Увага — КЛІЩІ!

кліщіПрийшла весна, кліщі виходять на полювання! Мабуть, найнебезпечніший із них, що викликає важке захворювання, — кліщ енцефалітний.

Кліщ має коричневе забарвлення, довгастий тулуб (2-5 мм) і характерну чорну плямочку біля основи голови.

Кліщовий енцефаліт — інфекційне захворювання, яке вражає переважно нервову систему. Важким її результатом є параліч і летальний результат. Останнім часом смертність від укусів кліща значно знизилася, зате інвалідність після перенесеного захворювання — поширене явище.

 Як відбувається зараження кліщовим енцефалітом?

— Захворювання передається від кліщів у результаті їх укусу.

— Не виключається варіант втирання вірусу через шкіру при роздушуванні кліща.

— Вживання в їжу сирого зараженого молока, частіше козячого, в період епідемії. У сирому молоці вірус зберігається 2 місяці, при кип'ятінні гине протягом 2-3 хвилин.

Захворювання кліщовим енцефалітом має сезонний характер, піком є травень-червень, коли кліщі найбільш активні.

Основні симптоми захворювання

Інкубаційний період (час від моменту укусу до перших симптомів) від 1 тижня до місяця. Початок хвороби дуже нагадує звичайне ГРЗ: ламкість у всьому тілі, різке підвищення температури, головний біль, озноб, нудота. Потім приєднуються симптоми ураження центральної нервової системи: болі в м'язах, паралічі.

Заходи профілактики

Хто подбає про нас ще, якщо не ми самі.

Йдучи до лісу, максимально захистіть себе. Обов'язкові головний убір, капюшон, довгі рукави верхнього одягу, брюки повинні бути заправлені в чоботи (більша частина кліщів розташовується в нижньому ярусі трав). Важливо знати, що кліщі най-частіше скупчуються на лісових доріжках, де їх чисельність набагато більша, ніж у самому лісі.

 "Вчепився, як кліщ"

Кліщі малорухливі, свою здобич вони чекають на травинках, на висоті не більше 0,5 метра. Відчувши тварину або людину, кліщ негайно намагається вчепитися в неї за допомогою гачків на лапках.

Оглядайте тіло і білизну в лісі кожні 2 години. Знайдених кліщів слід спалити і ні в якому разі не роздушувати.

Також для відлякування кліщів застосовують різні хімічні речовини — репеленти, які наносяться на поверхню одягу.

Як видалити кліща, що присмоктався?

У разі виявлення кліща, що присмоктався, слід якомога швидше звернутися до лікаря. Там вам кліща видалять і проведуть екстрену профілактику. За людьми, враженими кліщами, встановлюють спостереження протягом 21 дня з моменту укусу.

Якщо немає можливості звернутися за медичною допомогою, кліща можна видалити самостійно:

— нанесіть на тіло кліща будь-який  масляний розчин, який перекриє йому дихання, і через хвилину, захопивши пінцетом голівку кліща (знаходиться в глибині ранки), витягніть його;

— обв'яжіть ниткою кліща ближче до хоботка і повільно потягніть вгору до вилучення. Якщо голівка залишилася під шкірою, її можна видалити за допомогою шпильки;

— місце укусу слід обробити дезинфікуючим засобом (спирт, 5% йод.)

Якщо ви змушені тривалий час перебувати в лісі або живете в місці поширення енцефалітного кліща, краще за все зробити щеплення від кліщового енцефаліту!

Віктор Глинянко,

лікар-епідеміолог

 

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>