ОБГОВОРИЛИ ПЕРСПЕКТИВИ І ВИКЛИКИ ДЕЦЕНТРАЛІЗАЦІЇ

обговорили Волинь (74 громад)на зустрічі з активом Заболоття, Заліс, Гути та Тура, яка відбулася у Заболотті

Минув рік, як набрав чинності Закон «Про добровільне об’єднання територіальних громад», який дав офіційний старт укрупненню громад в Україні. Відповідно до цього Закону, об’єднання територіальних громад сіл, селищ, міст має відбуватися на добровільній основі, а для формування спроможних громад має бути затверджений Перспективний план, який повинен стати путівником для громад у процесі об’єднання.

Перспективний план об’єднання територіальних громад Ратнівського району із центрами в смт Ратне, Заболоття, с. Самари погоджений Кабінетом Міністрів України. Громади району визнані спроможними. Проте новий для країни процес об’єднання громад зачіпає інтереси багатьох сторін – представників виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, мешканців. Тому відбувається він непросто.

Нещодавно на зустрічі, яка відбулася у актовому залі будинку культури смт Заболоття, необхідну інформацію про об’єднання територіальних громад жителям селища Заболоття, сіл Заліси, Гута, Тур надали керівник Волинського офісу реформ Анатолій Пархом’юк, регіональний консультант із фінансових питань АМУ (проект ПУЛЬС) Василь Гром. У зустрічі, яка була досить активною та дискусійною, взяли участь голова районної ради Михайло Макарук, перший заступник голови райдержадміністрації Євген Савлук, місцеві сільські голови, окрім, з певних причин, Заболоттівського селищного, секретарі сільських рад, депутати.

Анатолій Пархом’юк окреслив чіткий алгоритм створення об’єднаних територіальних громад:

1) ініціювання об’єднання територіальних громад. Ініціатором може виступати сільський чи селищний голова, група депутатів, збори активу громади, органи самоорганізації населення;

2) прийняття на сесіях сільських/селищних рад рішень про об’єднання;

3) створення спільної робочої групи, кількісний склад якої визначається на паритетних засадах від кількості громад, які мають намір об’єднатись;

4) напрацювання робочою групою документу із планом заходів, в якому чітко зазначається, що необхідно зробити по кожній території ОТГ;

5) отримання юридичного висновку обласної державної адміністрації про створення об’-єднаної територіальної громади;

6) після проведення обговорення усі сільські/селищні ради на засіданні сесій приймають рішення про створення ОТГ;

7) звернення до центральної виборчої комісії про проведення виборів до ОТГ;

8) проведення виборів.

— Обласна рада затвердила 74 громади, з яких 52 погодив і визнав спроможними Кабінет Міністрів України – проінформував Анатолій Пархом’юк. — Над способом реформування працювали міжнародні експерти. У Європі такі механізми були запущені в дію і показали свою результативність. Тому ми особливо нового нічого не придумуємо, базові принципи у цих документах закладені відповідно до «Європейської хартії місцевого самоврядування» та адаптовані до українських реалій. На сьогодні у Волинській області є шість об’єднаних територіальних громад, у яких пройшли вибори. П’ять об’єдналося минулого року і вже із січня 2015 року вступили в прямі бюджетні відносини з державним бюджетом, і мають досить позитивні показники та вагомі результати своєї діяльності. У шостій об’єднаній громаді вибори пройшли у квітні і вона вступить у повноваження із січня наступного року. Громада отримує, так би мовити, бонус від держави, субвенцію для розвитку інфраструктури. Ця субвенція розраховується від площі території, яка об’єдналася, і кількості населення. І чим більша кількість населення – тим більші фінансові надходження. Така фінансова допомога гарантована державою протягом п’яти років для підтримки новостворених об’-єднаних громад. Згідно із задумом, об’єднані громади матимуть бюджетну автономію, залишатимуть у себе більшу частину податків, а також отримуватимуть державні субвенції та дотації напряму.

Експерт також зауважив, що громади втрачають мільйони через небажання об’єднатися. Це стосується й Заболоття та його округи. Присутні обговорили перспективи, виклики реформи децентралізації та алгоритм дій для створення об’єднаної територіальної громади. Поспілкувалися про те, хто має право ініціювати об’єднання територіальної громади, як готувати відповідні документи, які функції виконуватимуть старости тощо.

Озвучили і ряд економічних питань, наприклад, як отримати надходження до бюджету із місцевого ринку.

Фінансовий експерт Василь Гром наголосив, що реформа децентралізації – це незворотній процес, який дозволяє отримати значний фінансовий ресурс для розвитку територіальних громад. Пропонував об’-єднатися громадам до 15 жовтня. Демонстрував доходи тих п’яти об’єднаних територіальних громад, що існують на Волині, а також говорив про фінансові можливості та переваги Зоболоттівської громади, дав роз’яснення щодо взаємовідносин з підприємствами та орга-нізаціями некомунальної власності.

На зустрічі були обговорені питання, що стосуються лісу та землі.

Роз’яснення на користь реформи місцевого самоврядування та децентралізації надав голова районної ради Михайло Макарук. Під час активного обговорення у залі він зауважив, що розуміє, нове завжди відлякує, але від цього нікуди не подінешся і не втечеш, а якщо хочемо жити добре, то повинні на себе брати відповідальність і скористатися наданими можливостями. Запевнив, що керівництво району буде підтримувати і робити усе для того, щоб на осінь у Заболоттівській та Самарівській громадах пройшли вибори.

— У вас п’ять сільських рад і з них чотири мають принципову згоду на об’єднання, — звернувся до громади Михайло Макарук. — Навіть, якщо Здомишель відійде до Ратного і внесемо зміни у перспективний план, ваша Заболоттівська громада залишиться самодостатньою. Крім того, у нас є певні звернення громад із Камінь-Каширського і Старовижівського районів, які б хотіли приєднатися до громад Рат-нівського району. І не факт, що у Заболоттівській громаді буде чотири сільські ради.

Наголошувалося під час зустрічі на необхідності прийняття вольового рішення, на правильному використанні та розподілі коштів бюджету об’-єднаної  територіальної громади, на доцільному використанні землі на території громади та іншому.

Усім подякував за активну участь в обговорені процесу реформування перший заступник голови райдержадміністрації Євген Савлук. Зокрема, зазначив, що адміністративно-територіальна реформа — це основа змін у державі і вона має відбутися, адже шлях сьогодні єдиний — європейський.

Про те, що майбутнє громади в її руках, розуміють і у Самарівській сільській раді. Цими днями голова районної ради Михайло Макарук, заступник голови районної ради Олександр Бенедисюк, Самарівський сіль-ський голова Микола Маргес вручали запрошення прилеглим сільським радам на об’єднання в одну територіальну громаду із центром у Самарах.

Леся ГРІНЧУК

Завантажити (DOCX, 13KB)


Завантажити (DOCX, 14KB)

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>