Сезонні депресії

Сезонні депресії — це зовсім не рідкісне явище в регіонах, де є різко виражене зміна погодних умов за сезонами. Жителям помірних широт найважче доводиться із закінченням літа. Якщо з кінцем літа приходить пригніченість, небажання працювати і спілкуватися, плаксивість, безсоння або сонливість, то можна запідозрити осінню депресію.

Осіння депресія — це не просто настрій, це особливий психоемоційний стан, який характеризується нестійким настроєм, зацикленістю на певних ситуаціях, загальмованістю, як руховою, так і розумовою. Людина в стані осінньої депресії втрачає відчуття задоволення від життя, забуває про свої потреби і відмовляється від соціальної активності.

Як визначити, що у вас депресія

Діагностування осінньої депресії практично не відрізняється від інших її форм. Як і при будь-якій іншій депресії, першою ознакою зазвичай стає апатія і відсутність бажання займатися будь-якою активною діяльністю, небажання контактувати з іншими людьми. Спілкування може викликати напади дратівливості і сильну втому.

Людина в стані депресії відчуває постійну хронічну втому. При цьому відпочинок не приносить бажаного полегшення, навпаки, після відпочинку  людина може відчувати себе ще більш розбитою. У людини може початися безсоння або навпаки, підвищена сонливість. При цьому сон не приносить полегшення або відновлення.

У більш запущених ситуаціях можуть виникати головні болі, порушення травлення і навіть м'язові судоми. Чим складніша ситуація, тим складніше позбутися ознак депресії.

Причини розвитку депресії восени

Одна з головних причин — зменшення тривалості світлового дня та погіршення погодних умов.

Дуже важливий фактор осінньої депресії — авітаміноз. Крім того, може не вистачати вітаміну Д, який виробляється під впливом сонця. Погіршують ситуацію і сезонні спалахи ГРВІ, які спостерігаються практично кожної осені.

Ще одна причина депресії — психологічна. Саме восени, коли наближається кінець року, ми починаємо аналізувати, що було зроблено, і часто виявляється, що зроблено було небагато. Невдоволення собою часто виливається в депресію.

Що робити, якщо депресія прийшла?

Перш за все – це правильне харчування і прийом вітамінів. Правильні вітаміни допоможе підібрати лікар, але можна використовувати будь-які комплексні вітамінні препарати. Не потрібно забувати про вживання рідини, яка виведе токсини з організму. Це повинна бути саме вода або компот, а не кава або чай. Крім того, важливо отримувати достатньо кисню, тому побільше гуляйте і займайтеся фізичними вправами в добре провітреному приміщенні.

Намагайтеся більше бувати на яскравому світлі, якщо немає сонячного — вмикайте електричне. Постарайтеся оточити себе яскравими речами, носити яскравий одяг теплих відтінків і їсти яскраві фрукти.

Дуже важливо в період депресії не замикатися в собі.

Пам'ятайте, пускати все на самоплив і запускати осінню депресію не можна, оскільки потім буде ще важче. Не вилікувана вчасно осіння хандра може привести до більш складних форм депресії, коли проста психотерапія вже виявиться безсилою. Тому, якщо відчуваєте, що не можете справитися — не бійтеся відвідати психіатра і поділитися своїми проблемами.

Якщо осіння депресія не піддається простим способам позбавлення від неї, буває необхідним серйозне лікування, навіть медикаментозне. Якщо лікар ставить діагноз «депресія», то найчастіше призначає прийом антидепресантів і паралельно — психотерапію. Це дозволяє швидше добитися позитивного результату. Але потрібно враховувати, що лікування зазвичай буває тривалим, так як навіть підбір ефективного препарату може тривати кілька тижнів. Іноді доводиться перепробувати кілька антидепресантів і стабілізаторів настрою, поки не буде вибраний оптимальний варіант.

Обов'язкова для більшості пацієнтів з депресіями є психотерапія. Вона дозволяє навчитися керувати своїми емоціями і взяти їх під контроль. Це дозволить простіше справлятися зі стресами і посилить дію антидепресантів. Сеанси психотерапії можуть проводитися по-різному. Дуже популярна групова психотерапія, а також індивідуальні та сімейні сеанси. Також іноді лікарі радять гіпнотерапію, акупунктуру, арт-терапію, музикотерапію, медитацію. Все це допоможе привести в порядок думки і почуття та пережити осінню депресію.

Оксана СВИРИДЮК,

лікар-психіатр центральної районної лікарні

 

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>