ЯКИМ БУВ ПЕРШИЙ РІК ДЛЯ ЗАБОЛОТТІВСЬКОЇ ГРОМАДИ?

Яким бувНещодавно виповнився рік, як була утворена у грудні 2016-го Заболоттівська об’єднана територіальна громада. Дуже непростим видався її шлях до становлення. Тож про те, яким був перший самостійний рік для Заболоттівської ОТГ, ми поспілкувалися з селищним головою Валерієм Свіржевським.

— Валерію Георгійовичу, з початку 2017 року ви вийшли на прямі фінансові відносини з державою, взяли на плечі селищної ради тягар управління закладами освіти, культури, медицини. Розкажіть, яким був цей рік у фінансовому відношенні? Які і на що отримали кошти від держави? 

— Із  державного  бюджету на співфінансування громаді виділили 11 млн. 463,4 тис. грн. освітньої субвенції та 5 млн. 824,9 тис. грн. дотації на фінансування закладів  освіти. Не знаю, за яким принципом проводили розрахунки освітньої субвенції, але її не вистачило ні на утримання загальноосвітніх закладів, ні на заробітну плату вчителям. Тому селищна рада прийняла рішення виділити додатково із власних надходжень на ці потреби 546 тис. грн. Що стосується медичної субвенції, то на фінансування медичних закладів ОТГ виділили 6 млн. 994,2 тис. грн., з них 2 млн. 731,2 тис. грн. на Заболоттівську районну лікарню     № 2,  2 млн. 165 тис. грн. (223 грн. на одного жителя громади) ми передали Ратнівській ЦРЛ для надання медичної допомоги  жителям громади,  2 млн. 98 тис. грн. – на функціонування первинної ланки охорони здоров’я. Крім цього, на фінансування інфраструктурних проектів надійшло 4 млн. 143 тис. грн.

— Що можете сказати про виконання бюджету у році, що минув, та яка ситуація з власними надходженнями у бюджет селищної ради?

— Бюджет селищної ради виконаний у повному обсязі. Основні надходження – від податку на доходи, єдиного податку, акцизного збору та ін. Зупинюсь на негативних моментах. У нас найменша в області, та, мабуть, і в Україні ставка єдиного податку, яку селищна рада прийняла в розмірі 10 % для  другої групи платників податків. Дуже малі кошти надходять в  громаду від акцизного збору. Багато підприємців нелегально торгує підакцизними товарами в торгових центрах, на ринку, в кіосках, просто на вулиці з транспортних засобів без відповідних ліцензій і дозволів, «тримає» в тіні найманих працівників, виплачуючи їм заробітні плати «в конвертах». У зв’язку з цим бюджет громади недоотримує суттєві кошти на ремонт  доріг, освітлення вулиць, розбудову селища і сіл ОТГ.

— Яким чином організоване управління в громаді?

— На сьогодні в управлінні працює 30 осіб, або один працюючий на 318 жителів громади. Це найменший штат працівників управління на кількість населення в області. До селищної ради обрано 26 депутатів:12 із селища Заболоття, 6 – із села Тур, 5 – з Гути, 3 – з Заліс. Створено і зареєстровано як  юридичну особу виконавчий комітет, у який увійшли гуманітарний,  фінансово-господарський, земельний відділи та сектори організаційно-кадрової й інвестиційної роботи.

— Що змінилося за рік функціонування громади? Кого працевлаштували, хто потрапив під скорочення?

— Після створення Заболоттівської ОТГ були реорганізовані сільські ради в селах Заліси, Тур, Гута. Всім працівникам ми за-пропонували роботу в Заболоттівській селищній раді. За  період існування громади ми не закрили  жодного навчально-виховного закладу, жодного закладу культури, медицини. У підпорядкування громади передали територіальний центр, який частково фінансується з районного бюджету. Всім працюючим збережені робочі місця. На даний час триває реорганізація бібліотечної системи. Призначили нового керівника Заболоттівської дитячої музичної школи. Ним стала Тетяна Акопджанян.

Нарікань на роботу закладів освіти, медицини, культури немає. Робочі  моменти, фінансові, організаційні питання ми стараємося вирішувати разом  з  керівниками цих установ. Усі навчально-виховні комплекси, будинки культури, бібліотеки, заклади медицини, територіальний центр перейшли  під оперативне керівництво виконкому селищної ради. Дві амбулаторії загальної  практики сімейної медицини зареєстровані як юридичні особи. Налагоджено методичну роботу в галузі освіти, культури. Для  різних категорій освітян проводяться семінари як на базі НВК смт Заболоття, так і в обласному центрі. Учні беруть участь у районних та обласних олімпіадах і змаганнях. У громаді проводяться заходи до всіх державних свят, в кожному населеному пункті урочисто відзначили День села.

— Питання ремонту доріг для жителів вашої громади чи не найболючіше. Що робите в цьому напрямку?

— Найбільше нарікань від людей було щодо незадовільного стану місцевих доріг державного значення Тур – Заболоття, Гута – Заболоття – Здомишель, які знаходяться в компетенції Облавтодору і саме ця  орга-нізація відповідає за їхній стан. Питання про початок ремонту особисто я та голова райдержадміністрації Андрій Харлампович ставили на різних рівнях – від району до облдержадміністрації. На сесії селищної ради  прийняте рішення про виділення 60 тис. грн. на співфінансування даних робіт та звернення до  керівництва Облавтодору й обласного керівництва,  і тільки після втручання голови облдержадміністрації Володимира Гунчика, депутата обласної ради Володимира Бондаря почався ремонт цих відрізків доріг.

— Що вдалося зробити за рік Вашого головування в Заболоттівській громаді?

— За рахунок інфраструктурної субвенції ми завершили капітальний ремонт даху спортивного залу НВК с. Гута, реконструкцію приміщень стаціонарного відділення Заболоттівської районної лікарні №2. Придбали екскаватор на базі трактора МТЗ-82,1 та тракторний причіп, які будемо використовувати для потреб громади. За рахунок Програми соціально-економічного розвитку за сприяння народного депутата Степана Івахіва провели тепло-модернізацію приміщень НВК села Тур (замінили всі вікна). Проведені  поточні ремонти в усіх комунальних закладах, зокрема, це ремонт кабінетів Заболоттівської амбулаторії загальної практики сімейної медицини, ФАПу села Гута, облаштували санітарну кімнату у Турській АЗПСМ та у приміщенні Заболоттівської селищної ради. У дошкільних групах НВК смт Заболоття відремонтували стелю в харчоблоці, замінили паливний котел та поклали  нову підлогу в спальній кімнаті. Утеплили та замінили підлогу в спальній кімнаті дошкільної групи НВК          с. Заліси, а також утеплили дві стіни в навчальному корпусі. Замінили четверо дверей у дитячому садочку села Гута. За рахунок коштів громади провели сучасний поточний ремонт приміщення будинку культури села Гута. Проводиться ремонт приміщень селищної ради, реконструкція системи опалення.

У рамках Комплексної програми розвитку галузі агропромислового комплексу району на 2016—2018 рр. проведені роботи з перезалуження 10 га  під пасовище для  громадської худоби в смт Заболоття на умовах співфінансування з обласною радою. З метою поліпшення доїзду жителів селища до своїх земельних ділянок провели  капітальний ремонт мосту на меліоративному каналі. Частково освітлили вулицю Приозерну, впорядкували 2 сміттєзвалища. У селищі Заболоття налагодили централізоване вивезення сміття.

— Над чим працюєте на сесіях селищної ради?

— За період функціонування громади провели 8 сесій, на яких розглянули 152 питання, що стосуються всіх жителів громади. Зокрема, це питання про роботу пожежних команд, про пасажирські перевезення на території громади, про стан доріг та проведення вуличного освітлення, про стихійну торгівлю промисловими та продовольчими товарами в смт Заболоття та ряд інших важливих питань.

— Після створення громади у селах єдиними представниками місцевого самоврядування залишилися тільки виконуючі обов’язки старост. Як будуєте роботу з ними?

— У нашій громаді працює три виконуючих обов’язки старости: в Гуті – Микола Свіржевський, в Залісах – Віктор Корецький, в Турі – Андрій Міщук. Усі вони – колишні голови сільських рад з певним дос-відом роботи у місцевому самоврядуванні, користуються авторитетом серед односельчан. Від їх роботи, уміння вирішувати нагальні потреби в селі, знаходити порозуміння і вникати в проблеми  жителів села великою мірою залежить ефективне вирішення соціально-побутових питань даних пунктів. Виконуючі обов’язки старост є членами виконавчого комітету і постійно беруть участь у його засіданнях. Саме на виконкомах ми  заслуховуємо їх та аналізуємо їхню роботу. Вони також працюють у комісіях ради, беруть участь у сесіях.

— Ви особисто часто буваєте у селах громади? Цікавитеся проблемами людей?

— Звичайно, по потребі я приїжджаю в села та у співпраці з виконуючими обов’язки старост і людьми з’ясовую суть проблем та шляхи їх вирішення. Для того, щоб бути в курсі справ по селах, ми практично щодня зідзвонюємося з виконуючими обов’язки старост, майже щотижня вони бувають у Заболотті і доносять проблеми людей до керівництва громади. Окрім того, розроблений графік прийому громадян головою громади. Отож, щопонеділка та щосереди я веду прийом у Заболотті, у перший вівторок місяця – у Гуті, у другий вівторок – у Залісах, у третій вівторок – у Турі. Втім, активність людей на прийомах громадян доволі низька. Частіше жителі сіл приїжджають у Заболоття, щоб розповісти про якісь свої проблеми.

— Які документи люди можуть отримати в себе в селах, а за чим мусять їхати в Заболоття?

— На даний час жителі всіх населених пунктів громади звертаються в селищну раду для вирішення всіх земельних питань, укладання актів цивільного стану, -  таких як шлюб, отримання свідоцтв про народження дітей, свідоцтв про смерть, довідок про склад сім’ї, заповітів на спадщину, з питань прописки. У 2018 році плануємо частину таких повноважень передати старостам, щоб люди в селах громади  витрачали менше часу для отримання різних до-відок.

— Які проблеми на сьогодні є найнагальнішими для громади?

— Проблем у громаді надзвичайно багато, зупинюсь на основних. У селищі Заболоття назріла нагальна потреба будівництва нового дитячого садочка, так як питання черги в дошкільний заклад на сьогоднішній день не вирішене.  Найближчим часом гостро постане питання про будівництво школи в селі Тур. На часі капітальний ремонт приміщення їдальні цього НВК та капітальні ремонти даху дитячого садка села Гута, Заболоттівської АЗПСМ, потрібно провести реконструкцію стадіону в смт Заболоття, побудувати стадіони в селах Заліси, Гута, провести капітальний ремонт клубу в селі Заліси, який плануємо зробити в рамках транскордонного проекту «Україна – Білорусь». У найближчі терміни необхідно вирішити питання каналізування  центральної частини Заболоття. Актуальним лишається створення центру надання адміністративних послуг та створення сільськогосподарського обслуговуючого кооперативу. Всі ці проекти потребують значних капіталовкладень, які  плануємо залучити за допомогою Фонду регіонального розвитку, Програми соціально-економічного розвитку та місцевого бюджету.

— Підсумуйте, будь ласка, 2017 рік. Чого очікуєте у 2018-у?

— Скажу відверто, перші кроки становлення Заболоттівської ОТГ давались  дуже нелегко. По-перше, ми були першопрохідцями створення громад  у районі і тому перейняти хоч якийсь досвід не було в кого. По-друге, все це  робилось у стислі терміни. За кілька днів до Нового року довелося прийняти  багато організаційних, кадрових рішень, визначитись із структурою управ-ління, передачею майна закладів освіти, медицини, культури, територіального центру із районної комунальної власності у власність  Заболоттівської селищної ради. Якщо проаналізувати 2017 рік від початку і до сьогодні, в цілому рік був успішним. І головним підсумком є те, що  Заболоттівська об’єднана територіальна громада впевнено стала на ноги. Всього цього не було б, якби не злагоджена робота всього депутатського корпусу селищної ради, районної та обласної держадміністрацій. Щиро дякую всім жителям громади, старостам, місцевим депутатам, депутату обласної ради Володимиру Бондарю, голові рай- держадміністрації Андрію Харламповичу, голові обласної держадміністрації Володимиру Гунчику,  народному депутату Степану Івахіву за всебічну підтримку у вирішенні всіх нагальних потреб громади. Бажаю всім жителям громади, щоб 2018 рік був кращим за попередній, щоб у кожній домівці були щастя, достаток, мир і злагода, фінансової стабільності та процвітання нашій громаді.

— Дякую за розмову!

Розмовляла Марія ЛЯХ

 

Відгуки (2) на «ЯКИМ БУВ ПЕРШИЙ РІК ДЛЯ ЗАБОЛОТТІВСЬКОЇ ГРОМАДИ?»

  1. Oleg S. коментує:

    Ніяких позитивних змін за рік не сталось. Навіщо тоді цей цирк з громадою?

  2. Тарас коментує:

    Це виназиваєте налагодженний вивіз сміття? Де смітники по вулицях , де об'яви про графік вивезення сміття, а дороги в Заболотті давно небачили нормальної роботи грейдера!!!

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>