ПРОГРАМА «ДОСТУПНІ ЛІКИ» СТАРТУВАЛА В УКРАЇНІ

Пась ОленаЗ квітня 2017 року в Україні взяла старт програма «Доступні ліки», яка передбачає відшкодування державою вартості ліків для хворих на серцево-судинні захворювання, бронхіальну астму і цукровий діабет ІІ типу. Що це за програма і які саме ліки та в яких аптеках можна отримати безоплатно – розмова із завідуючою Ратнівською амбулаторією загальної практики сімейної медицини №1 Оленою Пась.

— Програма «Доступні ліки» — це програма забезпечення кожного громадянина України необхідними лікарськими засобами, які покращать якість його життя, зможуть запобігти виникненню ускладнень та передчасної смерті. Вона надає можливість кожному українцю отримати без-оплатно або з незначною доплатою ліки за трьома категоріями: серцево-судинні захворювання, бронхіальна астма, діабет ІІ типу.

Перелік міжнародних непатентованих назв лікарських засобів, вартість котрих підлягає відшкодуванню, та порядок відшкодування затверджено постановою Кабінету Міністрів України. Усього на відшкодування вартості препаратів Кабмін заклав у держбюджет на нинішній рік 500 млн. гривень.

— Олено Адамівно, як відпускаються ліки за цією програмою: кожному бажаючому чи за рецептом лікаря?

— Без рецепта ліки за програмою «До-ступні ліки» отримати неможливо. Ліки, вартість яких буде відшкодовуватися, призначають лікарі первинної ланки (сімейні лікарі, терапевти, педіатри) за міжнародними непантентованими назвами (МНН), тобто за діючою речовиною, а не за комерційною назвою. Загалом 4 лікарських препарати (17 — серцево-судинні захворювання, 2 — цукровий діабет, 5 — бронхіальна астма). У будь-якому випадку потрібен рецепт від лікаря. І для того, аби отримати безкоштовні чи недорогі ліки, варто звернутися до лікаря первинної ланки та отримати рецепт, з яким треба йти у аптеку, яка бере участь у програмі «Доступні ліки».

— Перерахуйте, які самі ліки входять до програми?

При серцево-судинних захворюваннях: Аміодарон (Amiodarone), Амлодипін (Amlodipine), Атенолол (Atenolol), Верапаміл (Verapamil), Гідрохлортіазид (Hydrochlorothiazide), Спіронолактон (Spironolactone), Фуросемід (Furosemide) — все це в таблетках, Дигоксин (Digoxin) — розчин оральний, Дигоксин (Digoxin), Еналаприл (Enalapril), Карведілол (Carvedilol), Клопідогрель (Clopidogrel), Метопролол (Metoprolol), Симвастатин (Simvastatin), Бісопролол (Bisoprolol) — все це також у таблетках, Ізосорбіду динітрат (Isosorbide dinitrate), Нітрогліцерин (Glyceryl trinitrate) — таблетки сублінгвальні.

При бронхіальній астмі: Беклометазон (Beclometasone) та Сальбутамол (Salbu-tamol) — аерозолі для інгаляцій, Сальбутамол (Salbutamol) — розчин для інгаляції, Будесонід (Budesonide) — порошок для інгаляцій дозований та суспензія для розпилення.

При діабеті ІІ типу: Метформін (Metfor-min), Гліклазид (Gliclazide) у таблетках.

Якщо ж лікарський засіб з програми «Доступні ліки» декількох торгових марок, то наголошу, що держава компенсує його вартість за найнижчою ціною, якщо ж вибираєте дорожчий препарат, ціна на який не перевищує граничну оптово-відпускну, можна буде його отримати, доплативши різницю між розміром відшкодування за упаковку та фактичною ціною препарату. Наприклад, на рецепт лікарського засобу з діючою речовиною «Бісо-пролол» 5 мг, 30 таблеток, в аптеці пацієнту запропонують декілька торгових марок, і тоді він сам вирішує, яку торгову марку придбати, якщо дорожчу — доведеться доплатити.

Програма реімбурсації (виплата компенсацій) сприятиме зниженню цін на основні лікарські засоби, збільшить обсяги споживання основних ліків, підвищить їх доступність, сприятиме раціональному використанню бюджетних коштів, та що головне, – покращить здоров'я українців.

— Олено Адамівно, проінформуйте, які саме аптеки у районі відпускають ліки за програмою «Доступні ліки»?

— Видача лікарських засобів буде проводитися у таких аптеках району: аптека № 13 (смт Ратне, вул. Центральна) та    3-й поверх поліклініки центральної районної лікарні), аптека №88 (с. Самари), аптека №30 (смт Заболоття) та аптека №74 (с.Велимче); Фітоцентр — аптека №5 (смт Ратне, вул. Кузьміна).

— Дякую за роз'яснення.

Спілкувалася

Валентина БОРЗОВЕЦЬ

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>