Землею треба дорожити, а не торгувати нею

Над найдорожчим українським ресурсом – землею – нависла реальна небезпека. Влада та більшість народних депутатів заявили про наміри скасувати мораторій на продаж земель сільськогосподарського призначення.

Це може обернутися для українців, особливо для фермерів та тих, хто трудиться в особистому селянському господарстві,  великим лихом. Бо на земельний ринок прийдуть товстосуми, для яких наша земля – ласий шматок. Великому капіталу не зможуть протистояти прості хлібороби, у яких немає грошей, щоб купити угіддя і господарювати на них. Тому великий ризик, що запуститься механізм обезземелення українців,  які за безцінь віддадуть свої паї багатим покупцям, як колись власники майнових сертифікатів продали їх тим, хто згодом став олігархом.

Знаю, що нині серед селян є чимало таких, які готові з відчаю та інших причин продати свою землю. Таку можливість передбачено в законопроекті № 5476, який зареєструвала керівник фракції «Батьківщина» Юлія Тимошенко. Якщо парламент ухвалить його, держава скуповуватиме у власників паї за ринковою ціною. А потім накопичені масиви виставлятиме на конкурс на своїх умовах. Хто погодиться працювати, той отримає наділ в оренду. Потрібно також створити державний земельний банк, який даватиме кредити і фермерам, і місцевій громаді під 3–5%. Як результат, село розвиватиметься, а земля залишиться у власності держави.

Особисті селянські господарства нині виробляють близько 80% молока, 90% овочів, фруктів та картоплі, більш як половину м’яса та яєць. Саме тому їх має підтримувати держава помірними кредитами, активним сприянням. Адже стратегія розвитку української економіки – це переробка сільгосппродукції, торгівля хлібом, а не землею.

«Батьківщина» разом із Асоціацією фермерів та приватних землевласників запропонувала провести всеукраїнський референдум, аби люди висловили свою думку: чи згодні вони продавати нашу землю. Бо єдиним джерелом влади в Україні є народ. Цей непорушний постулат нашої Конституції повинен діяти завжди в усіх вчинках тих, кому народ делегував право керувати державою. Проте за 25 років незалежності українська влада не надто часто зверталася до громадян за порадою, ініціюючи референдуми. Так сталося і цього разу, коли через судове рішення вона заблокувала вимогу провести всенародне опитування щодо відкриття ринку землі. Тому «Батьківщина» оголосила збір підписів людей, які готові захищати українську землю так, як це роблять наші бійці на Сході.

Володимир Ярмошук,

депутат Ратнівської районної ради (фракція «Батьківщина»)

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>