ОБЕРЕЖНО: КЛІЩОВИЙ ВІРУСНИЙ ЕНЦЕФАЛІТ!

кліщовийКліщовий енцефаліт — це природно-вогнищеве гостре інфекційне вірусне захворювання з переважним ураженням центральної нервової системи, яке може призвести до інвалідності, іноді навіть до летальних випадків.

В Україні, зокрема в Ратнівському районі, випадки кліщового вірусного енцефаліту серед людей реєструються щорічно. За минулий рік в районі захворіло на кліщовий енцефаліт четверо осіб.

Зараження людини відбувається під час укусу кліща, при випадковому роздавлюванні кліща, роздиранні місця укусу та втиранні в шкіру збудника інфекції зі слиною чи тканинами кліща, а також при вживанні в їжу сирого молока інфікованих кіз, корів.

Від хворої людини до здорової це захворювання не передається.

Період від зараження до перших клінічних проявів хвороби (інкубаційний період) триває, в середньому, 7-14 днів, з коливаннями від однієї до 30 діб.

У хворого різко піднімається температура тіла, до 38-39 градусів, з'являється нудота, блювота, турбують болі в м'язах шиї, спини, кінцівок. У подальшому відмічаються симптоми ураження центральної нервової, серцево-судинної, дихальної систем. В тяжких випадках може виникнути параліч окремих м'язів шиї, обличчя, плечей, рук.

Для лікування призначають імуноглобулін проти кліщового енцефаліту, противірусні препарати.

Для запобігання зараження вірусом кліщового енцефаліту рекомендовано:

Ú  При відвідуванні місць, де можуть бути кліщі, одягати світлий, однотонний, з довгими рукавами, щільно прилягаючий до тіла одяг, щоб було легше помітити повзаючих кліщів. Голову слід покривати головним убором.

Ú  Проводити само- та взаємоогляди під час прогулянки через кожні 2 години та ще раз вдома. Особливо ретельно потрібно обстежувати ділянки тіла, покриті волоссям. При виявленні кліщів, які присмокталися, обов'язково їх видалити.

Ú  Місце для привалів, нічного сну на природі необхідно звільнити від сухої трави, гілок, хмизу в радіусі 20-25 м.

Ú  Вдома слід одразу змінити одяг, білизну, ретельно їх оглянути, випрати та випрасувати. Не можна залишати цей одяг біля ліжка чи спати в ньому. Витрушування одягу не позбавляє від кліщів.

Використовувати для захисту від кліщів ефективні репеленти (диметилфталат, диметилтолуамід-ДЕТА, «Редет», «Тайга», «Пермет», «Офф! Екстрім», «Гардекс аерозоль екстрім», «Гардекс-антикліщ» та інші).

Видалення кліщів, які присмокталися.

Якщо присмоктався кліщ, необхідно звернутись до найближчого медичного закладу.

При відсутності такої можливості видалення проводять самостійно: повільно видаляти разом з хоботком, розхитуючи кліща з боку в бік пальцями, обгорнутими марлевою серветкою; пінцетом чи петлею з нитки, яку слід закріпити між хоботком кліща та шкірою людини.

Після видалення кліща місце присмоктування змастити 5% розчином йоду, спиртом або одеколоном. Якщо хоботок залишився в ранці, його видаляють стерильною голкою. Після видалення слід ретельно вимити руки з милом, кліща спалити.

Всім особам, що підпали під напад кліща, рекомендується слідкувати за самопочуттям, протягом двох тижнів щоденно проводити термометрію. У разі появи будь-яких ознак захворювання: підвищення температури тіла, болю голови, що зростає за своєю інтенсивністю, нудоти, блювоти, запаморочення, звертатись до лікаря !

Віктор Глинянко,

лікар-епідеміолог

 

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>