Туберкульоз — епідемія триває!

Ще зовсім недавно відзвітували про проведену роботу в районі по боротьбі із небезпечною соціальною недугою — туберкульозом. Ніби показники роботи не гірші від інших районів області та в цілому по Україні.

Показник захворюваності і поширеності туберкульозу за 2016 звітний рік знизився у порівнянні з 2015 роком. Лише показник смертності від тубер-кульозу підвищився і став найвищий за останні 20 років у ра-йоні. Померло від активного туберкульозу легень за минулий рік 12 жителів району, із них 4 на дому. Тобто померли хворі на туберкульоз особи, які не зверталися за медичною допомогою до лікарів і так собі повільно помирали ці інфекційні хворі на дому, а їх відвідували (контактували) сусіди, родичі, друзі, діти, а з деякими в хаті проживали ще й маленькі діти, які виписувалися з пологового відділення без профілактичного щеплення від туберкульозу (БЦЖ-вакцинації).

А розпочали новий 2017 рік взагалі погано. З січня 2017 року в обласний тубдиспансер був госпіталізований з легеневою формою туберкульозу підліток, учень 10 класу Заболоттівської школи. Дитина — сирота, у якої в сім'ї ще двоє менших братів, опікується ними бабуся. Газета «Ратнівщина» писала про цю сім'ю. Дід, тато і мама цих трьох дітей-сиріт померли від туберкульозу легень. Мама померла у 2015 році. Бабуся з розпачем і болем звернулася до мене з усіма дітьми на обстеження. У старшого при проф-огляді виявили туберкульоз легень. Андрій, зі слів вчителів, однокласників та бабусі — добрий хлопець, вірний друг, гарний учень і внук, спортсмен, успішно встигає по всіх шкільних дисциплінах, готується до вступу у ВУЗ. А тут йому несподівано винесли вирок, що легені уражені туберкульозом і треба перервати навчання та не менше 6 місяців лікуватися в м. Луцьку в тубдиспансері, де зараз і знаходиться хлопець. Йому по телефону щоденно дзвонять друзі, вчителі, особисто директор школи Валентина Миколаїв-на. Стурбовані однокласники, їхні батьки, хвилюються за долю хлопця всі педагоги Заболот-тівської школи, сімейні лікарі. Таке собі ''НП'' районного масштабу.

Та взагалі, якщо охарактеризувати епідситуацію на території новоствореної Заболот-тівської громади,  то вона — несприятлива та надзвичайно напружена. Адже в селах Тур, Гута, Заліси та в самому селищі Заболоття високий рівень за-хворювання на хронічні форми туберкульозу, рецидивні форми, резистентні. Є випадки поєднання туберкульозу з ВІЛ-СНІДом. Якщо раніше спалахи туберкульозу відмічалися в таких населених пунктах району як с. Велимче, с. Язавні, с. Броди, с. Замшани, с. Прохід, то зараз епіцентром туберкульозу в районі є саме територія Заболоттівської громади. За 1 місяць 2017 року уже 3 хворих з активним туберкульозом легень відправили (ізолювали) до спеціалізованих протитуберкульозних закладів області.

27.01.2017 р. в актовому залі НВК смт Заболоття провели збори за участю педагогів, батьків учнівського колективу, де я виступила і розповіла, як правильно діяти в такій ситуації, як вийти з неї, як своєчасно і на ранніх стадіях виявити туберкульоз, особливо у дітей.

Отже, туберкульоз — недуга небезпечна і підступна, нею хворіють не тільки алкоголіки, «бомжі», психічно хворі, роми, особи, які повернулися з тюремного ув'язнення, а й діти, підлітки та інші. Не дай, Боже, щоб від туберкульозу вони помирали!

Звертаюся до всіх жителів району, прошу всіх дорослих осіб, які кашляють більше 2 тижнів, пройти в ЦРЛ рентген-обстеження органів грудної порожнини і здати в лабораторії загальний аналіз крові. Прошу осіб, які кашляють і виділяють слизисте харкотиння, особливо вранці, звернутися до своїх сімейних лікарів, медсестер і взяти 2 контейнери (2 спе-ціальні стерильні посудинки) для здачі харкотиння на обстеження в лабораторію в Ратнів-ську ЦРЛ. Всім дітям віком від 4 до 14 років потрібно щорічно проводити туберкулінодіагностику та контролювати стан тубінфікованості дитини. Всіх підлітків віком 15-17 років обстежити масово флюорографіч-но. Прошу звернути увагу на дівчаток-підлітків, тому що юнаків щорічно обстежують під час комісії у військкоматі, а ось дівчатка залишаються без флюорографічного обстеження. Прошу дослухатись до моїх порад, адже туберкульоз краще виявити на ранніх стадіях, тоді він лікується і не буде рецидивів. Небезпечно ''запустити'' туберкульоз легень і довести його до стадії розпаду та утворення в легеневій тканині порожнини (каверни). Така стадія туберкульозу легень небезпечна, заразна для навколишніх, здатна інвалідизувати тубхворого та призвести до смертельного кінця. Будьте пильними до себе, своїх родичів і дітей. Бажаю всім бути здоровими та ніколи не захворіти на туберкульоз!

Лариса Грищук,

лікар-фтизіатр

 

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>