ПРО АКТУАЛЬНЕ І НАБОЛІЛЕ РАДИЛИСЯ НА ЗАСІДАННІ КОЛЕГІЇ РАЙДЕРЖАДМІНІСТРАЦІЇ ПЕДАГОГИ РАЙОНУ

Про актуальне28 серпня в актовій залі НВК «загальноосвітня школа І-ІІІ ступеня № 1 –гімназія» смт Ратне відбулось розширене засідання колегії відділу освіти, молоді та спорту райдержадміністрації, на якому підбили підсумки роботи установ та закладів освіти району у 2016—2017 навчальному році та намітили основні завдання на 2017—2018 навчальний рік.

Участь у роботі колегії взяли директори, заступники з  навчальної роботи, голови профспілкових та голови батьківських комітетів навчально-виховних закладів району. Також були присутні голова районної ради Михайло Макарук, заступник голови райдержадміністрації Сергій Матвійчук, начальник управління фінансів райдержадміністрації Людмила Ковч.

На колегії заслухали доповідь начальника відділу освіти, молоді та спорту райдержадміністрації Валентина Андросюка.

ОСВІТЯНСЬКА СТАТИСТИКА

У районі діє 27 навчально-виховних комплексів, у складі яких дошкільні відділення та дошкільний навчальний заклад селища Ратне. У 2017 році завершено добудову дошкільної групи до приміщення школи в    с. Якушів на 20 дитячих місць. Триває будівництво дитячого садка в селищі Ратне, планується розпочати добудову дитячого садка в с. Видраниця. На сьогодні у черзі на зарахування в дошкільні навчальні заклади перебуває 345 дітей (не враховуючи закладів Заболоттівської ОТГ). Найбільша потреба в селищі Ратне (204 дитини), селах Видраниця (43 дитини), Жиричі (28), Прохід (23), Здомишель (16), Броди (21), Гірники (10).  Вікові групи значно перевантажені, на 100 місцях виховується 137 дітей (показник по Україні 116 дітей). Однак прем’єр-міністр України Володимир Гройсман визначив пріоритетне завдання, щоб до 2020 року по всій Україні діти на 100 відсотків були забезпечені дошкільною освітою.

Середній показник наповнюваності шкіл залишався найвищим серед районів області (202 дитини). У районі працювало 8 неповнокомплектних шкіл, у яких були відсутні умови для відкриття всіх класів. Така ж тенденція зберігається і на новий навчальний рік. На державному рівні йде мова про опти-мізацію мережі закладів освіти. Держава не може фінансувати школи І-ІІ ступеня з кількістю учнів менше 25 і не може орга-нізовувати індивідуальне навчання в групах.

Відділ освіти, молоді та спорту розробив план оптимізації мережі закладів освіти, який передбачає закриття школи в с. Щитинська Воля, пониження ступенів шкіл у селах Межисить, Краска, Сільце, створення опорних шкіл на базі НВК с. Заброди, НВК с. Корте-ліси, НВК № 1 смт Ратне.

ПРОБЛЕМИ

ЗІ СТВОРЕННЯМ ОПОРНИХ ШКІЛ

ТА ПОЗАШКІЛЬНИМИ УСТАНОВАМИ

Існують проблемні питання щодо створення освітніх округів та опорних загальноосвітніх навчальних закладів і їхніх філій. Є принципові згоди на створення опорних шкіл лише у Забродах та Кортелісах.

Створення мережі опорних шкіл залишається пріоритетом діяльності Уряду. Проблемними залишаються і питання подальшого функціонування районних позашкільних установ. Попереднє вивчення думки керівників громад показує, що вони підтримують і готові фінансувати витрати на навчання дітей в МНВК (міжшкільний навчально-виробничий комбінат), однак заперечують фінансування коштів на роботу гуртків ЦДЮТ (центр дитячої та юнацької творчості) та філій ДЮСШ (дитячо-юнацької спортивної школи). Тому робота цих закладів має бути сконцентрована в основному на території майбутньої Ратнівської об’єднаної територіальної громади.

НОВА УКРАЇНСЬКА ШКОЛА

У цьому році Міністерство освіти і науки України оновило концепцію «Нова українська школа». Шкільна освіта матиме 3 рівні: початкові класи – з 1 по 4, базова середня школа – 5-9 класи та профільна середня школа, яка передбачає навчання в ліцеї або закладах профе-сійної освіти – 10-12 класи. Трирічна старша профільна школа може бути запроваджена тільки тоді, коли в країні буде відпо-відна мережа закладів та кошти на 12 років навчання. Школи зможуть самостійно формувати освітні програми, складати нав-чальні плани і програми з навчальних предметів.

РЕЗУЛЬТАТИ ЗОВНІШНЬОГО НЕЗАЛЕЖНОГО ОЦІНЮВАННЯ НЕВТІШНІ

Випускники 11 класу минулого навчального року складали державну підсумкову атестацію лише у формі ЗНО. Аналіз тільки трьох основних предметів дуже невтішний. З укра-їнської мови поріг «склав/не склав» не подолало 7 % учасників, з них в НВК с. Самари     23 %, НВК с. Тур 21 % і лише   13 % отримали більше 180 балів. З історії України не подолали поріг 12,4 % учнів, з них у НВК с. Велимче та Гута по         23 %, НВК с. Заліси 40 %, НВК с. Здомишель 25 %, більше 180 балів отримали лише 5,8 %. З математики поріг не подолали 22,5 %, з них у НВК с. Велимче 55 %, НВК с. Гірники 27 %, НВК с. Заброди 53 %, НВК сіл Гута, Тур, Самари-Оріхові по 33 %, НВК с. Кортеліси 30 %. 180 і більше балів отримали лише 4,6 %.

У рейтингу шкіл Волинської області за результатами ЗНО-2017 найкращі результати мають НВК № 1 смт Ратне – 63 позиція, НВК с. Щедрогір – 74, НВК с. Видраниця – 77, НВК с. Кортеліси – 78, НВК с. Самари-Оріхові – 80, НВК с. Замшани – 90, ЗОШ № 2 смт Ратне – 101. Замикають рейтингову таблицю НВК с. Річиця – 180, НВК с. Заброди – 188, НВК с. Гута – 198, НВК с. Велимче – 202, НВК с. Жиричі – 250, НВК с. Тур – 253. Всього у рейтингу 326 шкіл області.

Результати ЗНО значно розбігаються з річними оцінками, а це свідчить про низький рівень викладання та велику необ-’єктивність оцінювання. Тому Валентин Андросюк звернувся до керівників шкіл з проханням зробити детальний аналіз результатів ЗНО, оцінити роботу кожного вчителя та знайти шляхи для покращення ситуації.

ПОКРАЩЕННЯ МАТЕРІАЛЬНО-ТЕХНІЧНОЇ БАЗИ ШКІЛ

У рамках  заходів щодо покращення соціально-економічного розвитку навчально-виховних закладів району з різних джерел фінансування було виділено кошти в сумі 7 млн. 540 тис грн. на капітальний ремонт покрівлі дитячого садка в НВК с. Самари; 120 тис. грн. на придбання комп’ютерного класу для НВК “ЗОШ I-III ступеня – дитячий садок“ c. Велимче; 96 000 грн. на будівництво дитячого майданчика в с. Датинь; 1 млн. 180 тис. грн. на заміну вікон в НВК с. Броди, Велимче, Залухів, Здомишель (роботи розпочаті); 5 000 000 грн. на реконструкцію приміщення дитячого садка з ігровим залом у с. Видраниця.

З коштів Державного фонду регіонального розвитку виділено 13 млн. 860 тис. грн., а саме: 2 млн. 597,22 тис. (загальний фонд) – для загальноосвітньої школи с. Заброди (капітальний ремонт із впровадженням енергозберігаючих технологій); 8 млн. 383,385 тис. грн. на добудову дитячого ясел-садка в смт Ратне, співфінансування з місцевого бюджету (Ратнівська селищна рада) – 931500 грн.; 2 млн. 880 тис. на придбання двох шкільних автобусів замість переданих в зону АТО, співфінансування з місцевого бюджету – 320 000 грн.

На поточний ремонт закладів освіти використали 1318896 грн.

До кінця 2017 року твердим паливом на 100 відсотків забезпечені 7  навчально-виховних закладів (НВК сіл Видраниця, Залухів, Замшани, Конище, Мельники-Річицькі, Язавні та ЗОШ с. Краска). Решта закладів забезпечені дровами на 53 % та торфобрикетом на 59 %. Для покриття дефіциту в твердому паливі необхідно додатково 860 тис. грн.

ОЗДОРОВЛЕННЯ ДІТЕЙ

За кошти освітньої субвенції з Державного бюджету (100 тис. грн.) та субвенції з обласного бюджету місцевим бюджетам на оздоровлення та відпочинок дітей, які потребують особливої соціальної уваги (100 тис. грн.),   провели державну закупівлю 41 путівки в табір «Сонячний»       (с. Гаразджа) управління освіти, науки та молоді облдержадміністрації та 10 путівок в оздоровчий табір «Світязь» (с. Пульмо) Володимир-Волинської спеціалізованої школи-інтернату І-ІІІ ступеня «Центру освіти та со-ціально-педагогічної підтримки».У таборі «Супутник», що у с. Світязь, обласна профспілка працівників освіти і науки забезпечила відпочинком 38 дітей освітян та 65 працівників освіти.

У районі діяло 6 мовних таборів з денним перебуванням. За результатами відбору статус «Go Camp» отримало три навчально-виховні заклади району (НВК №1-гімназія смт Ратне, ЗОШ №2 смт Ратне та НВК         с. Видраниця). Три мовні табори з денним перебуванням працювали на базі НВК сіл Гірники, Велимче та Кортеліси. Відпочинком у мовних таборах з денним перебуванням забезпечили 151 дитину.

У червні відбувся туристсько-краєзнавчий зліт-змагання серед учнівської молоді Ратнів-щини ім. М. Свіржевського по чотирьох зонах. Крім того, обласне відділення Дитячого фонду України організувало розіграш благодійних лотерей, в рамках якого шість школярів району 26 червня поїхали на відпочинок в Одеську область. У міжнародному дитячому центрі «Артек» вже оздоровилось 6 дітей, а у дитячому центрі «Молода гвардія» — 13 дітей пільгових категорій. Завдяки співпраці з обласним дитячим протитуберкульозним санаторієм «Згорани» безкоштовно за рахунок Державного бюджету уже оздоровилось 277 дітей. За санаторно-курортними путівками, виділеними управ-лінням охорони здоров’я облдержадміністрації, оздоровилось 32 дитини, ще 32 обдаровані школярі відпочили завдяки фонду Ігоря Палиці «Тільки разом».

373 дитини забезпечено оздоровленням та 225 дітей пільгових категорій – відпочинком, разом 598 дітей, що становить 7,8% від загальної кількості дітей пільгових категорій.

У загальноосвітній школі № 2 смт Ратне ім. М. Заліпи, навчально-виховних комплексах сіл Жиричі, Здомишель, Сільце була запроваджена інклюзивна форма навчання. З державного бюджету виділили 38105  гривень субвенції для придбання дидактичного матеріалу та особливих наочних посібників, які дають змогу виконувати з дитиною індивідуальну програму її розвитку. За індивідуальною  формою  навчання (за станом здоров’я) здобували освіту 23 учні.У 2017—2018 навчальному році  інклюзивне навчання рекомендовано продовжити у загальноосвітній школі № 2 смт Ратне ім. М. Заліпи, НВК с. Здомишель, Сільце, запровадити – у  НВК сіл Броди, Поступель, Мельники-Річицькі. Індивідуальну форму навчання передбачають організувати для 12 учнів.

З червня минулого року відділ освіти є координатором спортивно-масової роботи. Всіма видами фізкультурно-оздоровчої роботи охопили понад 4 тис. жителів району, у тому числі 3,3 тис. учнів загальноосвітніх шкіл І-ІІ та І-ІІІ ступенів і дошкільних навчальних закладів.

МІЖ РЕЗУЛЬТАТАМИ ЗНО І РІЧНИМИ ОЦІНКАМИ – СУТТЄВА РІЗНИЦЯ

В обговоренні взяла участь завідувачка райметодкабінетом Тетяна Ганжа, яка розповіла  про ефективність організації  методичної  роботи з педагогічними працівниками НВЗ району. Головний спеціаліст відділу освіти, молоді та спорту райдержадміністрації Олександр Денисюк підбив підсумки зовнішнього незалежного оцінювання у 2017 році, зауваживши, що не стільки разюча різниця між результатами ЗНО в Ратнівському районі і в області, як спостерігається величезна різниця між результатами зовнішнього оцінювання та річними оцінками випускників. За його словами, це свідчить про лояльність вчителів до їхніх вихованців та про рівень викладання предметів у загальноосвітніх школах району, який не відповідає критеріям зовнішнього незалежного оцінювання. Директор НВК № 1-гімназія смт Ратне Катерина Власюк ознайомила присутніх з науково-педагогічним проектом «Інтелект України», в рамках якого на базі закладу набрали експериментальний 1-й клас, який навчатиметься за новою програмою, абсолютно відмін-ною від тієї, за якою зараз здобувають освіту школярі Ратнівщини.

ПРО ПРОБЛЕМИ НАСУЩНІ ВУСТАМИ ВЛАДИ

Оскільки на колегію запросили голів об’єднаних територіальних громад, то з ними та з педагогами новоутворених ОТГ досвідом поділилася заступник голови Заболоттівської ОТГ з гуманітарних питань Надія Денисюк. Вона детальніше зупинилась на проблемах, з якими зіткнулась новостворена громада.

Об’єднані громади вийшли на прямі відносини із держбюджетом. Проте освітньої субвенції, як розповіла Надія Денисюк, для Заболоттівської громади не вистачає і ця сума становить більше 200 тисяч гривень. Вона висловила думку про те, що потрібно створювати опорні школи, проте застерегла, що опорна школа – це не тільки приміщення, це відповідне обладнання, а обладнання існуючих кабінетів становить приблизно 20 відсотків. Друга вимога – наявність висококваліфікованих педагогічних кадрів, транспорту та підвезення учнів, чого, за її словами, досягнути буде дуже важко. На думку Надії Денисюк, вкрай необхідно вносити зміни до законів про місцеве самоврядування, про загальну середню освіту, щоб об’єд-нані територіальні громади мали реальні важелі впливу на управління всіма закладами, в тому числі й освіти.

Голова районної ради Михайло Макарук висловив думку про те, що ратнівські школи варто було б реорганізувати в ліцеї, аби вони не втратити на фінансуванні, так як опорні школи в селищній місцевості будуть фінансуватися з держави за коефіцієнтом 0,950, тоді як у сільській місцевості –1,750. У майбутньому оплата праці працівникам педагогічної сфери буде виключно залежати від ЗНО. За словами Михайла Михайловича, найбільша проблема, про яку усі мовчать, – це кадровий голод, адже за ті зарплати, які можуть отримувати вчителі-початківці в Україні, ніхто не погоджується йти працювати за фахом. Тож районна рада охоче йтиме назустріч таким проектам, як, наприклад, «Інтелект України», щоб стимулювати розвиток освіти в ра-йоні.

На запитання директора школи-гімназії Катерини Власюк, де держава братиме гроші на фінансування ліцею в разі його створення, якщо протягом 26 років їхня школа і так недофінансовувалася, він відповів, що у майбутньому кошти ділитимуть на кожного учня. І ті школи, де виховується більша кількість дітей, природно отримуватимуть більше грошей.

Із залу Михайлу Михайловичу надійшло письмове запитання щодо його ставлення до створення опорної школи на базі НВК с. Заброди з філіями в селах Зоряне та Якушів. Це ж питання порушив згодом директор НВК с. Заброди Роман Тарасюк. За словами голови, районна рада виходить виключно з потреб новостворених громад і підтримуватиме рішення, які будуть прийняті на сесіях сільських рад сільськими депутатами. До 1 січня 2018 року районна рада фінансуватиме школи в громадах, а з нового року вони перейдуть у підпорядкування громад, які й вирішуватимуть їхню подальшу долю. А бути чи не бути Забродівській опорній школі, вирішувати педагогічному колективу і сільським депутатам. Так само громади повинні прийняти рішення щодо участі у фінансуванні ЦДЮТ та ДЮСШ, так як районній раді доведеться вирішувати, чи фінансувати їхню діяльність самотужки, а чи до цього долучаться громади. На переконання Михайла Михайловича, обидві установи неприпустимо закривати, адже діти замість того, щоб займатися спортом чи творчістю, будуть на дозвіллі іти в бари.

Надія Денисюк поставила питання, яким чином буде здійснюватися передача майна із власності районної ради на баланс ОТГ, так як Заболот-тівська громада мала чимало проблем із цим. Михайло Макарук пояснив, що це сталося через те, що Заболоттівській громаді держава не дала часу оговтатися після виборів (на його думку, потрібно було дати хоча б три місяці для того, щоб громада увійшла в своє русло). Після виборів у грудні з січня наступного року вона вийшла на прямі відносини з державою. Тож гроші на зарплати педагогам уже були в громаді, а майно – ще в районній раді. Тому й передали майно поспіхом.

Директор Замшанівської школи звернувся до голови райради з проханням виділити по 50 копійок на харчування учнів початкових класів, щоб бодай частково вирішити проблему з харчуванням дітей у школах, а решту доплатять батьки. Михайло Макарук висловився за це, проте зауважив, що залишки від перевиконання бюджету не такі великі, частина шкіл потребує виділення коштів на паливо, а ще фінансування спортшколи, центру творчості, учкомбінату, та й сама сума у 120 тисяч гривень, яку озвучив Михайло Денисюк, потягне за собою додаткові витрати, які обернуться вдвічі, а то й втричі більшою сумою.

На противагу Михайлу Макаруку висловився начальник відділу освіти, молоді та спорту Валентин Андросюк. Він попросив районну раду взяти на себе відповідальність за закриття шкіл, у яких немає 25 учнів (наприклад, Щитинська Воля), та де організоване індивідуальне навчання дітей, на які районна рада виділяє кошти і через що недоотримують необхідні кошти великі школи району. На це Михайло Макарук відповів:           — Перед тим, як приймати рішення по школах, ми маємо почути думку депутатів, що з ними робити. Нам легше до грудня протримати ці школи. А з 1 січня 2018 року це буде клопіт громад.

Сергій Матвійчук, заступник голови райдержадміністрації, обґрунтував позицію про те, що функції виконавчої влади на місцях обмежені законодавством. Він також порушив питання щодо належного ставлення до державних символів України та інші.

На пропозицію Валентина Андросюка прийняти рекомендацію розширеного засідання колегії Михайло Денисюк знову висловив побажання відділу освіти звернутися до районної ради щодо виділення коштів для організації харчування учнів початкових класів, за що 7 членів колегії проголосувало за, 1 – утримався. Рекомендацію колегії прийняли з внесеним на засіданні доповненням щодо харчування дітей.

Марія ЛЯХ

 

Один відгук на «ПРО АКТУАЛЬНЕ І НАБОЛІЛЕ РАДИЛИСЯ НА ЗАСІДАННІ КОЛЕГІЇ РАЙДЕРЖАДМІНІСТРАЦІЇ ПЕДАГОГИ РАЙОНУ»

  1. Oleg S. коментує:

    Чому б не оптимізувати зарплати Андросюку та Макаруку враховуючи результати ЗНО,проблеми з опаленням весною,рівень корупції в РАЙВНО?

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>