Захистіть свій світ- вакцинуйтеся

Імунізація — це процес, завдяки якому людина набуває імунітет або стає несприйнятливою до інфекційних хвороб, зазвичай, шляхом введення вакцини.

Вакцини  стимулюють власну імунну систему організму до захисту людини від відповідної інфекції або хвороби. За оцінками ВООЗ, імунізація дозволяє щорічно запобігати більше 2 мільйонів випадків смерті. Це одна з найефективніших із погляду вартості видів інвестицій в охороні здоров'я з перевіреними стратегіями, які забезпечують до-ступність імунізації для всіх груп населення.

Імунізація є перевіреним інструментом боротьби з хворобами і навіть їх ліквідації. Завдяки кампанії імунізації, проведеній Всесвітньою організацією охорони здоров'я (ВООЗ) в 1967—1977 рр., була ліквідована натуральна віспа — важка хвороба, що загрожувала 60% населення світу, від неї вмирала кожна четверта хвора людина. Планова імунізація проти таких захворювань, як по-ліомієліт, правець, дифтерія та кашлюк щорічно рятує  життя приблизно 3 мільйонів осіб в усьому світі. Окрім того, вона позбавляє мільйони людей від страждань, пов'язаних із тяжкими хворобами та інвалідністю. Зважаючи на досягнення світового співтовариства у ліквідації багатьох інфекцйних захворювань, з впевненістю можна стверджувати, що майбутнє в боротьбі з інфекційними за-хворюваннями належить вакцинопрофілактиці.

У даний час навколо вакцинації точиться велика кількість розмов і обговорень, на жаль, не завжди на професійному рівні. Необгрунтовані та малопрофесійні коментарі негативізують ставлення населення до вакцинації,  викликаючи часті відмови та відстрочення проведення щеплень. Негативні наслідки та побічні дії після щеплення значно перебільшуються, і часто вакцинація необґрунтовано вважається причиною появи тієї чи іншої хвороби в майбутньому.   Звісно, щоб вакцинація була успішною ( а успіх вакцинації — це формування імунітету до інфекції, від якої вакцинуємось) і безпечною, необхідні певні умови, а зокрема — якісна вакцина, яку зберігали з дотриманням правил «холодового ланцюга», правильне її проведення, адекватний стан імунної системи, відсутність гострих інфекційних процесів. Звичайно, в окремих випадках можливі поствакцинальні реакції. В будь-якому випадку, ризик поствакцинальних реакцій і ускладнень незрівнянно нижчий за ризик, на який ми наражаємо своє здоров'я і життя, залишаючись незахищеними перед справжньою грізною небезпекою — інфекціями.

Треба сказати, що щеплення є необхідними не тільки дітям, для яких розроблений графік щеплень відповідно до віку, але й для дорослих, що залежить від стану їх здоров'я, професії, со-ціальних та побутових умов. Наприклад, для працівників дитячих установ, які часто і тривало хворіють, рекомендовано імунопро-філактичне щорічне щеплення проти грипу; для медиків та пацієнтів, які потребують частих медичних маніпуляцій, — проти гепатиту В; для пацієнтів з патологією імунної системи — проти пневмококової, гемофільної, менінгококової інфекцій тощо.

Світлана САВЛУК,

заступник головного лікаря КЗ «Центр первинної медико-санітарної допомоги»

 

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>