20-РІЧНИЙ ЮВІЛЕЙ ЦЕНТРУ СОЦІАЛЬНИХ СЛУЖБ ДЛЯ СІМ'Ї, ДІТЕЙ ТА МОЛОДІ

20-річний6 лютого минуло 20 років з часу створення ра-йонного центру соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді. З нагоди свята під час засідання колегії райдержадміністрації її учасники привітали директора Центру Ірину Костючик, а голова райдержадміністрації Андрій Харлампович вручив подяку колективу центру (на фото) за активну плідну соціальну роботу з сім'ями, дітьми та молоддю, які перебувають у складних життєвих обставинах.

Що ж це за служба, які функції покладені на неї і як з ними справляються, — розмова з Іриною Костючик, яка очолює центр уже майже 12 років.

— Районний центр соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді був створений у 1998 році.

Тоді його очолював Іван Кіперчук, і він був єдиним у штаті центру. Нині ж у штаті сім працівників, з них три фахівці із соціальної роботи та психолог. Один фахівець із соціальної роботи працює безпосередньо на території Гірниківської сільської ради, оскільки штатна одиниця збережена завдяки співфінансуванню районного бюджету з бюджетом Гірниківської сільської ради.

— Ірино Петрівно, зупиніться конкретніше на заходах, які здійснюєте.

— Виявляємо та ставимо на облік сім'ї, дітей та молодь, які перебувають у складних життєвих обставинах і потребують сторонньої допомоги; соціально-психологічну підтримку учасників антитерористичної операції та внутрішньо переміщених осіб, надаємо їм допомогу з урахуванням визначених потреб; сприяємо у соціальній та психологічній адаптації дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, осіб з їх числа з метою підготовки до самостійного життя; супроводжуємо прийомні сім'ї, дитячі будинки сімейного типу, сім'ї опікунів, піклувальників; ведемо облік осіб з інвалідністю; осіб, які звільнилися з місць позбавлення волі; осіб, які зазнали жорстокості та насильства, постраждали від торгівлі людьми, залучалися до найгірших форм дитячої праці. І хочеться відмітити, що щорічно зростають кількісно-якісні показники нашої роботи. Збільшується кількість отримувачів послуг центру — а це свідчить про ефективність механізму інформування населення щодо змісту соціальної роботи з сім'ями, дітьми та молоддю, умов та порядку надання соціальних послуг.

— Що на сьогодні є пріоритетним у роботі центру?

— Нині на обліку у центрі перебуває 46 сімей, які опинилися у складних життєвих обставинах, в яких виховується 111 дітей, з них 13 перебувало під соціальним супроводом центру. Робота з цими сім'ями здійснюється міждисциплінарною командою, до якої входять медики, педагоги, працівники поліції, спеціалісти служби у справах дітей райдержадміністрації, і спрямована вона на збереження біологічних сімей, недопущення вилучення дітей з цих родин. Надаємо допомогу цим сім'ям в оформленні пільг та субсидій, на які вони мають право, гуманітарну допомогу, психологічну підтримку, проводимо інформаційну роботу з питань ведення здорового способу життя та профілактики негативних явищ.

Ще 308 сімей району перебувають в полі зору центру як проблемні. З цими сім'ями проводимо роботу, спрямовану на недопущення потрапляння в складні життєві обставини.

Пріоритетним на сьогодні є і питання надання повного комплексу соціальних послуг учасникам антитерористичної операції та членам їх сімей, сім'ям, які переїхали з зони проведення антитерористичної операції, що здійснюється як шляхом індивідуальних консультацій, так і групових заходів, зокрема, проведення засідань груп взаємопідтримки. З ними проводимо постійно роботу, якою охопили 9 сімей з дітьми переселенців з тимчасово окупованих територій та 132 сім'ї учасників антитерористичної операції. Їм надаємо інформаційно-просвітницькі, консультативні послуги, психологічну підтримку, інформуємо щодо можливостей працевлаштування чи отримання статусу безробітного, отримання допомоги сім'ям з дітьми субсидій, одноразової матеріальної допомоги на лікування, інформуємо про пільги, які мають учасники бойових дій, про можливість проходження санаторно-курортного лікування.

З членами сімей учасників антитерористичної операції проводимо бесіди, психологічне консультування та підтримку, інформуємо, надаємо соціально-педагогічні, соціально-медичні, інформаційні та соціально-економічні послуги. У цьому році плануємо відновити роботу групи взаємопідтримки для всіх учасників антитерористичної операції та членів їх сімей.

 - Ірино Петрівно, яким чином ви виявляєте сім'ї, яким потрібна соціальна допомога?

— З метою раннього виявлення сімей з дітьми, які опинилися у складних життєвих обставинах, вивчення умов проживання та потреб сімей разом зі службою у справах дітей райдержадміністрації виїжджаємо в сільські та селищні ради району. Минулого року виїжджали 78 разів. Допомагають нам на місцях і представники сільських та селищних рад.

— Чи співпрацюєте ви із сім'ями, де виховуються діти з особливими потребами?

— Такі сім'ї — також одна з категорій сімей, з якими працює наш центр. Завдяки співпраці з церквою євангельських християн-баптистів двадцятьом дітям з особливими потребами надали засоби реабілітації: візки, ходунці, а також засоби гігієни: памперси, адсорбуючі пелюшки та інші засоби, які потребували діти. З метою соціалізації дітей з особливими потребами, розвитку їх творчих здібностей був проведений конкурс творчих робіт «Повір у себе, і в тебе повірять інші». Роботи на конкурс представили 44 дитини з особливими потребами. До речі, і серед інших категорій дітей проводимо конкурси творчих робіт, спрямовані на формування навичок здорового способу життя, формування активної життєвої позиції.

 - Ви працюєте і в напрямку запобігання соціального си-рітства, у результаті чого в районі створені і функціонують дитячий будинок сімейного типу та прийомні сім'ї. Розкажіть про них.

— Особливу увагу спрямовуємо на запобігання соціального сирітства, розвиток сімейних форм виховання. У районі функціонує один дитячий будинок сімейного типу, де виховується 7 дітей, та 5 прийомних сімей, де виховується також 7 дітей. Серед них одна сім'я переселенців із зони проведення антитерористичної операції.

У минулому році була створена одна прийомна сім'я, яка взяла на виховання одну дитину, та відбулося довлаштування однієї дитини в дитячий будинок сімейного типу. Всі ці сім'ї знаходяться під соціальним супроводженням центру соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді. Щоквартально з метою запобігання професійного вигорання прийомних батьків та батьків — вихователів проводимо засідання груп взаємопідтримки. Жодна сім'я, яка була створена в районі, не була розформована.

Щодо розвитку сімейних форм влаштування дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, постійно проводимо інформаційно-роз'яснювальну роботу через районну газету «Ратнівщина». Щорічно до Міжнародного дня сім'ї проводимо зустріч керівництва району з прийомними батьками та батьками — вихователями.

— На вашому контролі і діти та молодь, які були засуджені...

— Ми проводимо відповідну роботу з дітьми та молоддю, які звільняються з місць позбавлення волі або були засуджені до покарань, не пов'язаних з позбавленням волі. У минулому році со-ціальні надали послуги 24 таким особам.

На наш центр ще з 2015 року були покладені обов'язки з перевірки цільового використання коштів одноразової допомоги при народженні дитини. Тільки в минулому році ми обстежили 358 сімей, які отримували таку допомогу. Двом сім'ям за поданням центру надання такої допомоги було припинено.

Ми також проводимо цілий ряд заходів інформаційно-просвітницького характеру, спрямованих на формування здорового способу життя, профілактики негативних явищ у дитячому та молодіжному середовищі, протидії торгівлі людьми та насилля в сім'ї. Із залученням волонтерів проводимо вуличні акції, відеолекторії, бесіди, лекції, зустрічі в професійних та учнівських колективах. Також з метою залучення громадськості до вирішення проблем сімей, дітей та молоді, які опинилися у складних життєвих обставинах, Центр налагоджує співпрацю з громадськими та релігійними організаціями.

Хочу сказати, що незважаючи на те, що економічна ситуація, законодавчі та суспільні зміни сьогодення вимагають особливого підходу у роботі з вразливими групами населення, районний центр соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді на належному рівні забезпечує реалізацію державної політики у сфері соціального захисту та соціальної підтримки дітей, молоді та різних категорій сімей, які перебувають у складних життєвих обставинах і потребують сторонньої допомоги.

Розмовляла Валентина БОРЗОВЕЦЬ

 

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>