ОТРИМУЄМО ПЕНСІЇ У БАНКАХ

Станом на 1 липня 2015 року 3669 пенсіонерам нашого району виплата пенсії проводиться через вкладні рахунки банків, що складає 30 відсотків від загальної кількості одержувачів пенсій. Економія коштів за доставку пенсій складає 73,7 тис. грн. щомісячно.

Коли настає час оформляти пенсію, перед людиною постає питання: «Де отримувати виплату — у банку чи на пошті?». Пенсійний фонд України здійснює виплату пенсій та грошової допомоги як через поштові відділення, так і через банківські установи. На сьогодні пенсіонерам надано право самостійного вибору форми отримання пенсійної виплати. Пенсії через установи банків — ефективна форма управління фінансами пенсійної системи.

Така послуга вигідна всім сторонам: Пенсійному фонду України, банкам і, власне, пенсіонерам. Переведення пенсій на поточні рахунки одержувачів в установи банків значною мірою сприяє скороченню терміну обігу коштів на виплату пенсій та грошової допомоги, спрощує контроль та облік їх руху, забезпечує використання їх за цільовим призначенням, а головне — зменшує адміністративні витрати органів Пенсійного фонду у зв'язку з безкоштовним обслуговуванням поточних рахунків пенсіонерів.

Виплата пенсій через  банківські установи регулюється Порядком, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №1596 від 30.08.1999 року. Щороку на конкурсній основі затверджується список банків, уповноважених обслуговувати поточні рахунки пенсіонерів і одержувачів допомоги. Пенсійний фонд і Міністерство соціальної політики України у відповідних договорах із банками запровадили санкції за недотримання умов обслуговування одержувачів, щоб запобігти фінансовим ризикам пенсіонерів. Зі списку банків, наданого Фондом, пенсіонер самостійно обирає фінансову установу,  беручи до уваги умови обслуговування й зручне місце розташування.

Між банком і клієнтом укладається договір згідно з Порядком. Положення договору  не мають погіршувати умови ви-плати пенсій і грошової допомоги. Банк видає пенсіонерові ощадну книжку або платіжну картку (за бажанням клієнта). Пластикова картка — найзручніший варіант. Пенсіонер може знімати гроші у найближчому банкоматі, а додаткова послуга «sms-банкінг» дає можливість завжди стежити за станом рахунку. Крім того, маючи картку, не потрібно оформляти доручення. Знаючи PIN-код, зняти кошти у банкоматі  зможе будь-який член родини.

Щоб проконтролювати, чи надходять виплати конкретному адресатові, п.14 Порядку передбачає певні дії. Якщо ви-плати за дорученням тривають понад рік або ж протягом року, кошти жодного разу не знімали з поточного рахунку, банк повідомляє про це Пенсійний фонд України, а пенсіонер зобов'язаний подати нову заяву до Фонду для подальшого одержання виплат через банк. У разі невиконання цієї умови Фонд припиняє перерахування пенсії на поточний рахунок банку й виплачує кошти через пошту за місцем проживання пенсіонера. Також, згідно з Порядком, банк зобов'язаний забезпечити, за бажанням одержувача, видачу пенсії з доставкою додому, якщо ця умова прописана у договорі між банком і клієнтом.

В одержувачів пенсії через банк є ще одна незаперечна перевага. Якщо пенсіонер з якихось причин не зміг прийти за виплатою на пошту, кошти після 25 числа повертаються до Пенсійного фонду, і одержати їх можна буде лише у наступному місяці. «Банківські» ж гроші залишаються доступними у будь-який момент після надходження на рахунок (картку).

До речі, відкриття й обслуговування пенсійних рахунків — безкоштовне. А на кошти, які зберігаються на поточних рахунках пенсіонерів, банк нараховує відсотки у порядку й розмірах, зазначених у договорі. Також пенсіонер у будь-який час має право відмовитись від послуг одного банку на користь іншого або ж перейти на обслуговування у відділення пошти.

Здійснення виплати пенсій через банківські платіжні картки не лише відкриває для літньої людини нові можливості в комплексному обслуговуванні, а й економить її час, оскільки, скориставшись мережею банкоматів, не потрібно стояти в черзі в касі банку для отримання пенсії. Забезпечується також і певне збереження цих  коштів. У разі переїзду, від'їзду на лікування або відпочинок у пенсіонерів не виникає потреби брати з собою значну суму коштів готівкою. Картковий рахунок дає змогу отримати належні клієнту кошти через мережу банкоматів у будь-якому відділенні уповноваженого банку на території України.   Крім того, без особистого відвідування банку, за разовим дорученням або на регулярній основі можна здійснювати оплату товарів та відповідних послуг (у тому числі комунальних), поповнювати депозитні вклади.

Якому б банку не надавав перевагу пенсіонер, потрібно завжди дізнаватися про умови обслуговування. Під час відкриття пенсійного рахунку слід поцікавитися, чи обмежує банк пересування коштів на рахунку (чи можна, окрім пенсії, класти на рахунок інші кошти), чи стягується відсоток за зняття «непенсійних» грошей, які відсотки нараховуються на залишок коштів і на яких умовах. Щоб одержувати виплату через пенсійний рахунок у банку, необхідно написати відповідну заяву до Пенсійного фонду, у якій вказуються номер рахунку та реквізити  банку. Або ж заяву можна залишити у відділенні банку, а працівники фінансової установи передадуть її до Фонду.

З метою заохочення пенсіонерів-вкладників до відкриття рахунків українські банки пропонують клієнтам різноманітні послуги та умови за строками заощадження, підвищеними розмірами відсоткової винагороди, порядком виплати відсотків.

Детальну інформацію з питань пенсійної тематики можна отримати безпосередньо в управлінні Пенсійного фонду за допомогою «Єдиного вікна» або за телефоном гарячої лінії 2-21-56.     

Лариса Свиридюк,

начальник відділу з виплати пенсій

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>