Про підсумки і перспективи

інтервю харлампович інтервю харлампович1 інтервю харлампович2 інтервю харлампович3про підсумки харл1 про підсумки харлНа запитання журналістів «Ратнівщини» відповідає голова райдержадміністрації А. А. ХАРЛАМПОВИЧ

— Андрію Адамовичу,  коротко охарактеризуйте, яким був 2017 рік  для району?

— Перш за все хочу подякувати Господу Богу за те, що минував наш район трагічними звістками зі сходу держави та вберіг рат-нівчан, що беруть активну участь у боротьбі за цілісність України.

Що стосується роботи, то позитивним є процес децентралізації, завдяки чому у нас утворилось ще три об'єднані територіальні громади. Хочу завірити, що реформа місцевого самоврядування буде продовжена і передача повноважень та відповідальності на місця не буде припинятись.

— Які основні здобутки Ратнівщини за минулий рік?  Скільки інвестицій і на які об'єкти вдалося залучити у район?

— Протягом усього 2017 року я особисто та всі, без винятку, працівники райдержадміністрації працювали над тим, щоб збільшити залучення коштів бюджетів усіх рівнів на розвиток інфраструктури нашого району. Можу сказати відверто, що від задуманого вдалось реалізувати дійсно багато. Ми активно співпрацювали з управліннями та відділами обласної державної адміністрації. Окремо я провів десятки зустрічей з головою та заступниками голови облдержадміністрації і хочу подякувати Володимиру Петровичу Гунчику за розуміння та підтримку нашого поліського ра-йону.

Неодноразово наголошував, що лише спільними зусиллями зможемо досягнути успіху. Активна співпраця  райдержадміністрації та народного депутата Степана Петровича Івахіва дала колосальний результат. Спільно з помічниками депутата було напрацьовано низку проектів, серед яких є дійсно визначальні. Степану Петровичу вдалось домогтися виділення з державного бюджету додаткових коштів на соціально-економічний розвиток. Цей ресурс було використано через відділ освіти, молоді і спорту райдержадміністрації на заміну вікон у навчальних закладах та розпочали добудову дитячого садочка в с. Видраниця. Робота на даному об'єкті продовжується і в цьому році. Хочу подякувати команді народного депутата, адже це чи не єдиний приклад в області, коли так звані «депутатські» кошти виділяються на великі проекти.

Переконаний, що продовжимо співпрацю  і в 2018 році, вона буде не менш ефективною. Вже напрацювали напрямки розвитку спільно з народними та обласними депутатами.

— У Якушах добудовано і здано в експлуатацію  дитячий садок, на що пішли великі кошти.  Як він функціонує сьогодні?

— Питання добудови дошкільного навчального закладу в Якушах порушували і раніше. Забродівська сільська рада завчасно розробила проект, хоча він і потребував коригування. Нам вдалось залучити кошти на будівництво через Державний фонд ре-гіонального розвитку. Проте проект був недосконалий і виникла потреба у виділенні додаткових фінансів з районного бюджету, за що дякую депутатам районної ради. На сьогоднішній день всі роботи виконані, зроблена декларація про здачу в експлуатацію, і на наступній сесії районної ради він буде переданий на баланс Забродівської об'єднаної територіальної громади.

— Уже декілька разів  підряд ми ставили Вам запитання, коли ж завершиться будівництво дитячого садка в Ратному.  Сьогодні знову від імені наших читачів запитуємо,  що  вже зроблено і коли він нарешті відчинить двері?

— Будівництво дитячого садка в смт Ратне не припинялось ні на день. Впродовж усього часу, в тому числі і сьогодні, ведуться роботи всередині приміщення, завершені стяжки на підлогах та стінах, зроблено розводку електрики, пожежної сигналізації. Всі ратнівчани змогли побачити і завершену котельню, де встановлено два сучасних твердопаливних котли та запущено тепло всередину приміщення садочка, що дозволило виконувати роботи взимку. Майже завершене встановлення огорожі навколо садочка.

Садочок стане першим об'єктом, де будуть залучені енерго-ефективні технології та використовуватиметься сонячна енергія. Переконаний, що він стане прикладом для інших в ефективності функціонування.

Ходом виконання робіт я повністю задоволений. Хочу подякувати працівникам підприємства «Луцьккомунбуд» за якісну та оперативну роботу.

На 2018 рік заплановано запуск довгоочікуваного дошкільного навчального закладу, на що передбачені кошти в державному бюджеті. Приємно, що Ратнівська селищна рада на чолі з Куликом Володимиром Миколайовичем іде назустріч та передбачає необхідні суми на співфінансування проекту, а це лише на цей рік необхідно 1.6 млн. грн.

Дитячий садок в Ратному не лише зніме напругу з чергою в селищі, а й стане прикрасою містечка, адже буде побудований та зданий в експлуатацію вперше за багато років.

Задоволений, що мені вдалося звернути увагу на проблему для молодих сімей селища не лише в області, а й в Києві.

— В Україні відбувається освітня реформа, яка передбачає створення опорних шкіл. Однією з умов чітко прописано — можливість підвезення дітей.  Яка ж доля шкільних автобусів, які були забрані з району під час мобілізації? Адже постійно порушувалось питання про повернення мобілізованих автобусів.

— Дійсно, у нас в Ратному, як і в усій Україні, значна частина техніки була мобілізована для потреб Збройних Сил України. На всіх рівнях звучали запитання про стан та можливість повернення чи компенсації за цей транспорт. Держава, вважаю, пішла правильним шляхом та через Державний фонд регіонального розвитку розпочала процес забезпечення шкіл новими автобусами.

Ратнівський район не залишився на узбіччі даного процесу і в позаминулому році отримав один шкільний автобус, який був переданий для обслуговування Поступельської школи. Минулого року ми подали свої пропозиції ще по двох автобусах, які були нами отримані наприкінці грудня.

На сьогоднішній день ми визначили, що один автобус буде переданий для потреб Самарівської ОТГ в Межиситівську школу, а інший залишиться поки що в міжшкільному комбінаті до створення опорної школи в Ратному.

— Питання стосується ратнівчан, жителів вулиць Ольги Княгині, Серпневої, Учительської, Механізаторів та Короленка, які б'ють на сполох через забруднення  повітря викидами від  виробництва двох сусідніх лісопереробних підприємств. Чи можете Ви вплинути якимось чином на цю ситуацію або скажіть,  які служби повинні тримати це на контролі?

— Дані лісопереробні підприємства, зокрема ТзОВ «Волиньліспром» та ТзОВ «Спільний ліс», у встановленому порядку отримали дозволи на викиди забруднюючих речовин.

При цьому чітко була витримана процедура: інформація про наміри отримання вказаних дозволів була надрукована у засобах масової інформації, зауважень, скарг та пропозицій від жителів селища на дані оголошення не надходило. Також підприємствами були отримані позитивні висновки від державної санітарно-епідеміологічної служби.

Термін дії дозволу на викиди переглядається територіальним органом Мінприроди, який його видав, тобто управлінням екології облдержадміністрації. Підставою для перегляду терміну дії дозволу є письмові звернення установ державної санітарно-епідеміологічної служби, місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування та громадськості.

У липні 2016 року до райдержадміністрації надійшло звернення жителів селища Ратне з приводу забруднення повітря внаслідок діяльності підприємств. Райдержадміністрацією було направлено лист директору ТзОВ «Волиньліспром» з вимогою надати моніторинг якості атмосферного повітря та акустичного забруднення в межах санітарної зони підприємства та поза його межами.

Були проведені лабораторні дослідження стосовно рівня шуму та  концентрації шкідливих речовин в атмосферному повітрі. Усі результати  відповідають вимогам Державних санітарних норм.

— Щодо децентралізації. Чотири об'єднаних територіальних громади уже живуть самостійно, відтак обсяги повноважень районної влади зменшилися... Як Ви думаєте, чому так довго затягується питання об'єднання Ратнівської громади?

— Щодо об'єднання громад, то з початку процесу і по сьогоднішній день я особисто виступаю за створення територіальних громад в районі. Чотири об'єднані територіальні громади дійсно перебирають на себе основні повноваження районної ради та частину повноважень райдержадміністрації. Проте хочу зазначити і застерегти тих, хто вважає, що при завершенні об'єднання райдержадміністрацію ліквідують. За РДА залишаться контролюючі фінансові функції, комунікація від об'єднаних громад до облдержадміністрації, міністерств, відомств, питання цивільного захисту, обороноздатності, екології, міжнародних проектів, формування і затвердження проектів, що фінансуються за рахунок державного бюджету, їх оцінка.

На районному рівні залишаться управління соціального захисту та регіонального розвитку. Райдержадміністрація є тим органом, який повинен координувати дії територіальних громад, зокрема і щодо дорожнього господарства. Зауважте, що РДА не розподілятиме кошти, а лише координуватиме напрямки роботи громад.

Щодо передачі функцій РДА, то це насамперед стосується освіти, культури, спорту, первинної медицини, сільського господарства та розподілу земель.

Що стосується створення Ратнівської громади, то неодноразово виступав за її створення і переконаний, що в цьому зацікавленні всі: як сільські ради, що не увійшли до жодної із створених, так і Ратнівська селищна рада. Я бачу, яку роботу з цього питання проводить Володимир Миколайович Кулик, і переконаний, що об'-єднання відбудеться, спільно докладемо зусилля, щоб це сталося в цьому році.

— Заболоттівська об'єднана територіальна громада функ-ціонує вже рік. І цей рік для неї був дуже непростим. Що показав її досвід? Чи виправдовує себе сьогодні децентралізація? У зв'язку з цим процесом відбуваються скорочення чи не в усіх державних установах. Люди залишаються без роботи. Чи є перспектива створення нових робочих місць?

— Територіальна громада із центром в смт Заболоття утворилась першою в нашому районі. Процес був непростий, були як прихильники, так і противники цього об'єднання не тілки в громаді, а й в районі. Лише завдяки спільним зусиллям разом з депутатом обласної ради Володимирем Нальковичем Бондарем нам вдалося досягнути прийнятого рішення. Ніхто не говорив, що буде легко, але новообраний голова Валерій Георгійович Свіржевський активно включився в роботу і довів спроможність своєї команди.

Звичайно, громада починає рахувати кошти і певною мірою змушена оптимізовувати штати працівників у бюджетній сфері, але вивільнені кошти ідуть на розвиток інфраструктури ОТГ. Вже сьогодні вони змогли придбати нову техніку, працюють над рядом важливих проектів для своєї території. Я бачу перспективи Заболоттівської громади, готовий в будь-який час допомогати.

Переконаний, що децентралізаційний процес продовжується, адже це світовий досвід, коли з центру на місця передаються повноваження, хоча наголошую, що разом з ними передається і відповідальність, тому лише спільно ми зможемо пройти цей шлях та створити на Ратнівщині дійсно самодостатні громади.

— Проблема села. Низька ціна на вирощену продукцію не відповідає затратам. Селяни в пошуках, як заробити, потрохи переходять на нові види господарювання, такі як ягідництво. Як на районному рівні підтримуються альтернативні види діяльності селян? Які наміри на цей рік у нових сільгоспкомпаній, що зайшли в район у 2017 році?

— Хочу не погодитись із твердженням, що люди на селі залишились сам на сам з власними проблемами. Дійсно, селянину важко спрогнозувати ціну на сільськогосподарську продукцію, тому в багатьох випадках присутні збитки і невдоволення. Проте є й інший досвід, коли в селі створюється сільськогосподарський кооператив одноосібників для вирощування та збуту продукції як рослинництва, так і тваринництва. До прикладу, у нас в районі є такі кооперативи у с.Тур та с. Датинь. Вони доводять свою ефективність, отримали відповідну грошову допомогу.

Даний проект продовжується, є в РДА відповідні спеціалісти, які готові провести семінари для зацікавлених осіб, в тому числі і в садівництві. Впевнений, що за цим майбутнє.

Що стосується нових компаній, які декларують наміри господарювання в районі, то першочергово ставимо питання не лише по вирощуванню сільськогосподарської продукції та ягідництва, а й розвиток переробки. Ми розуміємо, що створення потужностей переробки та зберігання цих товарів дасть поштовх і меншим товаровиробникам та людям на селі ефективніше господарювати на землі.

— Практично рік на сесіях районної ради лунали звинувачення на адресу керівництва відділу освіти щодо неналежного забезпечення шкіл паливом і навіть щодо можливих зловживань при цьому. Дане питання виносилося і на розгляд минулої колегії РДА, і сесії районної ради, але і там, і там з різних причин не була поставлена крапка. Можливо, Ви зробите це?

— На моє глибоке переконання дане питання окремі керівники та депутати районної ради намагаються перевести з господарського в політичне. На нарадах в райдержадміністрації неодноразово виносили та слухали питання про стан забезпечення закладів освіти району твердим паливом. Працівники відділу освіти, молоді та спорту РДА постійно моніторили це питання, їх дії були абсолютно вчасними та оперативними. Хочу подякувати Валентину Степановичу Андросюку та керівникам наших лісгоспів Миколі Івановичу Мельнику та Олегу Валентиновичу Павляшику за співпрацю та швидке реагування.

Що ж стосується писанини обранців районної ради, в тому числі і через Вашу газету, та депутатських запитань, — це не що інше, як політика, адже жоден факт не доведений і не переданий в прокуратуру. Тому неодноразово вимагав публічного звіту та обговорення питань, що озвучує голова тимчасової контрольної комісії по використанню бюджетних коштів районної ради Володимир Ярмошук. Проте на крайніх сесіях він не з'являється, чим і підтверджує надуманість звинувачень на адресу відділу освіти РДА.

— А яка ситуація з розвідкою і майбутньою розробкою Жиричівського родовища міді? Свого часу дозволи на розвідку давала сесія районної ради, а цієї осені ми дізналися, що обласна рада дала такий дозвіл обласному комунальному підприємству «Волиньприродресурс». Виходить, що район тут уже «не при ділах»? І чи були враховані думки жителів Жирич?

— Вже не одне десятиліття ми знаємо, що в Ратнівському ра-йоні на території кількох сільських рад існують великі поклади міді. Дані багатства, на моє переконання, є виключно державні, адже саме це записано в Конституції України.

Що ж стосується рішень обласної ради, то вони мені незрозумілі, тому що в них не врахована позиція місцевих сільських рад, не проведена процедура громадських обговорень. Складається враження, що проукропівська більшість захотіла просто «поруліть». Це стосується не тільки міді, а й бурштину та торфу. У власному рішенні щодо розподілу прибутку вони згадали всіх, окрім держави.

У мене до них питання: «Якщо Жиричівська сільська рада чи об'єднана громада створить власне комунальне підприємство, оголосить тендер на залучення інвестицій і вони отримають ліцензію. В рішенні чітко пропишуть, що розподіл прибутків буде відбуватись між громадою і державою, тоді в кого більше шансів на реалізацію проекту?» У такому випадку співпраця відбувається виключно напряму з державою через міністерства і національні агентства, що і видають такі дозволи на видобуток корисних копалин. Для чого тоді потрібна обласна рада?

На моє переконання — це бажання окремих керівників обласної ради та депутатів збагатитись за рахунок людей. Тому позицію «УКРОПУ» і їх лідера Ігоря Палиці в цьому питанні не поділяю.

— Які пріоритети визначили у новому 2018 році?

— Пріоритетами 2018 року, які визначив для себе та своєї команди, й надалі лишаються будівництво соціальних об'єктів — садків, шкіл, а також ремонт доріг. Справою честі є закінчення будівництва дитячого садка в селищі Ратне, добудова садка у Видраниці. Заплановано будівництво дитячого садка в селі Жиричі, що є багаторічною проблемою місцевих жителів.

Ініціював питання виділення коштів на розробку проекту добудови Гірниківської школи. Адже на сьогоднішній день там навчається 450 дітей в приміщенні, яке розраховане на 320 учнів. Тому вкрай необхідна добудова школи, тим паче в найближчій перспективі створення опорної школи на базі Гірниківської ЗОШ.

Продовжимо працювати над використанням енергоефективних технологій, відтак спільно з помічниками нардного депутата Степана Петровича Івахіва плануємо замінити вікна в загальноосвітніх школах сіл Межисить, Самари-Оріхові, Піски-Річицькі, Річиця, Краска та інших навчально-виховних комплексах району.

У цьому році буде проводитись капітальний ремонт дороги Гірники-Броди, вартість проекту понад 17 млн. грн., капітальний ремонт дороги у напрямку Заболоття-Тур, кошторисна вартість понад 2 млн. грн. Дані проекти пройшли погодження в облдерж-адміністрації, і Володимир Петрович Гунчик запевнив, що при наявному співфінансуванні роботи вже розпочнуться весною.

У планах багато добрих справ, та хотів би звернутись до усіх жителів краю, що лише спільними зусиллями, через співпрацю та взаєморозуміння нам вдасться реалізувати усе задумане. Хотів би побажати у дні Великого посту усім нам терпіння, толерантності та витримки. Намагаймось зробити своє життя і життя навколишніх кращим. Нехай Великий піст принесе усім нам душевне полегшення, смирення і легкість на серці.

Дмитро МОРОЗ,

Валентина БОРЗОВЕЦЬ,

Леся ГРІНЧУК,

Марія ЛЯХ

 

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>