ДОЛЮ ШКІЛ ЗНОВУ ВИРІШУВАТИМЕ ПОЗАЧЕРГОВА СЕСІЯ

У п’ятницю відбулося позачергове спільне засідання двох комісій районної ради – з питань освіти та з питань бюджету, яке вели їхні голови Віталій Бірук та Микола Макарук.

У роботі взяли участь також директори шкіл, які прибули на колегію відділу освіти, батьки та голова районної ради Михайло Макарук. Необхідність проведення засідання Віталій Бірук пояснив тим, що до районної ради на- дійшла інформація про те, ніби відділ освіти усно, без письмового наказу, спонукає директорів шкіл закривати окремі школи або класи, де немає достатньої кількості учнів (у школі – 25, у класі – 5).

Інформував депутатів з цього приводу начальник відділу освіти райдержадміністрації Валентин Андросюк. Він пояснив, що відповідно до прикінцевих положень Закону про освіту, якщо у школі немає пов-ного класу, діти повинні навчатися за індивідуальною формою на дому. Останні 15 років відділ освіти заплющував на це очі, і діти навчалися за індивідуальним планом у школі. Але зараз Міністерство освіти веде за цим жорсткий контроль, тому батьки мають вирішити і написати відповідні заяви: чи їхні діти будуть навчатися дома, чи їздитимуть до найближчої школи, де є клас і де їм може бути надана повноцінна освіта, а не 5 годин на тиждень.

Однак така ситуація склалася не лише в нашому районі, а й у всій області та Україні. Тому напередодні на обласній педагогічній конференції шукали вихід із цього становища і запропонували такий: оскільки приміщення шкіл є комунальною власністю районної та сільських рад, то відповідні ради повинні прийняти рішення і дати дозвіл на навчання дітей за індивідуальною формою у приміщенні школи.

А таких шкіл, як з’ясувалося, у районі аж дев’ять: у селах Щитинська Воля та Ада-мівка (де немає жодного пов-ного класу), та по одному класові немає у селах Височне, Краска, Межисить, Комарове, Зоряне, Доманове і Сільце. Тож пристрасті у залі розгорілися не на жарт, і дискусія тривала дві з половиною години. Бажання батьків було зрозуміле: щоб їхні діти навчалися у своєму селі, але в школі. Позицію педагогів висловила директор Височненської школи Марія Карпік: нехай їй і дадуть догану, але тих трьох дітей в одному класі вони навчатимуть за повною програмою, а папери для Міністерства напишуть, як треба.

А що ж влада? Голова ра-йонної ради Михайло Макарук висловився так:

— Я вважаю, що освіта – не найгірша галузь в Україні, де вкрай треба щось ламати. Ми вже маємо гіркий досвід, коли закривали дитячі садки, а тепер не можемо їх збудувати. Думаю, що депутати дадуть згоду на утримання цих шкіл за рахунок районного бюджету, бо на це потрібні не такі вже й великі кошти. А вже від учителів залежатиме, чи працюватимуть вони з цими учнями 5 годин на тиждень, як вимагає буква закону, чи більше. Але батьки самі мають вирішити, чи залишити свою дитину в такому неповному класі, чи віддати в сусідню школу, а влада має забезпечити підвезення.

Ще категоричнішим в оцінках був депутат, член бюджетної комісії Володимир Ярмошук. Він сказав, що за 15 років не бачив такого цинізму з боку виконавчої влади. Конституція гарантує дітям повну середню освіту без будь-яких обмежень, а тут відділ освіти без письмового наказу хоче закрити школи. «Це провокація проти районної ради і зневага до вчителів», — заявив депутат.

На таку заяву вийшов відповісти голова райдержадміністрації Андрій Харлампович – теж депутат і член бюджетної комісії:

— По-перше, ні відділ освіти, ні райдержадміністрація ніколи не виступали і не виступатимуть за закриття будь-яких шкіл. Це принципова позиція, — сказав він. – По-друге, відділ освіти і райдержадміністрація керуються не лише Конституцією, а й наказами Міністерства освіти. А районна рада має доповнити своє рішення по Щитинській Волі, давши дозвіл на навчання у приміщеннях також інших шкіл.

Голова бюджетної комісії Микола Макарук наголосив, що Бюджетним кодексом не заборонено органам місцевого самоврядування утримувати за свої кошти малокомплектні школи, і районна рада виконала свою функцію, профінансувавши Щитиноволянську школу. А якщо треба – профінансує й іншу проблемні школи. Він закликав відділ освіти не проводити в цьому навчальному році ніяких змін у школах, залишити все, як є, а в наступному, коли вже у дворі стоятимуть шкільні автобуси, тоді приймати рішення. А батьків він закликав не писати заяви про переведення їхніх дітей на індивідуальну форму навчання.

У дискусії також взяли участь депутати Микола Горбачук, Олександр Ковч (директор Гірниківського НВК), Віта-лій Тарасюк, Віталій Бірук, Тетяна Павлович (директор Велимченського НВК), ще раз Володимир Ярмошук і Валентина Мороз (директор Заболоттівського НВК), директори окремих шкіл. Врешті більшість членів обох комісій проголосувала за те, щоб винести на розгляд наступної позачергової сесії пропозицію відділу освіти, сформульовану депутатом Андрієм Харламповичем: дозволити навчання учнів за індивідуальною формою у приміщеннях шкіл, хоч Микола Макарук знову закликав батьків не писати ніяких заяв про переведення на індивідуальну форму, а залишити стан речей без змін, до кінця нинішнього навчального року.

Позачергова сесія має відбутися у вівторок.

Дмитро МОРОЗ

Один відгук на «ДОЛЮ ШКІЛ ЗНОВУ ВИРІШУВАТИМЕ ПОЗАЧЕРГОВА СЕСІЯ»

  1. Гість коментує:

    Для чого закривати школи!? Щоб якийсь «дядько» зробив там кафе бар або якийсь розважальний заклад.А діти хай ходять в школу за 10-15 км пішком,бо автобус виявиться з часом теж невигідним!!!

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>