ПРО НАДБАВКИ ВЧИТЕЛЯМ,

а також інші питання освітянської галузі йшлося на засіданні постійних комісій

Спільне засідання двох постійних комісій районної ради, яке відбулося 1 березня, тривало цілих три години як зазвичай сесія, і було таким самим велелюдним.

Адже, крім 17 депутатів (а це половина складу ради), в ньому брали участь директори загальноосвітніх шкіл району, працівники відділу освіти і райдержадміністрації. Справа в тому, що всі сім питань порядку денного стосувалися галузі освіти, тож і вирішили для їх розгляду зібрати одночасно дві комісії: з питань бюджету, фінансів, цін, використання майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ району, розвитку місцевого самоврядування та здійснення державної регуляторної політики (голова Микола Макарук) та з питань освіти, культури, духовності, депутатської діяльності та етики, захисту прав людини, законності, правопорядку, боротьби зі злочинністю та у справах сім’ї, молоді і спорту (голова Віталій Бірук). Голови обох комісій разом і вели засідання, в роботі якого також взяв активну участь голова районної ради Михайло Макарук.

Про стан здійснення державних закупівель відділом освіти районної державної адміністрації та про стан забезпеченості навчально-виховних закладів району твердим паливом інформував начальник відділу Валентин Андросюк. Депутати – члени комісій задали деякі уточнюючі запитання і більшістю голосів (один утримався) взяли ці інформації до відома.

А справжня дискусія розгорілася при розгляді двох наступних питань, пов’язаних між собою: про звернення працівників окремих педагогічних колективів району та про оплату праці працівників освіти району у 2016 році і про встановлення надбавки педагогічним працівникам дошкільних, позашкільних, загальноосвітніх, початкових спеціалізованих мистецьких навчальних закладів та навчально-виховних комплексів району. Спочатку голова бюджетної комісії Микола Макарук озвучив звернення від педаго-гічного колективу Ратнівської загальноосвітньої школи № 2 імені Миколи Заліпи. Вчителі просили зберегти їм надбавку за престижність професії в розмірі 20 відсотків посадового окладу, яка нині виплачується в розмірі лише 10 відсотків. Аналогічні звернення надійшли від колективів Ратнівської школи № 1 – гімназії імені Василя Газіна, Язавненської, Височненської, Гірниківської, Здомишельської шкіл, а також бібліотекарів шкіл району, які просили зберегти їм надбавку за особливі умови праці в розмірі 50 відсотків посадового окладу.

Подібні звернення надійшли і до районного відділу освіти, тож Валентин Андросюк озвучив відповідь, яку він надав відповідно до Закону «Про звернення громадян». Зокрема, він наголосив, що 20-відсоткова надбавка не є обов’язковою, вона виплачується, виходячи з наявних коштів у фонді оплати праці. Тому, опираючись на вимоги нормативних документів та на суму освітньої субвенції, він і встановив надбавку у розмірі 10 відсотків. Тим більше, що по 20 відсотків учителям доплачують нині лише в містах області.

Микола Макарук, голова бюджетної комісії, у відповідь зразу розставив акценти:

— Відділ освіти просив 10 відсотків, то районна рада і дала 10 відсотків. Ці кошти розподіляє відділ освіти, а не ра-йонна рада. Ми не вказуємо, який розмір надбавки встановлювати, тому й не знижували її. Я пропоную перерозподілити залишки по освіті з минулого року та з інших, незахищених статей, і виплатити педагогам надбавку в повному обсязі.

Валентин Андросюк:

— Ці залишки ми хочемо використати, щоб запустити котельню на твердому паливі у школі № 2, в Комаровому, розрахуватися за кошториси, але тоді вже нові комп’ютерні класи не вийдуть. Можемо дати по 20 відсотків, але лише до 1 липня, далі грошей не вистачить.

Слово взяв голова районної ради Михайло Макарук:

— Торік на зарплату педагогам було виділено 53 мільйони гривень, і вони отримували по 20 відсотків надбавки. На 2016 рік виділили 58,6 мільйона, а надбавку зменшили до 10 відсотків. Поясніть мені, чому не вистачає коштів? Ми (тобто районна рада. – Авт.) не втручаємося у ваші розрахунки і ваш розподіл, але цих 20 відсотків треба знайти, щоб учитель не був голодний. Я наполягаю, що їх виплату треба забезпечити.

— Ціна питання – 800 тисяч гривень, — додав Микола Макарук.

Валентин Андросюк знову повторив, що на цілий рік у них вистачить коштів лише на ви-плату 15 відсотків надбавки, а по 20 відсотків – лише до 1 липня. Але для нього головне – забезпечити доплати для працівників дошкілля.

Начальник відділу культури Олена Горнік теж попросила районну раду вишукати кошти для збільшення доплати і ви-кладачам дитячих музичних шкіл, які також отримують по 10 відсотків надбавки.

Член бюджетної комісії депутат Микола Горбачук сказав, що коли були гроші на виплату 20-відсоткової надбавки у 2014-у і 2015-у роках, то треба їх знайти і тепер.

Голова райкому профспілки працівників освіти Валентина Дейнека трохи розкрила для сторонніх причину такого сплеску звернень від педагогів. Виявляється, в учительських колективах спочатку пішли чутки, що це відділ освіти урізав їм надбавку, а потім – що це не дала грошей районна рада.

Тож голова ради Михайло Макарук знову виклав свою позицію:

— Підхід має бути такий: ро-зібратися, скільки у вас в освіті є коштів і скільки ще треба додати. Спочатку має бути виплачена 20-відсоткова надбавка, а вже потім усе інше.

Директор Гірниківської школи і член бюджетної комісії Олександр Ковч висловив думку, що проблема тут не в простому перерозподілі коштів, а в тому, що директори тепер не мають власних кошторисів, не знають, чим розпоряджаються. Але, сказав він, чомусь постійно виникає така тенденція: коли щось дають або відкривають – то це виконавча влада, тоді навіть з Луцька приїдуть стрічку перерізати. А коли щось забирають – то це нібито районна рада. А до 1 вересня нашими руками хочуть закрити дві малі школи.

Голова комісії з питань освіти Віталій Бірук звернув увагу і на доплату працівникам поза-шкільних установ.

Прокоментувала ситуацію з освітянськими фінансами начальник управління фінансів райдержадміністрації Людмила Ковч:

— 85 мільйонів освітянської субвенції призначені не тільки на зарплату, а й на функціонування закладів освіти. А освітяни й так мають найвищу зар-плату з усіх бюджетників, тому я пропоную дати їм надбавку лише по 15 відсотків. Бо ми маємо зараз вільних залишків 3 мільйони гривень, а заявок на виділення коштів надійшло уже на 13 мільйонів.

Після цих слів емоційно висловилась директор школи з Пісок-Річицьких Марія Костючик:

— Освіта сьогодні і так уже падає нижче плінтуса. Як учитель зможе навчити учня, якщо він посіє гектар моркви, триматиме дві корови і п’ятеро свиней, щоб мати за що прожити?! Йому тоді не буде коли думати про роботу.

Своїх підлеглих постарався заспокоїти Валентин Андросюк:

— Тут вже складається враження, ніби у вчителів взагалі зарплату забирають. Але ж виплачуються всі доплати – за класне керівництво, за перевірку зошитів і т. д. Дамо і ці 20 відсотків.

Директор Велимченської школи, депутат районної ради Тетяна Павлович висловилася більш зважено:

— Щоб питати з учителів про якість навчання, треба, щоб вони мали зарплату. Але кошти потрібні й на функціонування школи. Тому я підтримую пропозицію начальника відділу освіти – виплачувати по 20 відсотків надбавки до 1 липня, а там буде видно.

Такої ж думки були й депутати Володимир Сінчук та Валентина Мороз – директор Заболоттівської школи. А депутат Володимир Ярмошук обурився позицією начальника управління фінансів Людмили Ковч – не дати вчителям більшої надбавки.

Врешті члени обох комісій проголосували за те, щоб звернення педагогічних колективів узяти до відома, а щодо встановлення надбавок вчителям, вирішили проект цього рішення допрацювати і розглянути повторно на засіданні комісій напередодні сесії.

Наступне питання теж було дражливим – про звернення жителів с. Щитинська Воля, яке підписали 17 осіб – саме стільки дітей навчається зараз у місцевій школі І-ІІ ступеня, а п’ятеро батьків навіть приїхали на засідання комісій. Микола Макарук озвучив їхнього листа. Вони просили не закривати їхню школу і не реорганізовувати в школу І ступеня, тому що тоді їхнім дітям доведеться їздити до Залухова рейсовим автобусом і вставати о 6-й годині ранку. А школу збудували жителі села своїми руками і фактично самі утримують її: ремонтують, перекривають, заготовляють дрова.

Микола Макарук повідомив, що є звернення управління фінансів райдержадміністрації до районної ради про те, що з 1 вересня 2016 року не здійснюватиметься фінансування з державного бюджету загальноосвітніх шкіл (крім початкових), де кількість учнів становить менше 25 осіб. До таких закла-дів у районі належать школи сіл Щитинська Воля та Зоряне. Він знову обурився, що виконавча влада переклала закриття шкіл на органи місцевого самоврядування, ніби вона тут ні при чому. Але нехай спочатку зроблять до села нормальну дорогу, дадуть шкільний автобус, а тоді говорять про закриття.

Валентин Андросюк підтвердив, що школу в Щитинській Волі утримують фактично самі батьки. Принаймні за п’ять років, що він працює на посаді, директор просить у них гроші лише на зарплату та електро-енергію. Однак по закону він змушений буде подати її на реорганізацію, тому що з 1 вересня з державного бюджету вона фінансуватись не буде, а на її утримання в рік потрібно 520 тисяч гривень. Навчання одного учня в рік тут обходиться у 29873 гривні, тоді як в серед-ньому по школах І-ІІ ступеня – в 16650 грн., а по школах І-ІІІ ступеня – 9-10 тис. грн.

Однак батьки просили подумати не про фінанси, а про здоров’я дітей. Микола Макарук запевнив їх, що всі депутати на їхньому боці, і на сесію питання ніхто не виноситиме, поки не буде шкільного автобуса. Віталій Бірук зазначив, що за-криття школи – це питання не лише фінансове. Він запропонував провести там виїзне за-сідання комісії.

На цьому батьків відпустили додому, а депутати розглянули ще два питання: про погодження введення штатних одиниць медсестер у штатні розписи загальноосвітніх навчальних закладів та про внесення змін до рішення районної ради від 30.12.2015 «Про організацію харчування дітей у дошкільних групах навчально-виховних комплексів «загальноосвітня школа – дитячий садок». Комісії рекомендували районній раді на наступній сесії прийняти відповідні проекти рішень.

Дмитро МОРОЗ

 

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>