Звернення

учасників Форуму працівників освіти Волинської області до Верховної Ради України та Кабінету Міністрів України щодо забезпечення належного функціонування галузі освіти в Україні

Ми, учасники обласного Форуму працівників освіти Волині, що відбувся 29 листопада 2016 року у місті Луцьку, відзначаємо наступне.

Сучасний рівень освіти в Україні є недостатнім, таким, що не відповідає суспільним вимогам, потребам громадян і світовим стандартам.

До причин, які негативно впливають на розвиток системи освіти в Україні, насамперед відносяться: недостатній рівень фінансування, неефективне використання наявних ресурсів, недосконале правове забезпечення, застаріла матеріально-технічна база закладів освіти та інші.

Держава відповідно до статті 61 Закону України «Про освіту» повинна передбачати бюджетні асигнування на освіту у розмірі,  не меншому 10 відсотків національного доходу, але цього ніколи не було забезпечено.

Держава продовжує розглядати витрати на освіту як складову соціальної політики, а не як інвестиції у людський капітал, що створює умови для розвитку країни. Як наслідок, в останні роки бюджет освітньої галузі є бюджетом існування, а не бюджетом розвитку.

У 2016 році бюджетна забезпеченість на 1-го учня в Україні становить близько 9,3 — 9,8 тисячі гривень, тоді як у Європі цей показник — 6,8 тис. євро. Рівень оплати праці педагогів в Україні є найнижчим у Європі.

Зміни у підходах  до фінансування загальної середньої освіти шляхом надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам не забезпечать у повному обсязі потреб загальноосвітніх навчальних закладів, створення належних умов для учнів та педагогів.

Внесення змін у Положення про індивідуальну форму навчання в загальноосвітніх навчальних закладах у частині встановлення обов'язковості організації навчання лише в індивідуальній формі для дітей, які проживають у селах і селищах (коли кількість учнів у класі становить менше 5 осіб), обмежує право дітей на  їх перебування та навчання в освітніх установах.

Ми вимагаємо скасування заборони фінансування за рахунок освітньої субвенції загальноосвітніх шкіл з чисельністю менше 25 учнів.

За відсутності належної законодавчої бази гострою проблемою залишається створення  опорних шкіл та філій, реорганізація малокомплектних шкіл, зміни їх типу та ступеня, особливо в сільській місцевості.

Звертаємо увагу, що одним з найважливіших питань функціонування загальноосвітніх навчальних закладів є належне фінансування заходів з оновлення та осучаснення матеріально-технічної бази, своєчасне забезпечення підручниками, здійснення організованого підвозу дітей та педагогів до навчальних закладів, організація повноцінного інклюзивного навчання тощо.

У системі позашкільної освіти ми маємо недотримання місцевими органами державної влади Закону України «Про позашкільну освіту» в частині збереження і розширення мережі закладів різних форм власності, не допущення скорочення кількості гуртків і творчих об'єднань, належного матеріально-технічного забезпечення закладів позашкільної освіти місцевих рівнів, особливо районних і сільських.

Верховній Раді України та Кабінету Міністрів України при плануванні Державного бюджету України потрібно:

  1. Передбачити на 2017 рік обсяги освітньої субвенції, необхідні для створення належних умов функціонування загальноосвітніх навчальних закладів, забезпечення здобуття учнями загальної середньої освіти, незалежно від місця їх проживання та наповнюваності шкіл.
  2. Розробити нові механізми розрахунку субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на здобуття загальної середньої освіти, організації харчування учнів 1-4 класів з урахуванням еконо-мічного розвитку регіонів.
  3. Запровадити нові механізми вирівнювання місцевих бюджетів через надання дотацій з державного бюджету місцевим бюджетам на утримання закладів освіти (оплату праці обслуговуючого персоналу, оплату комунальних послуг, енергоносіїв тощо).
  4. Розробити пропозиції щодо внесення змін до Бюджетного кодексу України стосовно визначення обсягу видатків державного або місцевих бюджетів для забезпечення обов'язкової освіти одного здобувача освіти у межах державних стандартів освіти.
  5. Скасувати заборону фінансування загальноосвітніх навчальних закладів за рахунок освітньої субвенції, кількість учнів в яких становить менше 25 осіб.
  6. Внести зміни до Бюджетного кодексу України щодо реалізації конституційного права на поза-шкільну освіту, передбачивши освітню субвенцію на функціонування позашкільних навчальних закладів, а також до Закону України «Про позашкільну освіту» щодо встановлення кваліфікаційних категорій для педагогічних працівників установ цього типу, зокрема, керівників гуртків.
  7. Відновити дію державних цільових програм, спрямованих на розвиток предметів природничо-математичного циклу, забезпечення закладів освіти сучасними засобами навчання, придбання шкільних автобусів.
  8. У Законі України «Про Державний бюджет України» на 2017 рік та наступні роки передбачити кошти з державного бюджету місцевим бюджетам на здобуття професійно-технічної освіти з урахуванням особливостей економічного розвитку регіонів.

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>