ШКОЛИ РАЙОНУ ГОТОВІ ДО НОВОГО НАВЧАЛЬНОГО РОКУ

АндросюкПро особливості нового навчального року – інтерв’ю з начальником відділу освіти Валентином Андросюком

— Нинішній навчальний рік має особливе значення для освіти району, в цілому для освіти України через те, що є багато нововведень, прийнято рішень та постанов щодо освітянської галузі. Але хочу сказати, що в загальному він не відобразиться особливими змінами на освіті району, тому що Ратнівщина у зв’язку з великою кількістю школярів – очікується з 1 вересня 7701 – має достатньо фінансів, достатньо освітянської субвенції для того, щоб нормально функціонували навчальні заклади району. Серед особливостей нового навчального року є те, що освітянська субвенція надходить із Міністерства фінансів прямо у  відділ освіти, вона спрямовується на заробітну плату, енергоносії та поточні ремонти. Сьогодні держава не передбачає коштів на харчування дітей, але все-таки ми їх будемо харчувати, за рахунок субвенції – дітей пільгових категорій. Держава не передбачає підвезення дітей, все це покладено на районний бюджет, але ми будемо підвозити, бо маємо шкільні автобуси, а на автобуси маємо право витрачати кошти субвенції.

Держава на 50 відсотків забезпечує дітей підручниками, а для повного забезпечення повинні вишукувати кошти з інших джерел, та ми вийдемо з цієї ситуації – будемо користуватися минулорічними підручниками, які відповідають вимогам нових програм.  Щодо нових програм при вивченні базових дисциплін в загальноосвітніх навчальних закладах, то, в основному, вони стосуються англійської мови, якої  додаємо по одній годині в залежності, яким додатком Типових навчальних планів користується навчальний заклад. Нині одним із пріоритетних напрямків в освіті є військово-патріотичне виховання. Багато  є таких змін по навчальних предметах, я б сказав, змістовного характеру, які спрямовані на виховання патріотизму і любові до нашої держави, державних символів — ми повинні закласти  в душах наймолодших українців основи патріотизму, любові до своєї Батьківщини та готовності захищати її  в будь-який час і за будь-яких умов.

Нововведення стосуються і державної підсумкової атестації, зовнішнього незалежного оцінювання. Учні будуть здавати державну підсумкову атестацію у формі зовнішнього незалежного оцінювання з української мови, математики або історії та іноземної мови. Це дуже суттєво для випускників.

Прикро,  звичайно, що Концепція  розвитку освіти України на період 2015—2025 років, яка є проектом, не прийнята на  2015 рік, а вона б розв’язала дуже багато   проблем, які стоять перед освітою, вона б конкретно вказувала на ті дії, які ми повинні робити в себе на місцях. Сьогодні покладено багато чого на розгляд місцевої влади. Наприклад, якщо говорити про субвенцію, яка надходить на утримання навчальних закладів, то є такі навчальні заклади, які потребують закриття, призупинення свого функціонування.

-  Валентине Степановичу, зупиніться на проблемах цих навчальних закладів. Яка доля малих шкіл району?

— У нас ще з  2010 року призупинена робота одного навчального закладу – загальноосвітньої школи у с. Вужиськ. І за цих п’ять років школа не відновила свого функціонування, батьки віддають перевагу тому, аби їхні діти навчалися в нормальних умовах, у просторих класних кімнатах, які мають безпосередньо дуже хорошу оргтехніку, яка використовується на уроках, так само,  маючи спортзал. Батьки самі написали заяви, аби їхні діти навчалися у  НВК с. Замшани, і навіть  дошкільнят  возять у садочок цього села.

Якщо говорити про інші навчальні заклади, то, звичайно, проблема є  по школі с. Воля Щитинська, в якій передбачається навчання лише 17 учнів, у молодших 1-4 класах – всього 7. Тут вже говориться про те, що не тільки школою І-ІІ ступеня вона не може бути, а навіть школою І ступеня.  Дуже складна ситуація  і по школах сіл Зоряне –  31 учень,  Краска – 37 учнів. Через те, що в цих школах мало дітей, утримання їх дуже дорого обходиться. Ви-трати на одного учня, наприклад, у Щитиноволянській школі склали у минулому навчальному році 25,63 тисячі гривень, у Зорянській – 20,6, у Красківській – 17,38,  в Адамівській – 15,68 тисячі гривень, і це при нормі – 8,89 на одного учня, тоді, як в Ратнівській школі №1-гімназії – 8,42, Ратнівській школі №2 – 7,86 тисячі гривень. Згідно з листами, які надходять з Міністерства освіти, велику уваги треба приділяти дітям, які навчаються в школах-гімназіях, у ці навчальні заклади вкладати кошти, тому що вони є базовими, і на їх базі проводяться олімпіади, конкурси та турніри. Але ми не можемо покращити їх матеріально-технічну базу через те, що витрачаємо кошти на функціонування малих шкіл.

На даний час ведуться розрахунки щодо закриття або призупинення діяльності загальноосвітніх шкіл сіл Щитинська Воля та Адамівка і реорганізації школи с. Зоряне в школу І ступеня. Дані дії будуть можливими за умови отримання згоди громад та прийняття відповідних рішень районною радою, але не раніше, ніж з нового фінансового року — до нового року ми їх будемо утримувати. У протилежному випадку кошти для повноцінного фінансування таких шкіл доведеться вишукувати саме громаді, а громаді, на мою думку і за підрахунками, це не під силу. Думаю, такі навчальні заклади призупинять свою діяльність. Батьки повинні зрозуміти, що діти мають навчатися в хороших умовах, у тих навчальних закладах, де є комп’ютерна техніка, хороші  спортзали, просторі класні кімнати. Батьки дітей с. Вужиськ  зрозуміли це, зрозу-міють батьки дітей і інших сіл. Поряд із цим постає проблема підвезення дітей. Два автобуси в нас забрали в зону АТО,  і їх не повернуть. У міжшкільному навчально-виробничому комбінаті є чотири автобуси, які забезпечують його роботу, але все-таки нинішнього року постараємося підвозити дітей із Адамівки і Зоряного до Поступеля, хто хоче – до  За-бродів. Таким чином робимо пробні кроки у даному напрямку.

— А як вирішилося питання про подальше функціонування міжшкільного навчально-виробничого комбінату?

— На кінець навчального року була велика проблема функціонування між-шкільного навчально-виробничого комбінату, оскільки він фінансується з районного бюджету, а в ньому  недостатня сума грошей, щоб його утримувати, тому йшлося взагалі про його закриття. Та спільно з районною радою було досягнуто згоди про подальше його функціонування, але нам довелося піти на скорочення. У поточному навчальному році тут продовжать навчання учні 11-го класу, та планується набір 8-ми груп з учнів 10 класу замість запланованих 16-и. Всі вони навчатимуться за спеціальностями: водій, тракторист, оператор комп’ютерного набору, кравець, діловод, які ліцензовані Міністерством освіти і науки України на найближчі 3 роки.

У нас проблема не тільки з міжшкільним навчально-виробничим комбінатом, а й з центром дитячої та юнацької творчості, дитячо-юнацькою спортивною школою, із дошкільними закладами – усі вони  утримуються за рахунок місцевого бюджету.  У них також було проведено скорочення,  а працівники дошкільних закладів  змушені йти у відпустку за власний рахунок на два тижні, оскільки не вистачає коштів на півмісяця для нормального функціонування цих закладів до нового року.

— Валентине Степановичу, розкажіть, як освітні заклади району підготувалися до нового навчального року?

— Школи готові до нового навчального року на 99 відсотків. Залишається повісити тюлі, протерти пилюку, підмести тощо. До початку нового навчального року провели певні заходи по вдосконаленню матеріально-технічної бази навчальних закладів району. Зокрема, виготовлена проектно-кошторисна документація на реконструкцію котельні Ратнівської школи №2 з встановленням 2-ох твердопаливних котлів – шукаємо інвесторів. За попередніми підрахунками з переходом на тверде паливо можемо зекономимо в межах 200 тисяч гривень на рік, а витрачали, наприклад, у минулому році 550 тисяч на газ по цій школі. Виготовлена документація на  капітальний ремонт даху корпусу №1 цієї ж школи, поточні ремонти спортивних залів (стягування стін) у НВК с. Заліси та  с. Річиця, встановлення димової труби в котельні НВК с. Здомишель. Проводяться ремонти спортивних залів в НВК с. Річиця та смт Заболоття, здійснюється перекриття частини даху школи у с. Межисить, плануємо перекрити і другу частину, тому що будівництво нової школи не передбачається, будемо робити цю школу, аби мала хороший вигляд, так як у Турі. За допомогою «Патріотів Волині» плануємо встановити у ній вікна, потім будемо думати про обшивку школи, утеплення стін.  Проводиться заміна підлоги в дошкільних відділеннях НВК смт Заболоття, с. Заброди, поточний ремонт Ратнівської школи № 1-гімназії. Проводимо  ремонти твердопаливних котлів в НВК с. Здомишель та школи с. Височне, заміну димовивідної труби в НВК с. Здомишель, ремонт системи опалення в НВК с. Комарове. Готуючись до навчального року, готуємось і до опалювального сезону. До опалювального сезону, в принципі, готові, в нас є завезений торфобрикет, дрова, всі твердопаливні котли, які є, готові до роботи. Тільки в котельні с. Кортеліси треба навести порядок. Переконаний, що до 1 жовтня усі навчальні заклади району будуть повністю готові до опалювального сезону.

— Цікаво, а як заклади освіти району забезпечені кадрами?

— На сьогодні навчальні заклади району повністю забезпечені кадрами. Хоча, є проблеми так,  як і кожного року. Проблема по окремих предметах – не вистачає хіміків – є одинадцять вакантних місць. З фізикою – складнощі, але, думаю, що всі  вакансії заповнимо. З українською мовою була проблема, але вона вирішена. Найбільш болюча атмосфера створюється навколо початкових класів — вакансій з кожним роком меншає, є лише за рахунок індивідуальної форми навчання. Раніше була проблема з вихователями, тепер дошкільників достатньо. Стараємося забезпечити по можливості всіх бажаючих працювати протягом навчального року, адже хтось піде у декретну відпустку, хтось вийде заміж і виїде з району. Таким чином протягом року доукомплектовуємо школи. Хотілось би, щоб вчителі пенсійного віку з розумінням поставились до цього питання і дали дорогу молодим, зробили хороші кроки назустріч молоді. Тому що розвиток  держави і міцність держави – за молоддю, не виключаючи і досвід.

Користуючись нагодою, вітаю всіх з новим навчальним роком, бажаю, перш за все, міцного здоров’я, мирного неба над головою, благополуччя і всього-всього найкращого.

Валентина БОРЗОВЕЦЬ

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>