РАТНІВСЬКА ЛІКАРНЯ – ДОБРОЗИЧЛИВА ДО ДИТИНИ

У ПОЛОГОВОМУУ 2011 році Ратнівська центральна районна лікарня отримала статус «Лікарня, доброзичлива до дитини». Таке звання надається лікувальному закладу, в якому діти з перших хвилин після народження перебувають із матір’ю, починають смоктати груди в першу годину після пологів та отримують тільки грудне молоко. В основі Ініціативи «Лікарня, доброзичлива до дитини» лежать принципи підтримки грудного вигодовування. Цей статус присвоюють рішенням Координаційної ради Міністерства охорони здоров’я України.

Протягом п’яти років лікарня дотримувалася встановлених вимог. Працювали над за-уваженнями, зробленими у 2011 році, займалися створенням більш комфортних умов для перебування матері і дитини в стінах лікувального закладу, придбавали необхідне медичне оснащення, інформували та навчали медичний персонал, аби кожен із працівників міг надати належну допомогу матері і дитині. І ось, 2 червня 2016 року експертна комісія знову прибула у центральну районну лікарню для переоцінки пологового відділення, жіночої консультації та дитячого відділення на відповідність статусу «Лікарня, доброзичлива до дитини». Медичний заклад про-йшов перевірку успішно.

Про те, як усе відбувалося, ми поспілкувалися з заступником головного лікаря Галиною Кліщевською та завідувачем акушерсько-гінекологічним відділенням Анатолієм Омелянчуком. У складі групи експертів, яка прибула у Ратнівську лікарню, були Ольга Шлемкевич, Олена Курак, Тетяна Загорулько та Валентина Федчук – провідні спеціалісти – неонатологи Волині та України. Вони були вражені побаченим. Переоцінку проводили у різних форматах – перевіряли документи, оглядали відділення, цікавилися проблемами, зважали на наявність стендів, плакатів, наочних матеріалів, задавали несподівані запитання медсестрам та акушеркам, спілкувалися з мамами у стаціонарі.

По завершенню перевірки експерти зробили позитивний висновок, у якому детально описали всі переваги лікувального закладу. Зокрема, зазначили, що до зауважень, зроблених у 2011 році, тут дослухалися. Спостерігається поступ уперед. А за остаточними підрахунками загальна кількість позитивних результатів за 12 принципами склала 98 відсотків. У висновку написали: «Таким чином, група експертів вважає, що пологове відділення, жіноча консультація та педіатричне відділення Ратнівської центральної районної лікарні відповідає Глобальним критеріям ВООЗ/ЮНІСЕФ для присвоєння статусу «Лікарня, доброзичлива до дитини». Внесли також свої пропозиції щодо обліку участі партнерів у заняттях у «Школі батьківства» та оснащення пологових залів джерелом променевого тепла, вагами та кисневими концентраторами. А голова експертної групи Ольга Шлемкевич зазначила, що Ратнівська центральна районна лікарня за встановленими критеріями займає третє місце в Україні після Житомирського перинатального центру та Луцького пологового будинку.

Колективу лікарні, беззаперечно, вдалося досягнути успіху та підтвердити високе звання. Проте за усім цим стоїть величезна, кропітка робота персоналу. Цього результату неможливо було досягнути зусиллями одного року. Ще з початку 2000-х років лікарня бере участь у міжнародних проектах, переймаючи досвід європейських колег. І чимало євростандартів успішно впроваджені у щоденну практику ратнівських медиків. Багато вдалося зробити за останні роки попри недостатнє державне фінансування. До того ж, як розповідає Анатолій Омелянчук, не все залежить від матеріальних чинників. У свою роботу медперсонал вкладає своє тепло і розуміння, тому його відчувають і пацієнти, і перевіряючі.

Над принципами підтримки грудного вигодовування тут працюють постійно. Протягом 2016 року група лікарів у складі Галини Кліщевської, Анатолія Омелянчука, Ігоря Колотюка, Ілони Яреми, старших медсестер Алли Блонської та Лідії Хоцевич проходила навчання, брала участь у тренінгах, які проводилися в Луцьку. А вже опісля у себе в відділеннях медики ділилися досвідом із колегами. Для усіх медпрацівників проводили лекції з питань грудного вигодовування. Лікарі зізнаються, що попри багаторічний досвід дізнавалися чимало нових істин, корисних для мам і їхніх малюків. Як зазначає Галина Кліщевська, протягом останнього року спо-стерігається позитивна динаміка народжуваності (192 дитини за І квартал 2016 року), порівняно з попереднім роком (177 дітей за відповідний період 2015 року), зростає відсоток мам, які годують груддю своїх малюків. Анатолій Омелянчук пояснює причину: соціально-економічне становище населення погіршується, а грудне молоко – це корисно і дешево.

На завершення ми поцікавилися, що ж усе-таки дає статус «Лікарня, доброзичлива до дитини» лікувальному закладу. Анатолій Васильович пояснив, що фінансування це звання не передбачає, проте медперсонал має можливість поглиблювати професійні знання і навики, працювати за європейськими стандартами, впроваджувати нові методики, а найголовніше, що присвоєний статус спонукає створювати ще комфортніші умови для перебування матері і дитини у стінах лікувального закладу.

Марія ЛЯХ

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>