну власність земельні ділянки сільськогосподарського призначення, які знаходяться на території колишніх сільських рад, загальною площею 2341,5525 га.
ЗВЕРНЕННЯ ДО ЦЕНТРАЛЬНОЇ ВЛАДИ
Депутати одноголосно підтримали звернення, підготовлене керівниками всіх п’яти фракцій селищної ради, до Президента України, Голови Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України та Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, щодо неприпустимості зростання цін на постачання та розподіл електричної енергії, постачання природного газу та розподіл природного газу.
ПЕРШИЙ БЮДЖЕТ РАТНІВСЬКОЇ ОБ’ЄДНАНОЇ ГРОМАДИ
Найважливіше питання – затвердження бюджету на 2021 рік – депутати відклали на завершення сесії. Можливо, було побоювання, що обговорення викличе таку тривалу дискусію, після якої вже ні в кого не буде бажання розглядати інші питання. А може – навпаки: розрахунок був зроблений на те, що після розгляду цих самих сорока питань ні в кого вже не буде бажання сперечатися про бюджет. Та, як би там не було, його прийняли одноголосно і без будь-якого обговорення – усі спірні питання «утрясли» на засіданнях постійних комісій.
Основні цифри першого бюджету самостійної громади такі: доходи загального і спеціального фондів визначені в сумі 186 млн. 114 тис. 937 грн. (для порівняння: доходи на 2020 рік бюджету Ратнівського району (який займав територію нинішньої громади) були майже на сорок один з половиною мільйонів меншими – 144 млн. 618,7 тис. грн.). Видатки визначені в такому самому розмірі, а резервний фонд – у сумі 1,8 млн. грн. На реалізацію всіх місцевих програм, які вже прийняті і, можливо, ще будуть прийматися, передбачено 6,99 млн. грн., а левова частка коштів – вісімдесят відсотків – піде на утримання закладів освіти. Тож нинішній бюджет керівництво громади розцінює як дуже напружений, і на завершення голова ради Віталій Бірук наголосив, що тепер усім разом треба працювати над його наповненням.
Дмитро МОРОЗ

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>