ОСВІТЯНИ РАДИЛИСЯ НА КОЛЕГІЇ

IMG_5121Як і кожного року, напередодні початку навчального року освітяни збиралися, щоб прозвітувати за проведені роботи у поточному навчальному році та розпо-вісти про плани і завдання на новий. Однак цьогоріч формат зустрічі був дещо інший. Це була не конференція, а розширена колегія відділу освіти. З метою економії бюджетних коштів не проводили об’їзд по навчальних закладах району перед початком роботи, а директори тих шкіл, де за літній період провели найбільш масштабні роботи, звітували перед учасниками колегії. Окрім довідкової інформації про фінансування і використання коштів пропонували увазі присутніх наочні презентації з фото. На колегію були запрошені голова районної ради Микола Макарук, директори навчально-виховних комплексів і шкіл району, їх заступники та голови профспілкових комітетів, працівники відділу освіти.

Традиційно зустріч розпочалася із вітальних слів начальника відділу освіти Валентина Андросюка іменинникам літніх місяців. Директора загальноосвітньої школи І-ІІ ступеня с. Піски-Річицькі Марію Костючик з нагоди 50-річчя Валентин Степанович нагородив грамотою за сумлінну багаторічну працю на освітянській ниві району. Наталію Зінчук (методичний кабінет) та Оксану Бірук (ЦДЮТ) нагородили подяками. А Микола Макарук вручив подяку Волинського інституту післядипломної освіти Валентину Андросюку.

Далі про підсумки, досягнення, недоліки і проблеми освітянської галузі району звітував Валентин Андросюк.

УСПІХИ ТА ПРОБЛЕМИ ДОШКІЛЛЯ

Мережа дошкільної освіти району – це  один дошкільний навчальний заклад (12 вікових груп) та 27 навчально-виховних комплексів, у складі яких діють дошкільні відділення (67 дошкільних груп). У 2014—2015 навчальному році відкрили другу дошкільну групу у НВК с. Поступель,  перевели на повний режим роботи  групу короткотривалого перебування дітей у НВК с. Конище.

У минулому навчальному році в закладах дошкільної освіти виховувалось та навчалось 1810  дітей. Це 74,2 відсотка від загальної кількості дітей віком від 3 до 6 років (у попередньому році 68 відсотків). У сільській місцевості цей показник нижчий та становить 70,3 відсотка, у міській –  85,1 відсотка. Різними формами підготовки до навчання в школі дітей старшого дошкільного віку охоплено 100 відсотків старших дошкільників. У населених пунктах, де відсутні дошкільні заклади, підготовка до навчання в школі здійснюється у групах на базі загальноосвітніх шкіл.

Залишається високим показник наповнюваності садочків. На 100 місцях виховується та навчається 127 дітей у сільській місцевості, 169 – у міській. На обліку по влаштуванню в дитсадки у 2015 році перебуває 780 дітей віком від 2 до 5 років.  Найбільша черга в селищі Ратне, селах Тур, Гірники, Жиричі, Броди, Видраниця.

Одним із критеріїв ефективності роботи є відвідування дітьми дитячих садків. Оптимальним для дошкільного закладу є показник відвідування – 75 відсотків від спискового складу. Відвідування на рівні середньорічних показників 50-55 відсотків не може бути нормою. Середньорайонний показник у 2014 році – 72 відсотки.

Видатки на харчування однієї дитини в день у 2015 році складають 12 грн. Середньорайонний показник виконання норм харчування складає 69 відсотків. Виконуються зміни в законодавстві  в частині внесення батьками плати за перебування дітей у дошкільних закладах, розмір якої становить 50 відсотків (у селі), 60 відсотків (у місті) від вартості харчування в день.

(Закінчення на 2-й стор.)

ПРО ШКОЛЯРІВ І ЇХ ДОЇЗД

У 2014—2015 навчальному році в районі працювало 39 загальноосвітніх навчальних закладів, 27 із них у складі НВК.  Всього в районі здобували загальну середню освіту 7538 учнів, що на 96 дітей більше, ніж у попередньому навчальному році. Уже третій рік поспіль відбувається збільшення учнівського контингенту. Мережа шкіл поки що не змінюється, але очікується подальше збільшення кількості учнів до 7700 осіб. Середня наповнюваність шкіл району складала 193,2 учня (в 2013—2014 – 190,8), що постійно є найвищим показником в області.

Начальник наголосив, що слід серйозно підійти до питання реорганізації мережі шкіл. У кожному навчальному закладі І-ІІІ ступеня навчалося більше 100 учнів. Найменша наповнюваність у цьому році передбачається в НВК сіл Залухів, Поступель, Датинь і у ЗОШ с. Межисить. Серед закладів І-ІІ ступеня найменшими залишаються школи сіл Воля Щитинська, Зоряне, Краска. Проблемними щодо кількості учнів є початкові школи, крім школи у селі Підгір'я. Розповів Валентин Степанович і про можливість реорганізації, а можливо, і закриття малокомплектних шкіл та долю навчально-виробничого комбінату.

У поточному навчальному році до 16-ти навчальних закладів підвозили 370 учнів. З них: 214 (57,8 відсотка) – шкільними автобусами, 156 (42,2 відсотка) – рейсовими, згідно з укладеними угодами. Крім того чотири автобуси здійснюювали перевезення 450 учнів для навчання в навчально-виробничому комбінаті та у зворотному напрямку. Вирішили проблему підвезення школярів із с. Дошне до НВК с. Датинь завдяки передачі автобуса з відділу культури на баланс відділу освіти. І все ж стан забезпечення району шкільними автобусами залишається незадовільним, адже ними перевозиться лише половина школярів.

Важливим завданням програми «Шкільний автобус» є також підвезення педагогічних працівників сільської місцевості. До закладів освіти доїжджають 207 педагогічних працівників.

ПРАЦЮВАЛИ – І Є РЕЗУЛЬТАТИ

Бали високого і достатнього рівня за державну підсумкову атестацію отримали 87,8 відсотка учнів 4-х класів з читання (у 2014 році – 90,5 відсотка), 72,2 – з математики (у 2014 – 79,3 відсотка), 78,5 – з української мови (у 2014 – 80,4 відсотка), а початкового рівня відповідно 0,1 , 3,6 та 1,2 відсотка.

Найвищих результатів досягли учні 9-го класу в атестації з української літератури (високий і достатній рівень – 82 відсотки), з хімії (80 відсотків). Значно покращилися показники з математики (високий і достатній рівень – 58 відсотків, у 2014 – 54) та погіршилися з географії (відповідно з 71 до 56 відсотків).  Початковий рівень знань встановили з окремих предметів менше, ніж у трьох відсотків учнів, крім правознавства, де цей показник складає 9 відсотків. 37 випускників (5,4 відсотка від загальної кількості учнів 9-х класів) із 18 навчальних закладів закінчили школу з відзнакою (у минулому навчальному році – 4,9 відсотка).

Високий та достатній рівень навчальних досягнень з української мови на ЗНО продемонстрували лише 39 відсотків учнів 11-х класів (у минулому році – 75,4 відсотки), початковий – 18 відсотків (у минулому році – 1,2). З інших предметів показник високого та достатнього рівнів складає від 60 відсотків з інформатики до 100 з англійської мови та економіки.  Початковий рівень показали 7 відсотків учнів з біології, 9 – з екології, а найгірше ЗНО склали з української мови в НВК с. Броди (38 відсотків), с. Велимче (41відсоток), с. Кортеліси (31 відсоток).

За результатами ЗНО і ДПА п’ятеро претендентів на нагородження медалями з НВК сіл Заліси, Річиця, смт Заболоття втратили таке право, 16 претендентів на золоту медаль з 9-и шкіл понизили свій рівень до срібної медалі. Всього ж медалями нагородили 49 випускників (8,6 відсотка) з 16-и шкіл (29 – золотими та 20 – срібними).

ДІТИ «ГРУПИ РИЗИКУ», ПАТРІОТИЧНЕ ВИХОВАННЯ

У навчальних закладах району функціонують банки даних дітей «групи ризику» та дітей, які перебувають на внутрішкільному обліку, обліку у кримінальній міліції. Станом на серпень на внутрішкільному обліку перебуває 34 учні  (у 2014 р. — 40), на обліку в кримінальній міліції – 9 учнів (у 2014 р. — 15).

Упродовж 2015 року кількість злочинів, скоєних учнями,  зменшилась з 3 у 2014 році до 2 у поточному. На жаль, ріст злочинності у 2015 році допустили учні НВК с. Жиричі, та обох Ратнівських шкіл. Найпоширенішими серед злочинів, скоєних неповнолітніми, є крадіжки.

В умовах соціально-політичної ситуації в державі немалу роль відіграє патріотичне виховання молоді. На цьому Валентин Андросюк зробив особливий наголос.

ФІНАНСУВАННЯ ЗАКЛАДІВ ОСВІТИ

Загальний фонд бюджету відділу освіти на 2015 рік становить 95 млн. 873,8 тис. грн. З них 80 млн. 724 тис. грн. – кошти освітньої субвенції; 15 млн. 149 тис. грн. – кошти районного бюджету. Основну частину загального фонду бюджету складають видатки на заробітну плату – 77 млн. 696 грн., енергоносії – 7 млн. 683 тис. грн., та кошти на закупівлю продуктів  харчування – 4 млн. 793 тис. грн.

Проаналізувавши касові видатки по заробітній платі за 8 місяців 2015 р., виявили незабезпеченість коштами до кінця фінансового року на один календарний місяць (дитячі садки – 364тис., центр дитячої та юнацької творчості – 35 тис., методичний кабінет – 45 тис., міжшкільний навчально-виробничий комбінат – 21 тис.). Основною причиною нестачі коштів є ріст індексу інфляції на заробітну плату.

Валентин Андросюк наголосив на проблемі забезпечення учнів підручниками. У цьому році половину витрат на придбання підручників для 4-их і 7-их класів бере на себе державний бюджет, а для фінансування іншої половини потрібно з районної ради додатково виділити 351 тисячу гривень.

ПРО ОЗДОРОВЛЕННЯ ДІТЕЙ

Традиційним  продовженням навчального року була  організація роботи пришкільних оздоровчих таборів з денним перебуванням, які  працювали  у 10 школах. Їх робота була  спрямована на оздоровлення та відпочинок дітей.  350 учнів гарно відпочили, отримуючи калорійне повноцінне харчування вартістю 10 гривень на одну дитину в день. Всього на пришкільні табори використали 52 тис. 658 грн., з низ 42 тисячі виділили з районного бюджету.

60 дітей  пільгових категорій, діти з малозабезпечених сімей, обдаровані діти, оздоровились у таборі ім. Гагаріна на березі Азовського моря. 6 діток відпочивали в оздоровчому таборі «Світязь».  У цілому на організацію оздоровчої кампанії виділили 212 тис.100 грн. бюджетних коштів субвенції з обласного бюджету.

ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ КАДРАМИ

У закладах освіти працює 1225 педагогічних працівників, з них 952 – вчителі. За останні роки зріс освітньо-кваліфікаційний рівень педагогів, особливо вчителів 5-11 класів. Зокрема,  їх відсоток з повною вищою освітою, у порівнянні з 2007 роком, зріс із 89,6 до 94,6 відсотка. З року в рік зростає кількість педагогічних працівників, яким присвоєно педагогічні звання та кваліфікаційну категорію «Спеціаліст вищої категорії».

На кінець навчального року в закладах освіти району працювало 72 вчителі, які отримують пенсію за віком, що становить майже 8 відсотків від загальної кількості працюючих. У минулому навчальному році середнє тижневе навантаження вчителів становило 15,4 години. Найвищий показник – 18,5 години – у педагогів НВК с. Велимче, найнижчий – 10,4 години – у ЗОШ с. Воля Щитинська, в той час, як середнє навантаження вчителів-пенсіонерів становить 12,8 години, що на 0,6 години вище тижневого навантаження педагогів у НВК с. Сільце та на 0,3 години менше, ніж у вчителів ЗОШ с. Межисить. Високе навантаження пенсіонерів не дає можливості переходу молодих спеціалістів на повне тижневе навантаження.

Протягом минулого навчального  року розірвали трудові відносини з 38 педагогами у зв’язку з виходом на пенсію за вислугою років та досягненням пенсійного віку.

Голова райкому профспілки працівників освіти Валентина Дейнека повідомила, що в цьому році провели туристичні змагання на березі озера Святого, у яких взяло участь 72 педагоги. Саме при проведенні таких змагань розпочали акцію «Подбаймо про здоров’я». У її рамках переможцям вручили три тонометри. Основним для оздоровлення вчителів залишається табір «Супутник» на озері Світязь. Надали також 50 путівок для дітей педагогічних працівників. Вартість однієї – 2240 грн. З 23 липня по 8 серпня відвели 5 змін для відпочинку дорослих. Таким чином оздоровилось 43 працівники. У червні організували відпочинок для 15 директорів шкіл на Світязь.

ЗВІТУВАЛИ ДИРЕКТОРИ

Заслухали Тетяну Павлович,  директора НВК «ЗОШ І-ІІІ ступеня – дитячий садок» с. Велимче. Тут продовжили роботи із впровадження енергозберігаючих технологій, замінили світильники на енергозберігаючі у двох класних кімнатах, пошпаклювали стелі. Облаштували вхідні сходи та площадку перед входом у школу. Завдяки батьківській допомозі у всіх класних кімнатах гарні шпалери, тюлі, штори. Батьки щорічно допомагають у зміцненні навчальної та виховної бази дошкільних груп. За сприяння фонду «Патріот Волині» вдалося замінити вішалки в дитячому гардеробі, здійснюється реконструкція старого приміщення школи під дві дошкільні групи. Завдяки випускникам є гарні ламбрекени в вестибюлі, ошатна актова зала. Проблемними залишаються часткова заміна батарей, придбання ще одного твердопаливного котла.

Михайло Денисюк, директор НВК «ЗОШ І-ІІІ ступеня – дитячий садок» с. Замшани, розповів, що на сьогодні залишилося 4 із 19 кабінетів, які треба переобладнати протягом двох років. Переобладнали кабінети математики, хімії (матеріальну базу придбали завдяки Володимиру Бохонюку). Санвузли теж зробили з різних джерел фінансування. Доробили кабінет світової літератури. Силами батьків переобладнали середню дошкільну групу. Є проблеми – це переведення котельні на тверде паливо.

Катерина Власюк, директор ЗОШ І-ІІІ ступеня № 1 – гімназія, прозвітувала, що протягом навчального року прикрасили малюнками, стендами, картинами стіни школи. Позапланово пошпаклювали кабінет психолога, оскільки штукатурка просто зненацька обсипалась. Облаштували кабінети заступників директора та учительку вчителів початкової школи, поциклювали і полакували паркет другого поверху нового корпусу. Завершили ремонт великого спортивного залу. Протягом літа оновили окремі навчальні класи. Найбільш масштабним об’єктом для ремонту був коридор третього поверху. Там зробили підвісну стелю, оновили світильники, пошпаклювали стіни, поциклювали паркет. Облаштували кабінет фізики силами вчителів та технічних працівників школи. Створили кімнату для кабінету захисту Вітчизни. Відремонтували коридор до великого спортзалу. За участі СТОВ «Ратнівський аграрій» змінили двері на аварійних виходах школи та ін.

Валентина Мороз, директор НВК смт Заболоття, розповіла, що в цьому році провели поточні ремонти приміщення дошкільного підрозділу і 19 класних кімнат. У трьох кабінетах початкової школи провели капітальний ремонт. За сприяння батьків придбали 21 комплект учнівських стільців. Проблемою школи є забезпечення освітлення класних кімнат, тож за літній період придбали 52 світильники. За особисті кошти педагогів оновили кабінет української мови. Об’єктом номер один для ремонту був спортивний зал, бо тут закладається фундамент здоров’я дітей, а за висновками медичної комісії 85 відсотків учнів Заболоття мають відхилення у здоров’ї.

Лариса Вакуліч, директор ЗОШ І-ІІІ ступеня с. Межисить зауважила, що кожного року на таких зустрічах йшлося про будівництво Межиситівської школи, готували проектно-кошторисну документацію, але проект залишився на папері. Школа будуватися так і не почала. Тому змушені були почати капітальний ремонт даху школи, в якій буде навчатися 97 учнів. Кількість їх за останніх 5 років зменшилася на 30 відсотків. Діти навчаються у чотирьох корпусах. Один із них був побудований у 1947 році. — І коли шифер просто почав сповзати на голови дітям, ми змушені були робити цей ремонт.  Ми повністю підливали фундамент. Більше просідати вона не буде», — стверджує Лариса Галактіонівна. Залили нові доріжки біля закладу. За сприяння благодійного фонду «Патріот Волині» збудували гараж для автобуса, хоч він уже майже рік перебуває в зоні АТО. Проте директор висловлює сподівання, що автобус у школі таки буде, бо дітей підвозять за 8 кілометрів, і в майбутньому принаймні базова школа в Межиситі існуватиме. На наступний рік запланували ремонт коридорів і перекриття другої частини даху, облаштування вбиралень.

Валентина Трофімук, директор НВК «ЗОШ І-ІІІ ступеня с. Річиця, розповіла, що дуже складною була спортивна зала. Там окрім основних робіт замінили освітлення, поміняли декілька батарей. Відремонтували гардеробне приміщення біля спортзалу. У дитячому садку вихователі задекорували стіни, поділили окремі кімнати на зони. Пошпаклювали всі коридори школи. Побудували склад для зберігання торфобрикету. Проблеми закладу полягають у тому, що шкільний автобус віджив свій технічний стан, та потрібно придбати другий твердопаливний котел.

ПІДСУМКИ КОЛЕГІЇ

По завершенню презентацій Валентин Андросюк пояснив, що доповідали ті директори, де роботи проводилися більш масштабно. Також ремонтні роботи відбуваються в НВК с. Самари, де у блоці молодших класів шпаклюють стіни, стелі. Зробили ремонт у блоці молодших класів села Гірники, в інших проходили поточні ремонти із фарбування, побілки. Начальник пообіцяв, що і надалі по можливості протягом року будуть робити капітальні ремонти у 2-3 спортивних залах шкіл району.

Підсумував Микола Макарук. Він розповів педагогам про ситуацію з бюджетом, яка склалася в районі. Головна причина проблем із виплатою зарплат в індексації. Але так чи інакше коштів на заробітні плати для вчителів вистачить до кінця року. З дошкільниками складніше і, якщо додаткового фінансування не буде, їм доведеться брати відпустки за власний рахунок, адже не вистачає понад 200 тисяч гривень. — Сподіватимемося, що з державного бюджету все-таки виділять додаткові кошти при перегляді бюджету» — наголосив Микола Михайлович. — Щодо закриття шкіл питання гостро в нашому районі не стоїть. По питанню заміни палива на тверде будемо допомагати, але лише після вирішення питання по зарплатах. Звертаю увагу на забезпечення медичних кабінетів і медичних сестер у школах необхідним обладнанням для надання кваліфікованої допомоги учням і вчителям. Микола Макарук також привітав освітян із початком навчального року і побажав, аби він був плідним та успішним.

За підсумками колегії присутні прийняли рішення по всіх піднятих на-гора питаннях, пообіцявши покласти всі свої сили на вирішення існуючих проблем та забезпечення максимально комфортних умов для навчання і праці в освітніх закладах району, а Валентин Андросюк побажав усім педагогічним працівникам міцного здоров’я та успішного старту.

Марія ЛЯХ

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>