ОСВІТА НА РАТНІВЩИНІ – НА НАЛЕЖНОМУ РІВНІ

АНДРОСЮК1 жовтня в Україні відзначають День працівника освіти, вітають усіх, хто вкладав і вкладає у голови дітей розумне, добре, вічне, вчить читати, писати, розширювати кругозір. Тож з нагоди професійного свята ми поспілкувалися з начальником відділу освіти, молоді та спорту райдержадміністрації Валентином Андросюком про те, як нині забезпечується навчальний процес у школах району.

— Валентине Степановичу, розкажіть, скільки нині у школах району є дітей і скільки вчителів їх навчає?

— У районі налічується 6531 учень (без врахування навчальних закладів Заболоттівської об’єднаної територіальної громади). Навчальний процес забезпечує 860 вчителів (до утворення громади в Заболотті було 980 педагогів). У школах району також працює 1600—1700 осіб обслуговуючого персоналу. З нового фінансового року, коли на прямі фінансові відносини з державою вийдуть Самарівська і Забродівська громади, у підпорядкуванні відділу освіти залишиться 18 навчальних закладів. Що стосується дошкілля, то в районі працює 1 дитсадок в смт Ратне та 23 дошкільні відділення у складі НВК, налічується 102 вихователі, 17 заступників по дошкіллю і 25 музичних керівників. Разом з обслуговуючим персоналом це 323 людини.

— Не відчуваєте браку педагогів? Школи забезпечені вчителями?

— Район педагогічними кадрами забезпечений повністю. У цьому році у відділ освіти звернулося близько 70 молодих вчителів, яких забезпечили роботою приблизно на 57 відсотків.

— І все-таки, з яких дисциплін є дефіцит кадрів?

— Велика плинність кадрів вийшла з учителями інформатики, тому що вони знаходять собі кращу роботу у великих містах – у Києві, Луцьку — і залишаються там. Склад-ніше знайти вчителів точних наук – математики, фізики, і ця тенденція спостерігається роками. Тому нерідко мусимо просити пенсіонерів-вчителів, аби ще кілька років попрацювали. Втім, проблем із забезпеченням шкіл вчителями немає.

— Розкажіть, який якісний склад вчителів району?

— Щоб мати звання, фахове підвищення, раз у п’ять років педагогічні працівники проходять курсову перепідготовку при Волинському інституті післядипломної педагогічної освіти та чергову атестацію. 159 вчителів у 2017 році вже пройшли ці курси. До кінця року ще 80 педагогічних працівників їх пройдуть. У районі є навіть такі вчителі, що за власні кошти проходять курси з метою підвищення кваліфікації. ІІ кваліфікаційну категорію отримало у минулому році 69 педагогів, І-у – 50, вищу було присвоєно 17 педагогам. Дев’ятьом присвоїли звання «Старший вчитель», одному – «Старший вихователь».  У 2016—2017 році й керівники навчальних закладів проходили атестацію. Усі вони відповідають займаним посадам. Якщо говорити про якісний склад, то 6 відсотків від загальної кількості педагогів – це «Старші вчителі», близько 10 відсотків – вчителі з вищою кваліфікаційною категорією, 13 відсотків – з першою категорією, а решта – вчителі, яким присвоєна друга кваліфікаційна категорія або «спеціаліст». Якщо навчальний заклад працює у даному напрямку, то і відсоток висококваліфікованих учителів зростає. Зокрема, багато таких вчителів у школі-гімназії, школі № 2 смт Ратне, НВК с. Видраниця, с. Замшани.

— У 2017 році заробітні плати вчителів суттєво збільшилися. Яку зарплату отримують молоді вчителі?

— У молодого спеціаліста при навантаженні 18 годин на тиждень вона становить 4885 грн. Але ми, на жаль, не можемо забезпечити усіх вчителів 18-годинним навантаженням, бо дуже вузьку спеціалізацію дають вищі навчальні заклади. Якщо брати, до прикладу, географів, то в школі І-ІІІ ступеня разом з «Основами здоров’я» може набратися 14 годин максимум. Якщо школа І-ІІ ступеня – то 7-8 годин. Тому й виходить, що зарплати у молодих вчителів невеликі з огляду на те, шо вони мають менше тижневе навантаження. Проте у вчителя, який має вищу кваліфікаційну категорію, середня заробітна плата становить 7163 гривні. Це залежить від стажу роботи, від звання, від доплат. Ми сьогодні забезпечені освітянською субвенцією на 150 відсотків. Тому вчителі отримують 20 відсотків доплати за престижність, інші до-плати, які ми тільки можемо платити, — за перевірку зошитів, класне керівництво, завідування кабінетами, інше. Ми виплатили 80 відсотків щорічної грошової винагороди усім вчителям до Дня педагогічного праців-ника, окремим вчителям за особливі досягнення навіть по сто відсотків. На превеликий жаль, є проблеми з виплатою заробітної плати обслуговуючому персоналу, зокрема, це стосується надбавок техпрацівникам, але до кінця року питання врегулюється.

— Скільки нині у школах району працює пенсіонерів? Адже це питання «болить» для молодих педагогів, які хочуть працювати.

— Пенсіонерів налічується 7,6 відсотка від загальної кількості вчителів. Молоді – переважна більшість. Однак вчителів-пенсіонерів є три категорії. Перша — без яких не можна обійтися, бо вони працюють результативно і їхні вихованці займають призові місця на обласному і всеукраїнському рівнях. Друга категорія – пенсіонери, які не мають обдарованих дітей, але вони працюють методично, випускають свої розробки, підручники, є порадниками і наставниками молоді. Але є, на превеликий жаль, і пен-сіонери, яким ми йдемо назустріч, аби за рік-два вони могли претендувати на більшу пенсію, так як пенсії у вчителів сьогодні досить малі.

— Як підтримуєте зв'язок із тими вчителями, які на заслуженому відпочинку?

— Це питання добре поставлене і на місцевому, і на районному рівнях. Їх вітаємо з Днем вчителя – професійним святом, по селах – запрошують на зустрічі випускників, їм завжди раді у школах району, педагоги, які працюють, використовують і переймають їхній досвід як у навчальному, так і у виховному процесі.

— Як врегульовуєте проблеми з доїздом до місця роботи молодих вчителів та їхнім проживанням?

— Сьогодні проблема одна: «Я хочу роботу вдома або близько біля дому». Є багато молодих спеціалістів, які мають сім’ї і хочуть працювати у своєму селі. До прикладу, велика частина випускників НВК         с. Жиричі здобуває педагогічну освіту. Це початківці, вихователі, біологи. Але ми не можемо 100 відсотків випускників забезпечити роботою у своєму селі. Комусь доведеться і доїжджати в сусідні. Однак молода людина, яка хоче працювати, поїде і в найвіддаленіші села району, аби отримати роботу. Частина вчителів доїжджає до місця роботи шкільними автобусами, в тому числі автобусами міжшкільного навчально-виробничого комбінату, які везуть дітей на навчання. Підприємці, які здійснюють підвезення учнів до шкіл району, так само підвозять і вчителів. За свої кошти доїжджають вчителі лише тим, де не організоване підвезення дітей. Тим педагогам, які мають незручності із доїздом, допомагають винаймати квартири за місцем роботи. Квартири, як правило, коштують недорого.

— Відстежуєте якість викладання предметів молодими вчителями?

— Звичайно. Створені школи молодого педагога практично з кожного предмета. Викладають у них досвідчені педагоги. Є також школа молодого керівника (директора та заступника). Ці школи працюють на базах школи-гімназії та школи № 2 смт Ратне. І варто сказати, що молоді директори, які призначені на посади кілька років тому, а це в НВК с. Конище, Броди, Залухів, Заброди, Кортеліси, Жиричі, Датинь, виправдали сподівання.

— За роки, що Ви обіймаєте посаду начальника відділу освіти, не впав рівень знань у школах Ратнівщини? Адже за цей час суттєво змінився педагогічний склад.

— Навпаки. Стараємося не тільки не втратити ті позиції, на яких перебував район раніше, а й їх примножити. Рівень педагогічної майстерності зріс. На рівні області ми постійно в п’ятірці кращих. Якщо відкинути міста Луцьк і Ковель, то ми одні з найкращих турнірників області серед районів. Так, минулого року п’ять учнів взяли участь у фінальних етапах всеукраїнських предметних турнірів. Чотири з них результативні – Аліна Сукач, учениця 11 класу ЗОШ № 2 смт Ратне (вчитель Валентина Осіюк), зайняла ІІ місце з фізики в місті Одеса, Юлія Лукашук, учениця 9 класу НВК № 1 – гімназія смт Ратне, виборола ІІ місце з еконо-міки в Житомирській області (вчитель Галина Спепанець), Анастасія Чернецька, учениця 11 класу школи-гімназії, – ІІІ місце з математики в місті Чернівці (вчитель Галина Лупійчук), Станіслав Бірук, учень 11 класу НВК с. Замшани, – ІІІ місце з біології у Миколаєві (вчитель Людмила Новак). У минулому навчальному році наші вихованці уже вибороли 28 перемог на третьому етапі всеукраїнських олімпіад з базових дисциплін, увійшовши в п’ятірку кращих серед районів області. Маємо 18 третіх місць, 9 – других і одне перше. За досягненнями цих учнів – щоденна кропітка праця їхніх наставників. Наші вчителі щороку показують високий рівень педагогічної майстерності на обласному етапі «Вчитель року». у минулому навчальному році честь району відстоювало три молодих педагоги і всі вони стали лауреатами конкурсу.

— Яке Ваше бачення розвитку освіти в територіальних громадах?

— Для того, щоб зберегти освіту у громадах, треба, щоб був центр на районному рівні, бо створення відділів освіти в кожній громаді – це дуже затратно. До того ж, методичною роботою повинні займатися фахівці. Не може, наприклад, географ курувати роботу математиків. А поки що громади, які відділилися від відділів освіти, відірвані від освітнього округу. Як на мене, варто було б залишити медицину, освіту, культуру на районному рівні, а все решта хай би управлялося на місцях. От, до прикладу, який парадокс вийшов із Заболоттів-ською громадою. Освітня субвенція для громади передбачає лише доплату педагогам за престижність у розмірі 20 відсотків. Ми ж маємо кошти, щоб заплатити вчителям навіть 80-100 відсотків доплати до професійного свята. Заболоттівчани задають питання, чому так. А так розпорядилася держава, таку субвенцію виділила. Надлишок коштів дозволяє нам ввести додаткові ставки логопедів, дефектологів, психологів, соціальних педагогів, робота яких сьогодні вкрай важлива для виховання дітей.

— Що побажаєте колегам на завершення?

— Освіта у нашому районі перебуває на належному рівні. Хай буде так і в майбутньому. А всім педагогам зичу добра, здоров’я і благополуччя та вітаю з прийдешнім професійним святом!

Розмовляла

Марія ЛЯХ

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>