УКРАЇНА НЕ ВПАЛА ДО РУК ПУТІНУ ЯК ПЕРЕСТИГЛЕ ЯБЛУКО ЗАВДЯКИ УРЯДУ ЯЦЕНЮКА

Інтрига навколо зміни уряду наближається до розв'язки. Незалежно від того, яким буде кінцевий результат, хто залишиться в уряді, а хто вперше увійде до складу Кабміну, — зараз доречно поставити запитання, а що ж сталося з країною і в країні під час двох урядів Арсенія Яценюка? І не буде зайвим зафіксувати: а) з яким активом позитивних змін йде у відставку діючий склад уряду, б) яку спадщину отримує уряд наступний.

Для нас з вами також має сенс розібратися в політичних суперечках і отримати об'єктивну відповідь на питання: люди в уряді виправдали політичні цілі, проголошені на Майдані, чи курс був помилковий?

Урядів Яценюка, як ми пам'-ятаємо, було два. Перший розпочав роботу відразу після революції 27 лютого 2014 року, другий був призначений новообраним парламентом в кінці того ж року. З точки зору автора цих рядків, у обох урядів Яценюка, як і у самого прем'єр-міністра, була важлива риса, якої в силу об'єктивних причин не буде у наступних Кабінетів — «моральна відповідальність перед Майданом». У жодному українському виші не вчать керувати країною, в якій на головному майдані столиці висихають останні краплі крові загиблих патріотів, а в той же час тисячі добровольців сідають в поїзди і відправляються на фронт захищати свою землю від другої у світі за військовою потужністю країни. Яценюку і його команді довелося швидко вчитися, при цьому максимально уникаючи помилок, плата за які могла бути занадто високою.

На перший, а потім і на другий уряд Яценюка ліг величезний тягар відповідальності зберегти Україну як державу, стартуючи з нульової точки практично в усіх відношеннях. Як ми пам'ятаємо, після втечі «вождя всіх регіоналів», вертикаль влади була відсутня, армія знищена як явище, міліція вміла лише займатися корупцією і служити «охранкою» для влади, захищаючи її від власного народу, над країною витав привид дефолту і економічної неспроможності.

Найголовніша заслуга Яценюка в тому, що він, маючи за спиною чудову освіту, знання англійської і хороші зв'язки за океаном і в Європі, переконав західних партнерів повірити в Україну, в державницькі сили, здатні витримати натиск Росії і провести реформи. Якоюсь мірою фактор Яценюка послужив аргументом, щоб Україна отримала підтримку як фінансово, так і політично у війні з озвірілим російським ведмедем. Яценюку вірили, під нього давали гроші, з ним зустрічалися перші особи найвпливовіших держав. Захід був готовий продовжувати співпрацю, якби не політичні ігри, що призвели до розвалу коаліції в українському парламенті.

Якщо запитати першого зустрічного на вулиці з приводу реформ — звичайно, кожен згадає поліцію. Молодих хлопців, які одягнули форму для того, щоб правоохоронна система захищала, а не грабувала власних громадян. Але це найяскравіший результат роботи. Є інші. Вони рясніють часто незрозу-мілими цифрами і сухою юридичною мовою. Наприклад, реструктуризовано зовнішній борг України. Зовнішній загальний борг скорочено на 6 мільярдів доларів США (з 73 мільярдів до 66 мільярдів).

А ось ще свіжі дані. Вперше за три роки зафіксований ріст промислового виробництва — на 7,6%. Цитуємо: «Індекс промислової продукції в лютому 2016 року у порівнянні з лютим 2015 року склав 107,6%. Зростання промислового виробництва зафіксовано вперше з 2012 року».

Адже ми розуміємо, що це значить? Значить, що країна прожила найскладніший час і готова до відновлення еконо-мічного зростання. Перші позитивні сигнали спостерігаються в інших галузях. Не варто також забувати, що під час війни уряд виплачував зарплати і пенсії вчасно і в повному обсязі.

У той же час, уряд Яценюка забезпечив виконання комплексу реформ, передбаченого планом надання безвізового режиму. Успіхи по боротьбі з корупцією в Україні відзначені за кордоном — завдяки економічній дерегуляції наша країна піднялася на 29 пунктів у світовому рейтингу умов ведення бізнесу «Doing Business» у порівнянні з 2014 роком, а в частині реєстрації підприємств — на 40 пунктів за рік.

Свої результати дали зусилля по впровадженню електронних сервісів. Зокрема, вже сьогодні більше 20% документів, необхідних для підприємців, оформляється через Інтернет. Повністю введено в дію «кабінети електронних адміністративних сервісів» Міністерства юстиції, Міністерства економіки та Мінінфраструктури.

І все ж, якими б даними не рясніли документи, одне з найбільших досягнень Кабінету Яценюка — створення армії, здатної протистояти агресору. 5% ВВП два роки поспіль виділяється на оборону. Йдеться про колосальні асигнування на формування сучасних збройних сил.

Підбиваючи підсумки, можна з упевненістю зазначити, що два перших після Майдану уряди, очолювані Яценюком, виконали свою місію — вони не дозволили Україні звалитися в руки Путіну, як перезрілому яблуку. Ні по одній з причин. Україна здобула кулаки у вигляді армії, заклала основи економічного зростання, вже зараз знаходиться у кроці від безвізового режиму з ЄС, країна частково провела реформи в цілих галузях.

У будь-якому випадку, наступному уряду дістанеться інша країна, ніж та, яку отримав Яценюк. З суттєво іншим  потенціалом, країна, що вийшла зі складностей і хаосу, готова до нарощування позитивної якості реформ.

Хто знає, може, саме тому так активно велася кампанія по зміні уряду. Коли виконана найскладніша робота, так приємно новому прем'єр-міністру, збираючись на роботу, замість гумових рукавичок для брудної роботи одягнути накрохмалене жабо.

Руслан Бережнюк

 

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>